În 2016, Festivalul Internaţional de Film Kinofest îşi desfăşoară a zecea ediţie între 30 septembrie şi 2 octombrie, în cadrul căreia vor fi proiectate aproximativ 250 de scurtmetraje, la Cinema Elvira Popescu, Energiea Pub, Seneca Anticafe, Lente şi Make a Point.
Cele trei competiţii ale festivalului prezintă 56 de filme. Secțiunea Online se desfăşoară pe www.kinofest.com, între 15 septembrie şi 2 octombrie, cele 15 scurtmetraje finaliste fiind disponibile pentru vizionare și votare pe internet. Filmul cu cele mai multe aprecieri va câștiga premiul Cel mai bun film Online Kinofest 2016.
Secţiunile Animaţie şi Ficţiune, proiectate la Energiea Pub, includ 41 de filme ce vor fi jurizate de profesionişti din domeniul filmului.
La Cinema Elvira Popescu, în zilele de 1 şi 2 octombrie, Kinofest proiectează două programe de animaţie pentru copii si tineri, de la ora 14. În aceeași locație, publicul va putea vedea seara filme de la cele mai importante școli de animație (GOBELINS, ArtFx, École Estienne, ISART DIGITAL, etc), scurtmetraje
spooky și
thriller şi cele mai bune filme din festival – scurtmetraje premiate la ediţiile precedente.
La Lente vor rula filmele din cadrul World Panorama Animaţie, Best of Kinofest și de la festivaluri invitate OPLA – Festivalul Animaţiei Poloneze şi Visegrad Animation Forum.
La Seneca Anticafe sunt filmele cu tematică ecologică, denumite Planeta Albastră, iar la Make a Point, un program de scurtmetraje japoneze de la festivalul Short Shorts Asia Japan.
Festivalul Internațional de Film Kinofest îşi desfăşoară a zecea ediţie sub sloganul „IMAGINEAZA-TI INIMAGINABILUL!”. Conceptul şi grafica campaniei vizuale Kinofest 2016 este realizată de Radu Ţinc şi Meka Studio.
Detalii:
www.kinofest.com
Program Kinofest 2016
Energiea
Vineri 30 septembrie
20.00-22.00
Competitie Ficţiune
Sâmbătă 1 octombrie
20.00-22.00
Competiţia Animaţe
Duminică 2 octombrie
20.00-21.50
World Panorama Ficţiune
Lente
Vineri 30 septembrie
20.00-22.00
World Panorama Animaţie
Sâmbătă 1 octombrie
20.00-22.00
Best of Kinofest
Duminică 2 octombrie
20.00-22.00
Festivaluri invitate: O!PLA & Visegrad
Seneca Anticafe
Vineri 30 septembrie
20.00-21.15
Planeta Albastră I
Sâmbătă1 octombrie
20.00-21.15
Planeta Albastră II
Duminică 2 octombrie
20.00-21.15
Planeta Albastră III
Cinema Elvira Popescu
Sâmbătă1 octombrie
14.30 -15.45
Filme pentru copii
20.30-22.00
Best of Kinofest – scurtmetraje câştigătoare
22.30-24.00
Thrilling night – scurtmetraje horror/thriller
Duminică 2 octombrie
14.30 -15.45
Filme pentru copii
18.00-19.50
Școli de animaţie invitate
Make a Point
Sâmbătă 1 octombrie
20.00-22.00
Festivaluri invitate: Short Short Asia&Japan