Festivalul are loc la Cinema Muzeul Țăranului și la Clubul Țăranului, iar accesul este gratuit.
Nea Vasile și Taraful de la Mârșa vor încheia ediția a II-a a festivalului cu o petrecere la Clubul Țăranului.
Filmele sunt împărțite în secțiuni tematice.
AntRO este o secțiune dedicată unor regizori români de film documentar care au urmat cursuri de antropologie și/sau etnografie vizuală sau antropologi străini care au făcut filme în Romania. Majoritatea filmelor din această secțiune au fost realizate ca parte a cercetărilor lor din cadrul programelor universitare pe care le-au urmat.
Balkanica este secțiunea internațională cu filme din Grecia, Serbia, Macedonia, Republica Cehă, Bosinia și
Herțegovina, Kosovo, Albania și Bulgaria.
Special Manakia este dedicată fraților Manakia, pionierii fotografiei și al filmului din Balcani,
Focus Delta, documentare filmate în Delta Dunării și
Roma Stories, secțiune ce conține trei filme cu trei abordări diferite ale poveștilor minorității rome din România.
Program Culese din Balkani
CINEMA MUZEUL ȚĂRANULUI
VINERI, 5 noiembrie
17:00 -
Bathers
regia Eva Stefani, Grecia, 2008, 45'
18.00 -
Ca o musculiță
regia Ileana Gabriela Szasz, România 2013, 13'
-
Blocul
regia Maria Șalaru, România, 2016, 60'
Q&A
19:35 -
Dialoguri de baltă
regia Ildikó Zonga Plájás, România, 2015, 53'
Q&A
20:50 -
Carnival King of Europe
regia Giovanni Kezich & Michele Trentini, Italia, 2012, 38'
21:30 -
Manaki Brothers. First cinematographers in the Balkans
Cinemateca din Macedonia, 64'
SÂMBĂTĂ, 5 noiembrie
12:00 -
Rose of Zagrad
regia Vladimir Bocev, Macedonia, 2015, 49'
13:00 -
Another Vojvodovo: thinking in pictures
regia Michal Pavlásek, Republica Cehă, 2013, 34'
13:40 -
Drumul păsărilor
regia Klára Trencsényi & Vlad Naumescu, România, 2009, 56'
14:45 -
The test of Maturity
regia Smirna Kulenović, Bosnia și Herțegovina/Serbia, 2012, 31'
When I was a boy, I was a girl
regia Ivana Todorović, Serbia, 2013, 30'
15:50 -
Ziua bună
regia Clara Kleininger, Moldova, 2014, 30'
-
Lume, pui și corcodușe
regia Maria Năstase, România/UK, 2013, 28'
Q&A
17:15 -
Păsări migratoare
regia Ana Bleahu & Laurențiu Calciu, Anglia/ România, 49'
18:30 -
Invisible Lives: Romanian Night Workers in London
regia Timothy Marrinan, Iulius-Cezar Macarie, Anglia, 2013, 15'
-
We Belong to the Earth
regia Ramona August, Țara Galilor, 2016, 30'
Q&A
19:45 -
Frații Manakia. Jurnalul unei lungi priviri înapoi
regia Eliza Zdru, România, 2016, 91'
Q&A
21:45 -
Ultimul Căldărar
regia Cosmin Bumbuț & Elena Stancu, România, 2016, 59'
DUMINICĂ
, 6 noiembrie
13:00 -
Polyphonia – Albania’s forgotten voices
regia Björn Reinhardt & Eckehard Pistrick, Germania/ România, 2011, 90'
14:45 -
Lumina amintirii
regia Alyssa Grossman, UK, 2010, 40'
15:30 -
Înainte să adorm iți spun noapte bună
regia Andreea Moisei, România 2015, 18'
-
Wild
regia Dan Curean, Romania, 2013, 35 min
16:30 -
ARMÂNII, de la faimoșii Manakia la Nu sunt faimos
regia Toma Enache, Romania 2016, 72'
18:00 -
Broscatu
regia Mihai Andrei Leaha, România, 2011, 62'
Q&A
19:20 -
Jovica and his teeth
regia Tanja Brzakovic, Serbia, 2015, 58'
20:30 -
Vieți între ape
regia Oana Ivan, România, 2016, 90'
Q&A
CLUBUL ȚĂRANULUI
VINERI, 4 noiembrie
16:00 -
VIAȚA SOCIALĂ ÎN FOTOGRAFIILE din Colecția Costică Acsinte
VERNISAJ. Expoziție foto
SÂMBĂTĂ, 5 noiembrie
13:30 - 16:00 -
OPEN TALK. De la brut la (inter)net
Moderatori: Ana Iuga, etnolog & Mihai Andrei Leaha, antropolog
Invitați: Cezar Macarie, Ileana Szas, Maria Năstase
DUMINICĂ, 6 noiembrie
10.00 – 23.00 –
Ziua Țuicii
13:30 - 15:30 -
STUDENT SHOWCASE
Prezentarea filmelor studenților de la antropologie vizuală licență Universitatea Babeş-Bolyai Cluj-Napoca și master SNSPA București
16:00 -
Călușarii din Bârla, documentar tv by Digi World România, 2014, 60'
Q&A
21:30 -
Concert Nea Vasile și Taraful de la Mârșa