Program Cinemateca Eforie (Sala Jean Georgescu)
Duminică, 15 septembrie
17:00 Un secol de cinema românesc la București:
SECVENŢE (România, 1982, 94’; dramă, film-omnibus) – regia:
Alexandru Tatos – cu:
Geo Barton, Ion Vâlcu,
Emilia Dobrin-Besoiu,
Mircea Diaconu,
Constantin Drăgănescu,
Dragoş Pâslaru, Ioana Manolescu, George Paul Avram,
Luminiţa Gheorghiu, Alexandru Tatos,
Florin Mihăilescu,
Horea Murgu
19:00 Un secol de cinema românesc la București (proiecție în prezența regizorului):
CARMEN (România, 2015, 89’; dramă) – regia:
Doru Nițescu – cu:
Rodica Lazăr,
Adrian Titieni,
Maia Morgenstern,
Doru Ana, Iulia Lupașcu,
Mimi Brănescu
Luni, 16 septembrie
18:00 Un secol de cinema românesc la București:
ŢAPINARII (România, 1983, 91’; dramă) – regia: Ioan Cărmăzan – cu:
Remus Mărgineanu,
Mariana Buruiană,
Şerban Ionescu,
Zoltán Vadász
20:00 Un secol de cinema românesc la București:
LINIȘTEA PICTURII (România, 1981, 12’; scurtmetraj documentar) – regia:
Mirel Ilieșiu;
MARFA ȘI BANII (România, 2001, 93’; dramă) – regia:
Cristi Puiu – cu:
Alexandru Papadopol,
Dragoş Bucur,
Ioana Flora,
Răzvan Vasilescu, Doru Ana, Luminița Gheorghiu
Marți, 17 septembrie
18:00 Un secol de cinema românesc la București:
MEMORIA TRANDAFIRULUI (România, 1962, 7’; scurtmetraj documentar, film eseu) – regia:
Sergiu Nicolaescu
18:08 Un secol de cinema românesc la București:
MIHAI VITEAZUL I;
20:00 Un secol de cinema românesc la București:
MIHAI VITEAZUL II (România, 1971, 203’; film istoric) – regia: Sergiu Nicolaescu – cu:
Amza Pellea, Sergiu Nicolaescu,
Ilarion Ciobanu,
Florin Piersic,
Ion Besoiu,
Olga Tudorache,
Irina Gărdescu
Miercuri, 18 septembrie
18:00 Un secol de cinema românesc la București:
DUBLU (România, 2016, 101’; dramă) – regia:
Catrinel Dănăiață – cu:
Bogdan Dumitrache,
Maria Dinulescu,
Corina Moise,
Dorian Boguţă,
Teodor Corban,
Andrei Mateiu,
Cosmina Stratan
20:00 Un secol de cinema românesc la București:
ÎN PĂDUREA CEA STUFOASĂ (România, 1973; scurtmetraj documentar) – regia:
Titus Mesaroș;
RECONSTITUIREA (România, 1970, 99’; dramă, adaptare a nuvelei omonime de Horia Pătrașcu) – regia:
Lucian Pintilie – cu:
Vladimir Găitan,
George Mihăiţă,
George Constantin,
Emil Botta,
Ernest Maftei,
Ileana Popovici, Ștefan Moisescu
Joi, 19 septembrie
16:00 Un secol de cinema românesc la București:
INDEPENDENŢA ROMÂNIEI (RĂZBOIUL ROMÂNO-RUSO-TURC, 1877-78) (România, 1912, 82’; film istoric, film mut) – regia: Grigore Brezeanu, Aristide Demetriade – cu: Aristide Demetriade, Constantin I. Nottara, Aurel Athanasescu, Jeni Metaxa-Doro, Ion Niculescu, Ion (Iancu) Brezeanu, Nicolae Soreanu, Vasile Toneanu, Aristizza Romanescu, Elvira Popescu – producţie: „Filmul de Artă Leon M. Popescu”
17:30 Un secol de cinema românesc la București:
SCURTĂ ISTORIE (România, 1957, 10’; film de animație) – regia:
Ion Popescu-Gopo;
RESTUL E TĂCERE (România, 2008, 140’; comedie) – regia:
Nae Caranfil – cu:
Ovidiu Niculescu,
Marius Florea Vizante, Mirela Zeța,
Ioana Bulcă
20:00 Un secol de cinema românesc la București:
RĂSCOALA (România, 1966, 104’; dramă, film-frescă, adaptare după romanul omonim al lui Liviu Rebreanu) – regia:
Mircea Mureșan – cu: Ilarion Ciobanu, Nicolae Secăreanu,
Matei Alexandru, Emil Botta, Ion Besoiu, Ernest Maftei
Vineri, 20 septembrie
18:00 Un secol de cinema românesc la București:
HOTEL DE LUX (România, 1992, 105’; dramă) – regia:
Dan Pița – cu:
Valentin Popescu,
Ştefan Iordache,
Irina Petrescu
20:00 Un secol de cinema românesc la București:
SUB ARIPA VULTURULUI (România, 1963, 18’; scurtmetraj documentar) – regia:
Ion Bostan;
NUNTĂ ÎN BASARABIA (România, 2010, 90’; comedie) – regia:
Nap Toader – cu:
Vlad Logigan, Victoria Bobu
Sâmbătă, 21 septembrie
11:00 Un secol de cinema românesc la București:
AVENTURILE LUI BABUȘCĂ (România, 1973, 76’; film pentru copii, după romanul „Ostrovul lupilor” al lui Petre Luscalov) – regia: Geta Doina Tarnavschi,
Gheorghe Naghi – cu:
Mihai Mereuţă, Amza Pellea
13:00 Un secol de cinema românesc la București:
TINEREȚE FĂRĂ BĂTRÂNEȚE (România, 1969, 87’; film pentru copii) – regia:
Elisabeta Bostan – cu: Mircea Breazu,
Ana Széles,
Carmen Stănescu,
Emanoil Petruţ
18:00 Un secol de cinema românesc la București:
MEDA SAU PARTEA NU PREA FERICITĂ A LUCRURILOR (România, 2017, 82’; dramă) – regia:
Emanuel Pârvu – cu:
Şerban Pavlu,
Ana Radu,
Florin Zamfirescu, Adrian Titieni
20:00 Un secol de cinema românesc la București:
OCCIDENT (România, 2002, 105’; comedie) – regia:
Cristian Mungiu – cu:
Tania Popa, Alexandru Papadopol,
Coca Bloos,
Dorel Vişan
Duminică, 22 septembrie
11:00 Un secol de cinema românesc la București:
AMINTIRI DIN COPILĂRIE (România, 1965, 72’; film biografic, ecranizare după opera omonimă a lui Ion Creangă) – regia: Elisabeta Bostan – cu:
Ştefan Ciobotăraşu, Ion Bocancea,
Corina Constantinescu,
Emanoil Petruţ
13:00 Un secol de cinema românesc la București:
PĂCALĂ (România, 1974, 122’; comedie) – regia:
Geo Saizescu – cu:
Sebastian Papaiani,
Mariella Petrescu
15:30 Elia Kazan, 110 ani de la naştere (7 septembrie):
UN TRAMVAI NUMIT DORINŢĂ / A STREETCAR NAMED DESIRE (SUA, 1951, 125’; dramă, adaptare după piesa de teatru omonimă a lui Tennessee Williams) – regia: Elia Kazan – cu: Vivien Leigh, Marlon Brando, Kim Hunter, Karl Malden – subtitluri în română
18:00 Richard Gere, 70 de ani (31 august):
YANKEII / YANKS (SUA-RFG-Marea Britanie, 1979, 132’, 35; dramă, film romantic, film de război) – regia: John Schlesinger – cu: Richard Gere, Lisa Eichhorn, Vanessa Redgrave, William Devane, Chick Vennera, Wendy Morgan – subtitluri în română
Marți, 24 septembrie
17:00 Jean Seberg, 40 de ani de la moarte (30 august):
CU SUFLETUL LA GURĂ (LA CAPĂTUL SUFLĂRII) / À BOUT DE SOUFFLE (Franța, 1960, 90’; dramă, thriller, film romantic) – regia: Jean-Luc Godard – cu: Jean-Paul Belmondo, Jean Seberg, Daniel Boulanger, Jean-Pierre Melville – subtitluri în română
19:00 Istoria filmului universal în capodopere:
UMBRELELE DIN CHERBOURG / LES PARAPLUIES DE CHERBOURG (Franţa-RFG, 1964, 91’, 35; musical, dramă, film romantic) – regia: Jacques Demy – cu: Catherine Deneuve, Nino Castelnuovo, Anne Vernon, Marc Michel – subtitluri în română
Miercuri, 25 septembrie
16:00 Festivalul Filmului Asiatic (intrarea liberă): Gala de deschidere
17:00 Festivalul Filmului Asiatic (intrarea liberă):
MATERNITATE / MOTHERHOOD (Iran, 2017, 74’; dramă) – regia: Roqiyeh Tavakoli – cu: Nazanin Bayati, Houman Seyyedi, Hanie Tavassoli – subtitluri în română
19:00 Festivalul Filmului Asiatic (intrarea liberă):
ERTUĞRUL 1890 (KAINAN 1890) (Turcia-Japonia, 2015, 132’; film istoric) – regia: Mitsutoshi Tanaka – cu: Seiyô Uchino, Kenan Ece, Shioli Kutsuna – subtitluri în română
Joi, 26 septembrie
16:30 Festivalul Filmului Asiatic (intrarea liberă):
SABIA DE DIAMANT / KAZAKH KHANATE (Kazahstan, 2017, 133’; film istoric) – regia: Rustem Abdrashev – cu: Khulan Chuluun, Naryn Igilik, Amina Yerlan – subtitluri în română
19:00 Festivalul Filmului Asiatic (intrarea liberă):
PORTRETUL UNUI POET / DONGJU (Coreea, 2016, 110’; film biografic) – regia: Lee Joon-ik – cu: Ha-Neul Kang, Jung-min Park, Moon Choi – subtitluri în română
Vineri, 27 septembrie
16:30 Festivalul Filmului Asiatic (intrarea liberă):
UN CADOU / A GIFT (Thailanda, 2016, 144’; comedie dramatică) – regia: Chayanop Boonprakob, Kriangkrai Vachiratamporn – cu: Chantavit Dhanasevi, Nuengthida Sophon, Sunny Suwanmethanont – subtitluri în română
19:00 Festivalul Filmului Asiatic (intrarea liberă):
LUMINI DIN EST (NOI SUNTEM MOLUCANI) / CAHAYA DARI TIMUR (BETA MALUKU) (Indonezia, 2014, 150’; dramă, film biografic) – regia: Angga Dwimas Sasongko – subtitluri în română
Sâmbătă, 28 septembrie
13:00 Film la cererea spectatorilor:
UMBRELELE DIN CHERBOURG / LES PARAPLUIES DE CHERBOURG (Franţa-RFG, 1964, 91’, 35; musical, dramă, film romantic) – regia: Jacques Demy – cu: Catherine Deneuve, Nino Castelnuovo, Anne Vernon, Marc Michel – subtitluri în română
15:00 Festivalul Filmului Asiatic (intrarea liberă):
AȘA S-AU ALINIAT STELELE / SO THE STARS ALIGNED (Kazahstan, 2016, 90’; dramă, film istoric) – regia: Serghei Snezhkin – cu: Berik Aitzhanov, Hugh Fraser, Altinai Nogerbec, Igor Ugolnikov – subtitluri în română
17:00 Festivalul Filmului Asiatic (intrarea liberă):
APENDICE / APPENDIX (Iran, 2017, 82’; dramă) – regia: Hossein Namazi – cu: Amirali Danaei, Anahita Ne'mati, Pardis Manouchehri – subtitluri în română
19:00 Festivalul Filmului Asiatic (intrarea liberă):
LASĂ-MĂ ÎN PACE, DOMNULE TUMOARE! / GUN DAN BA! ZHONG LIU JUN / GO AWAY, MR. TUMOR! (China, 2015, 128’; comedie) – regia: Han Yan – cu: Baihe Bai, Daniel Wu, Zi-Xuan Zhang – subtitluri în română
Duminică, 29 septembrie
12:30 Jean Seberg, 40 de ani de la moarte (30 august):
CU SUFLETUL LA GURĂ (LA CAPĂTUL SUFLĂRII) / À BOUT DE SOUFFLE (Franța, 1960, 90’; dramă, thriller, film romantic) – regia: Jean-Luc Godard – cu: Jean-Paul Belmondo, Jean Seberg, Daniel Boulanger, Jean-Pierre Melville – subtitluri în română
14:30 Festivalul Filmului Asiatic (intrarea liberă):
LUPTĂTORUL / TOM YUM GOONG 2 (Thailanda, 2013, 104’; film de acțiune) – regia: Prachya Pinkaew – cu: Tony Jaa, RZA, Mum Jokmok, Marrese Crump – subtitluri în română
16:30 Festivalul Filmului Asiatic (intrarea liberă):
AYLA: FIICA RĂZBOIULUI / AYLA (Turcia, 2017, 125’; dramă, film biografic) – regia: Can Ulkay – cu: Çetin Tekindor, Ismail Hacioglu, Kyung-jin Lee – subtitluri în română
19:00 Festivalul Filmului Asiatic (intrarea liberă):
TOTUL DESPRE SOȚIA MEA / NAE ANAEUI MODEUN GEOT (Coreea, 2012, 121’; comedie) – regia: Min Kyu-dong – cu: Jeong-tae Kim, Kwang-soo Lee, Saeromi Lee – subtitluri în română