Festivalul de Film Studențesc Hyperfest s-a încheiat marți, 31 octombrie 2017, cu premierea filmelor câștigătoare ale acestei ediții.
Cel mai bun scurtmetraj românesc a fost desemnat
Nico între z-uri și o chitară (regia Diana Tendeleu, Universitatea Hyperion), două mențiuni fiind acordate filmelor
Vreau (regia Milena Cnejevici, Universitatea Hyperion) și
Pipa, sexul și omleta (regia
Ana-Maria Comănescu, UNATC).
Criticii au desemnat
Esmeralda (regia Andrei Codreanu, UNATC) ca fiind cel mai bun documentar de scurtmetraj, iar voturile publicului au fost acordate unei alte producții autohtone –
Domnul George (regia Maria Nicolle Croitoru, Universitatea Hyperion).
La categoria noua generație, au fost premiate scurtmetrajele:
Traceur (regia Cosmin Ștefan, Universitatea Hyperion),
Bolero (regia Cristina Costandache, Universitatea Hyperion) și
Barista (regia Vasile Marandici, Universitatea Hyperion).
Lista complete a premiilor Hyperfest 2017
*** Best Short Film -
British by the grace of God, Regizor Sean Dunn, Columbia University, SUA
*** Best Short Film (Special Mention) -
Wannabe, Regizor Jannis Lenz, Filmacademy Vienna, Austria
*** Best Short Film (Special Mention) -
Sara the Dancer, Regizor Tim Ellrich, Filmakademie Baden-Württemberg, Germania
*** Best Short Documentary –
Exit, Regizor Katharina Woll, The Steve Tisch School of Film and Television, Israel
*** Best Short Animation –
Call of Cuteness, Regizor Brenda Lien, Hochschule für Gestaltung Offenbach, Germania
*** Best Directing –
The Transfer, Regizor Michael Grudsky, Filmacademy Vienna, Austria
*** Best Cinematography –
When Grey Is a Colour”, Regizor Marit Weerheijm & Director de imagine Martijn Melis, Netherlands Film Academy, Olanda
*** Best Script –
Greetings From Kropsdam, scenarist Britt Snel, Regizor Joren Molter, Netherlands Film Academy, Olanda
*** Best Actor – Martijn Oversteegen in
Molotov Man, Regizor Joris Weerts, HKU University of the Arts Utrecht, Olanda
*** Best Actress – Noam Be’er in „Romi”, Regizor Shir Cohen, Steve Tisch School of Film & Television, Israel
*** Critics' Choice Awards
Best Animated Short Film -
SOG, Regizor Jonatan Schwenk, Germania
Best Documentary Short Film –
Esmeralda, Regizor Andrei Codreanu, UNATC, România
Best Fiction Short Film –
Hard Way - The Action Musical, Regizor Daniel Vogelmann, Germania