REVISTĂ ONLINE EDITATĂ DE UNIUNEA CINEAȘTILOR DIN ROMÂNIA

Premiul pentru publicistica 2015 al Asociatiei Criticilor de Film



50 de ani de Gala UCIN la 100 de ani de Opera Națională București


     De 50 de ani, Uniunea Cineaștilor din România recunoaște valorile filmului românesc, le aduce în atenția Publicului cinefil și a Presei și premiază în fiecare an producțiile cinematografice din anul precedent, într-o Gală care împlinește 49 de ediții în 2021. 20 septembrie 2021 este data la care GALA UCIN 2021 sărbătorește premiile filmului românesc printr-un spectacol inedit care se va realiza pe scena Operei Naționale din București.
     Un juriu de profesioniști, alcătuit din: actrița Tora Vasilescu, criticul de film Mihai Fulger, directorul de imagine Gabriel Kosuth, regizorul Doru Nițescu, prezidat de academicianul Răzvan Theodorescu, a întocmit o listă de Nominalizări ale celor mai remarcabile realizări pe toate tronsoanele de producție cinematografică.
Nominalizările la Premiile UCIN pentru anul 2020 sunt:
 ● Marele Premiu și Trofeul UCIN
5 minute, regia Dan Chișu
Malmkrog, regia Cristi Puiu
Ivana cea groaznică, regia Ivana Mladenovici
● Premiul Special al Juriului
Tipografic Majuscul, regia Radu Jude
Mia își ratează răzbunarea, regia Bogdan Theodor Olteanu
colectiv, regia Alexander Nanau
● Premiul pentru Regie Lucian Pintilie
Cristi Puiu, pentru regia filmului Malmkrog
Radu Jude, pentru regia filmului Tipografic Majuscul
Dan Chișu, pentru regia filmului 5 minute
● Premiul pentru Scenariu
Radu Jude, Gianina Cărbunariu, pentru scenariul filmului Tipografic Majuscul
Dan Chișu, pentru scenariul filmului 5 minute
Bogdan Theodor Olteanu, pentru scenariul filmului Mia își ratează răzbunarea
● Premiul pentru Montaj
Alexander Nanau, George Cragg, Dana Bunescu, pentru montajul filmului colectiv
Letiția Ștefănescu, pentru montajul filmului 5 minute
Andrei Gorgan, pentru montajul filmului Acasă
● Premiul pentru Imagine
Tudor Vladimir Panduru, pentru imaginea filmului Malmkrog
Adrian Silișteanu, pentru imaginea filmului 5 minute
Daniel Șerbănică, pentru imaginea filmului Gottlieb
● Premiul pentru Costume
Oana Păunescu, pentru costumele filmului Malmkrog
Bristena Duman, pentru costumele filmului Caligula
Mălina Ionescu, pentru costumele filmului Urma
● Premiul pentru Decor
Irina Moscu, pentru decorul filmului Tipografic Majuscul
Cristina Barbu, pentru decorul filmului Malmkrog
Bristena Duman, pentru decorul filmului Caligula
● Premiul pentru Muzică Originală Adrian Enescu
Marius Leftărache, Matei Stratan, Cristina Chiosea, pentru muzica filmului Urma
Petru Mărgineanu, pentru muzica filmului Granița morții, regia Cătălin Apostol
Cristian Lolea, pentru muzica filmului Grădina Sovietică
● Premiul pentru Coloană Sonoră
Alexandru Dumitru, pentru coloana sonoră a filmului Urma
Marius Leftărache, pentru coloana sonoră a filmului 5 minute
Mihai Grecea, Florin Tăbăcaru, Angelo Dos Santos, Michel Schillings, Kyan Bayani pentru coloana sonoră a filmului colectiv
● Premiul pentru Interpretare Feminină Rol Principal
Ioana Bugarin, pentru rolul Mia din Mia își ratează răzbunarea
Daniela Nane, pentru rolul Cesonia din Caligula
Maria Popistașu, pentru rolul Eli din Kaimos
● Premiul pentru Interpretare Masculină Rol Principal
Teo Corban, pentru rolul Mihnea Nicoară din Urma
Mihai Călin, pentru rolul Nicu Holban din 5 minute
Șerban Lazarovici, pentru rolul Mugur Călinescu din Tipografic Majuscul
● Premiul pentru Interpretare Feminină Rol Secundar
Irina Rădulescu, pentru rolul Ana din Urma
Elvira Deatcu, pentru rolul Maria Holban din 5 minute
Victoria Cociaș, pentru rolul Babette din Gottlieb
● Premiul pentru Interpretare Masculină Rol Secundar
Emanuel Pârvu, pentru rolul Coman din 5 minute
Istvan Teglas, rolul Istvan din Malmkrog
Adrian Nicolae, rolul Pavel din Mia își ratează răzbunarea
● Premiul pentru Film Documentar
colectiv, regia Alexander Nanau
Acasă, regia Radu Ciorniciuc
Lemn, regia Monica Lăzurean Gorgan, Michaela Kirst, Ebba Sinzinger
● Premiul pentru Film de Televiziune
Cine ești tu, Cătălina?- Ecaterina Teodoroiu, regia Cornel Mihalache
Miluță Gheorghiu, regia Andreea Știliuc
Caligula, regia Silviu Jicman
● Premiul pentru Film de Animație
Moartea și cavalerul, regia Radu Gaciu
Oaspeții, regia Răzvan Aprozeanu
Cântec de leagăn, regia Paul Mureșan
● Premiul pentru Scurmetraj de Ficțiune
Kaimos, regia Sara Tsorakidis
În noapte, regia Ana Pasti
Bucureștiul văzut de sus, regia Andrei Răuțu
● Premiul Opera Prima Alexandru Tatos
Urma, regia Dorian Boguță
Acasă, regia Radu Ciorniciuc
● Premiul Speranțe Cinematografice
Vânătoarea de cerbi, regia Andrei Olănescu
 Împreună, regia Alma Buhagiar
 Doi fără, regia Miruna Minculescu
     Gala UCIN 2021 este realizată cu sprijinul Ministerului Culturii, CNC, Institutul Cultural Roman, DACIN SARA, UPFAR ARGOA si cu al partenerilor Agerpress, Cinemaraton, Cocor Media, Prom’Art, Cinemagia, Aarc.ro, Revista FILM, Femeia, CineGhid, Radar, Star Filme. Sponsori: Borsec, Stalinskaya, Wembley, Jidvei, Gerovital, Horeca Cullinary School, Diamond by Adesgo, Miau by Clara Rotescu, Calapod, Hedone, Chocoland, Artego, Rose Mary, Luxury photo video, Ana are mere, Masaya, Flori cu firze, Asociatia Somelierilor din Romania.
 
(10.09.2021)


Galerie Foto

Cuvinte cheie: gala premiilor ucin 2021, premiile ucin 2021, uniunea cineastilor din romania

Opinii: