Programul cinematografului Union în perioada 10-19 ianuarie 2020:
Vineri, 10 ianuarie
15:30 –
COPILUL-PROBLEMĂ / SYSTEMSPRENGER, 2019, Germania, 121’, r: Nora Fingscheidt, cu: Helena Zengel, Albrecht Schuch, Lisa Hagmeister, DRAMĂ, distribuit de: BAD UNICORN, N-15
18:00 –
TÂNĂRUL AHMED / LE JEUNE AHMED, 2019, Belgia, 86’, r: Jean-Pierre & Luc Dardenne, cu: Idir Ben Addi, Olivier Bonnaud, Myriem Akheddiou, DRAMĂ, distribuit de: INDEPENDENȚA FILM, AP-12
20:00 –
DRAGOSTE 2. AMERICA, 2018, România, 75’, r:
Florin Şerban, cu:
Igor Babiac, Emöke Pál, Constantin Dogioiu, DRAMĂ, SUB: EN, distribuit de: EARLYBIRD, AP-12
Sâmbătă, 11 ianuarie
14:00 –
TIMEBOX, 2019, România, 75’, r:
Nora Agapi, cu: Matei Ioan Agapi, DOCUMENTAR, SUB: EN, distribuit de: MANIFEST FILM, AG
15:45 –
PARADISUL, PROBABIL / IT MUST BE HEAVEN, 2019, Franța-Qatar-Germania-Canada-Turcia-Teritoriile Palestiniene, 97’, r: Elia Suleiman, cu: Gael Garcia Bernal, Elia Suleiman, Grégoire Colin, Vincent Maraval, COMEDIE, distribuit de: INDEPENDENȚA FILM, AP-12
17:45 –
MARIA, REGINA ROMÂNIEI, 2019, România, 110’, r: Alexis Sweet Cahill, cu: Roxana Lupu, Daniel Plier,
Adrian Titieni, DRAMĂ, distribuit
de: ABIS STUDIO, AP-12
20:00 –
DURERE ȘI GLORIE / DOLOR Y GLORIA, 2019, Spania, 113’, r: Pedro Almodovar, cu: Antonia Banderas, DRAMĂ, distribuit de: INDEPENDENȚA FILM, N-15
Duminică, 12 ianuarie
14:15 –
PARADISUL, PROBABIL / IT MUST BE HEAVEN, 2019, Franța-Qatar-Germania-Canada-Turcia-Teritoriile Palestiniene, 97’, r: Elia Suleiman, cu: Gael Garcia Bernal, Elia Suleiman, Grégoire Colin, Vincent Maraval, COMEDIE, distribuit de: INDEPENDENȚA FILM, AP-12
16:15 –
CARDINALUL, 2019, România, 95’, r:
Nicolae Mărgineanu, cu:
Cristian Iacob,
Maria Ploae, Radu Botar,
Bogdan Nechifor, DRAMĂ, SUB: EN, distribuit de: AGER FILM, AP-12
18:15 –
DRAGOSTE 2. AMERICA, 2018, România, 75’, r: Florin Șerban, cu: Igor Babiac, Emöke Pál, Constantin Dogioiu, DRAMĂ, SUB: EN, distribuit de: EARLYBIRD, AP-12
20:00 –
PARAZIT / PARASITE, 2019, Coreea de Sud, 134’, r: Bong Joon Ho, cu: Kang-ho Song, Sun-kyun Lee, Woo-sik Choi, COMEDIE NEAGRĂ, distribuit de: INDEPENDENȚA FILM, N-15
Luni, 13 ianuarie
ZI LIBERĂ
Marți, 14 ianuarie
17:45 –
MENOCCHIO, 2019, Spania-Franța, 103’, r: Alberto Fasulo, cu: Marcelo Martini, Maurizio Fanin, Carlo Baldracchi, DRAMĂ ISTORICĂ, distribuit de: TRANSILVANIA FILM, AP-12
20:00 –
CARDINALUL, 2019, România, 95’, r: Nicolae Mărgineanu, cu: Cristian Iacob, Maria Ploae, Radu Botar, Bogdan Nechifor, DRAMĂ, SUB: EN, distribuit de: AGER FILM, AP-12
Miercuri, 15 ianuarie
17:30 –
AREST, 2019, România, 126’, regia
Andrei Cohn, cu:
Alexandru Papadopol,
Iulian Postelnicu, DRAMĂ, SUB: EN, distribuit de: IADASARECASA, N-15
20:00 –
COPILUL-PROBLEMĂ / SYSTEMSPRENGER, 2019, Germania, 121’, r: Nora Fingscheidt, cu: Helena Zengel, Albrecht Schuch, Lisa Hagmeister, DRAMĂ, distribuit de: BAD UNICORN, N-15
Joi, 16 ianuarie
15:30 –
TÂNĂRUL AHMED / LE JEUNE AHMED, 2019, Belgia, 86’, r: Jean-Pierre & Luc Dardenne, cu: Idir Ben Addi, Olivier Bonnaud, Myriem Akheddiou, DRAMĂ, distribuit de: INDEPENDENȚA FILM, AP-12
17:30 –
DURERE ȘI GLORIE / DOLOR Y GLORIA, 2019, Spania, 113’, r: Pedro Almodovar, cu: Antonia Banderas, DRAMĂ, distribuit de: INDEPENDENȚA FILM, N-15
20:00 –
DRAGOSTE 2. AMERICA, 2018, România, 75’, r: Florin Șerban, cu: Igor Babiac, Emöke Pál, Constantin Dogioiu, DRAMĂ, SUB: EN, distribuit de: EARLYBIRD, AP-12
Vineri, 17 ianuarie
16:00 – CU DRAG, VAN GOGH / LOVING, VINCENT, 2017, Marea Britanie-Polonia, 94’, r: Hugh Welchman, Dorota Kobiela, cu: Douglas Booth, Jerome Flynn, Saoirse Ronan, Chris O’Dowd, ANIMAȚIE, DRAMĂ, distribuit de:
ASOCIAȚIA FOLLOW ART,
AP-12
18:15 –
DRAGOSTE 2. AMERICA, 2018, România, 75’, r: Florin Șerban, cu: Igor Babiac, Emöke Pál, Constantin Dogioiu, DRAMĂ, SUB: EN, distribuit de: EARLYBIRD, AP-12
20:00 –
DISTANȚA DINTRE MINE ȘI MINE, 2018, România, 89’, r:
Mona Nicoară,
Dana Bunescu, cu: Nina Cassian, DOCUMENTAR, SUB: EN, distribuit de: ROLLERCOASTER PR, AG
Sâmbătă, 18 ianuarie
14:00 –
TIMEBOX, 2019, România, 75’, r: Nora Agapi, cu: Matei Ioan Agapi, DOCUMENTAR, SUB: EN, distribuit de: MANIFEST FILM, AG
15:30 –
PARADISUL, PROBABIL / IT MUST BE HEAVEN, 2019, Franța-Qatar-Germania-Canada-Turcia-Teritoriile Palestiniene, 97’, r: Elia Suleiman, cu: Gael Garcia Bernal, Elia Suleiman, Grégoire Colin, Vincent Maraval, COMEDIE, distribuit de: INDEPENDENȚA FILM, AP-12
17:30 –
COPILUL-PROBLEMĂ / SYSTEMSPRENGER, 2019, Germania, 121’, r: Nora Fingscheidt, cu: Helena Zengel, Albrecht Schuch, Lisa Hagmeister, DRAMĂ, distribuit de: BAD UNICORN, N-15
20:00 –
PARAZIT / PARASITE, 2019, Coreea de Sud, 134’, r: Bong Joon Ho, cu: Kang-ho Song, Sun-kyun Lee, Woo-sik Choi, COMEDIE NEAGRĂ, distribuit de:
INDEPENDENȚA FILM, N-15
Duminică, 19 ianuarie
14:00 –
DISTANȚA DINTRE MINE ȘI MINE, 2018, România, 89’, r: Mona Nicoară, Dana Bunescu, cu: Nina Cassian, DOCUMENTAR, SUB: EN, distribuit de: ROLLERCOASTER PR, AG
16:00 –
MARIA, REGINA ROMÂNIEI, 2019, România, 110’, r: Alexis Sweet Cahill, cu: Roxana Lupu, Daniel Plier, Adrian Titieni, DRAMĂ, distribuit de: ABIS STUDIO, AP-12
18:00 – PARADISUL, PROBABIL / IT MUST BE HEAVEN, 2019, Franța-Qatar-Germania-Canada-Turcia-Teritoriile Palestiniene, 97’, r: Elia Suleiman, cu: Gael Garcia Bernal, Elia Suleiman, Grégoire Colin, Vincent Maraval, COMEDIE, distribuit de: INDEPENDENȚA FILM, AP-12
20:00 –
CU DRAG, VAN GOGH / LOVING, VINCENT, 2017, Marea Britanie-Polonia, 94’, r: Hugh Welchman, Dorota Kobiela, cu: Douglas Booth, Jerome Flynn, Saoirse Ronan, Chris O’Dowd, ANIMAȚIE, DRAMĂ, distribuit de: ASOCIAȚIA FOLLOW ART, AP-12
Detalii:
Cinema Union FB