Revistă online editată de Uniunea Cineaștilor din România

Premiul pentru publicistică 2015 al Asociaţiei Criticilor de film



Peste 2000 de spectatori la deschiderea TIFF Sibiu 2016


     Peste 2000 de spectatori au umplut miercuri, 22 iunie, Piața Mare la deschiderea celei de-a 10-a ediții a TIFF Sibiu.
     Evenimentul s-a deschis cu proiecția specială a filmului Câini (regia Bogdan Mirică), marele câștigător al Festivalului Internațional de Film Transilvania, distins cu Premiul FIPRESCI la Cannes. Spectatorii au avut plăcerea de a viziona filmul alături de doi dintre actori, Gheorghe Visu și Costel Cașcaval, și Mihai Chirilov, directorul artistic TIFF.
     Prima zi de TIFF s-a încheiat la Teatrul Gong cu un film de Oscar, Son of Saul, iar astăzi, de la ora 20.00, în programul sălii figurează o altă producție de neratat, Afacerea Est. Filmul va fi proiectat în prezența regizorului Igor Cobileanski și a producătorului Iuliana Tarnovețchi, care vor răspunde întrebărilor publicului la final.
     Cinefilii sibieni se vor putea întâlni astăzi, 23 iunie, cu o parte din echipa unui alt film românesc mult-așteptat, comedia Două Lozuri, de la ora 22.00, în Piața Mare. Alături de spectatori vor fi regizorul Paul Negoescu, directorul de imagine Ana Drăghici, actorul Dorian Boguță și monteurul Alexandru Radu. De la aceeași oră, în parcul Subarini, pe peluza din fața Stadionului Municipal, microbiștii și fanii celui mai prolific fotbalist suedez din istorie vor putea urmări documentarul Becoming Zlatan. Accesul la proiecțiile din parcul Subarini și Piața Mare este liber.
     Vineri, 24 iunie, TIFF Sibiu programează alte două evenimente speciale. De la ora 18:30, în apropierea barajului din Gura Râului, e pregătit un picnic tradițional cu produse din Mărginimea Sibiului, iar de la ora 19.00, corul de copii și tineri din Gura Râului, numit Corul Concertino, deschide seara muzicală. La ora 20.00, duo-ul format din Romulus Cipariu și Dan Bălășoiu va surprinde audiența cu un recital de țambal și vioară pe ritmuri de cafe-concert cu influențe din folclorul tradițional românesc. Proiecția filmului Tudo, filmat chiar în Mărginimea Sibiului, va începe la ora 21:45, în prezența regizorului Iura Luncașu, a producătorului Andrei Băltărețu și a actorului Pavel Ulici.
     Detalii: Tiff.ro
(23.06.2016)


Galerie Foto

Cuvinte cheie: caini film, deschidere tiff sibiu, doua lozuri film, filme romanesti tiff, tiff sibiu 2016

Opinii: