Online Magazine Edited by The national union of filmmakers

Film Critics Association 2015 Award for Best Film Journalism



Program Cinema Union, 5-14 februarie


Vineri, 5 februarie
13:00 – PRIMA IUBIRE / BABY TEETH, 2019, Australia, 120’, r: Shannon Murphy, cu: Ben Mendelsohn, Essie Davis, Eliza Scanlen, Emily Barclay, Toby Wallace, DRAMĂ, COMEDIE, distribuit de: BAD UNICORN, N-15
16:00 – DAMA DE CUPĂ / DRONNINGEN, 2019, Danemarca-Suedia, 127’, r: May el-Toukhy, cu: Trine Dyrholm, Gustav Lindh, Magnus Krepper, DRAMĂ, distribuit de: TRANSILVANIA FILM, IM-18
19:00 – PREMIERĂ – TRADUCĂTORII / LES TRADUCTEURS, 2019, Franța-Belgia, 105’, r: Régis Roinsard, cu: Sidse Babett Knudsen, Eduardo Noriega, Lambert Wilson, Riccardo Scamarcio, Olga Kurylenko, THRILLER, distribuit de: INDEPENDENȚA FILM, AP-12  
Sâmbătă, 6 februarie
13:30 – GRĂDINA SOVIETICĂ / THE SOVIET GARDEN, 2019, Moldova-România, 76’, r: Dragoș Turea, DOCUMENTAR, distribuit de: ROVA FILM, AG
15:45 – ”Colecția de aur a Mosfilm” – ECRANIZĂRI ALE OPERELOR CLASICILOR LITERATURII RUSE – UNCHIUL VANEA, 1970, URSS, 104’, r: Andrei Konchalovski, cu: Inochenti Smoktunovski, Irina Kupcenko, Serghei Bondarciuk, Irina Miroșnicenko, Vladimir Zeldin, DRAMĂ, ecranizare după A. P. Cehov
18:30 – ”Colecția de aur a Mosfilm” – ECRANIZĂRI ALE OPERELOR CLASICILOR LITERATURII RUSE – IDIOTUL, 1958, URSS, 124’, r: Ivan Pirev, cu: Iuri Iakovlev, Iulia Borisova, Nikita Podgorni, Leonid Parhomenko, DRAMĂ, ecranizare după F. M. Dostoievski 
Duminică, 7 februarie
13:00 – ACASĂ / MY HOME, 2020, România-Germania-Finlanda, 86’, r: Radu Ciorniciuc, cu: Nicușor Enache, Duca Enache, Corina Enache, Marcel Enache, Luci Enache, DOCUMENTAR, SUB: EN, distribuit de: MANIFEST FILM, AP-12
15:30 – ”Colecția de aur a Mosfilm” – ECRANIZĂRI ALE OPERELOR CLASICILOR LITERATURII RUSE – ANNA KARENINA. POVESTEA LUI VRONSKI, 2017, Rusia, 98’, r: Karen Șahnazarov, cu: Elizaveta Boiarskaia, Maxim Matveev, Kirill Grebenșcikov, Vladimir Ilin, Vitali Kișcenko, Ivan Koleșnikov, DRAMĂ, ecranizare după L. N. Tolstoi
18:00 – ”Colecția de aur a Mosfilm” – ECRANIZĂRI ALE OPERELOR CLASICILOR LITERATURII RUSE – FATA FĂRĂ ZESTRE, 1984, URSS, 142’, r: Eldar Riazanov, cu: Larisa Guzeeva, Nikita Mihalkov, Andrei Miagkov, Alisa Freindlich, Alexei Petrenko, Viktor Proskurin, DRAMĂ, ecranizare după A. Ostrovski 
Luni, 8 februarie
ZI LIBERĂ  
Marți, 9 februarie
17:00 – GRĂDINA SOVIETICĂ / THE SOVIET GARDEN, 2019, Moldova-România, 76’, r: Dragoș Turea, DOCUMENTAR, distribuit de: ROVA FILM, AG
19:00 – TRADUCĂTORII / LES TRADUCTEURS, 2019, Franța-Belgia, 105’, r: Régis Roinsard, cu: Sidse Babett Knudsen, Eduardo Noriega, Lambert Wilson, Riccardo Scamarcio, Olga Kurylenko, THRILLER, distribuit de: INDEPENDENȚA FILM, AP-12
Miercuri, 10 februarie
16:45 – ACASĂ / MY HOME, 2020, România-Germania-Finlanda, 86’, r: Radu Ciorniciuc, cu: Nicușor Enache, Duca Enache, Corina Enache, Marcel Enache, Luci Enache, DOCUMENTAR, SUB: EN, distribuit de: MANIFEST FILM, AP-12
19:00 – ÎN ABSENȚA DVS. / SORRY, WE MISSED YOU, 2019, Marea Britanie-Franța-Belgia, 101’, r: Ken Loach, cu: Kris Hitchen, Debbie Honeywood, Rhys Stone, Katie Proctor, Ross Brewster, DRAMĂ, distribuit de: INDEPENDENȚA FILM, AP-12
Joi, 11 februarie
16:30 – ȚINUTUL / THE COUNTY, 2019, Islanda-Danemarca-Franța-Germania, 92’, r: Grímur Hákonarson, cu: Arndís Hrönn Egilsdóttir, Sveinn Ólafur Gunnarsson, Þorsteinn Bachmann, DRAMĂ, COMEDIE, distribuit de: TRANSILVANIA FILM, AP-12
19:00 – CEI MAI FRUMOȘI ANI / LA BELLE ÉPOQUE, 2019, Franța-Belgia, 115’, r: Nicolas Bedos, cu: Daniel Auteuil, Guillaume Canet, Doria Tilier, Fanny Ardant, Pierre Arditi, DRAMĂ, ROMANTIC, distribuit de: INDEPENDENȚA FILM, N-15 
Vineri, 12 februarie
14:00 – PROFU’ / TEACH, 2019, România, 82’, r: Alex Brendea, cu: Dorin Ioniță, DOCUMENTAR, distribuit de: TRANSILVANIA FILM, AG 
16:00 – MARTIN EDEN, 2019, Italia-Franța-Germania, 129’, r: Pietro Marcello, cu: Jessica Cressy, Vincenzo Nemolato, Denise Sardisco, Luca Marinelli, DRAMĂ, adaptare modernă după romanul omonim de Jack London, distribuit de: INDEPENDENȚA FILM, AP-12
18:45 – PRIMA IUBIRE / BABY TEETH, 2019, Australia, 120’, r: Shannon Murphy, cu: Ben Mendelsohn, Essie Davis, Eliza Scanlen, Emily Barclay, Toby Wallace, DRAMĂ, COMEDIE, distribuit de: BAD UNICORN, N-15
Sâmbătă, 13 februarie
14:00 – 30 DE ANI ȘI 15 MINUTE, 2020, România, 95’, r: Ștefan Mandachi, DOCUMENTAR, distribuit de: FOLLOWART DISTRIBUTION, AG
16:15 – TRADUCĂTORII / LES TRADUCTEURS, 2019, Franța-Belgia, 105’, r: Régis Roinsard, cu: Sidse Babett Knudsen, Eduardo Noriega, Lambert Wilson, Riccardo Scamarcio, Olga Kurylenko, THRILLER, distribuit de: INDEPENDENȚA FILM, AP-12
19:00 – CORPUS CHRISTI / BOZE CIALO, 2019, Polonia-Franța, 115’, r: Jan Komasa, cu: Bartosz Bielenia, Aleksandra Konieczna, Eliza Rycembel, DRAMĂ, distribuit de: BAD UNICORN, N-15  
Duminică, 14 februarie
13:15 – SOȚII DE MILITARI / MILITARY WIVES, 2019, Marea Britanie, 110’, r: Peter Cattaneo, cu: Kristin Scott Thomas, Sharon Horgan, COMEDIE, DRAMĂ, distribuit de: FOLLOWART DISTRIBUTION, AG
15:45 – CEI MAI FRUMOȘI ANI / LA BELLE ÉPOQUE, 2019, Franța-Belgia, 115’, r: Nicolas Bedos, cu: Daniel Auteuil, Guillaume Canet, Doria Tilier, Fanny Ardant, Pierre Arditi, DRAMĂ, ROMANTIC, distribuit de: INDEPENDENȚA FILM, N-15
18:30 – DAMA DE CUPĂ / DRONNINGEN, 2019, Danemarca-Suedia, 127’, r: May el-Toukhy, cu: Trine Dyrholm, Gustav Lindh, Magnus Krepper, DRAMĂ, distribuit de: TRANSILVANIA FILM, IM-18
Biletele pot fi achiziționate de la casieria cinematografului sau online https://eventbook.ro/hall/cinema-union
Detalii: facebook

 
(4.02.2021)

Tags: 30 de ani si 15 minute documentar, acasa my home documentary, cinema union program, gradina sovietica documentar, profu documentar

Comments: