Așadar, documentarele care urmează să aibă proiecții la Iași sunt:
Pașaport de Germania (regia
Răzvan Georgescu),
Aliyah DaDa (regia
Oana Giurgiu),
Muzeon-Ștefan Râmniceanu (regia
Laurențiu Damian),
Viața între două filme (regia Dragoș Zămosteanu),
Război pe calea undelor (regia
Alexandru Solomon),
Lumea văzută de Ion B. (regia
Alexander Nanău),
Evrei de vânzare (regia
Radu Gabrea),
Kapitalism-rețeta noastră secretă (regia Alexandru Solomon),
Horea Paștina - Starea lucrurilor (regia Laurențiu Damian),
Balta Albă (regia Silviu Munteanu).
Intrarea la filmele documentare este liberă şi în limita locurilor disponibile în spaţiile anunţate.
Proiecțiile vor fi urmate de discuții cu realizatorii documentarelor și invitații festivalului, printre aceștia fiind: Răzvan Georgescu (regizor), Oana Giurgiu (regizoare, producătoare), Laurenţiu Damian (regizor şi preşedintele UCIN România), Radu Gabrea (regizor, scenarist), Liviu Tofan (jurnalist), Silviu Munteanu (jurnalist, regizor) și Dragoş Zămosteanu (regizor).
Ediția de anul acesta a SFR va prezenta și o
retrospectivă Mircea Diaconu, dar și cele mai
recente filme românești de ficțiune.
Detalii:
Festivalsfr.ro
Programul filmelor documentare din festivalul SFR:
Joi, 5 mai 2016
12.00
Pașaport de Germania (2014), regia: Răzvan Georgescu
Loc: Casa de Cultură a Municipiului Iași „Mihai Ursachi”
Invitat: Răzvan Georgescu
Durată: 88 min.
16.00
Aliyah DaDa (2015), regia: Oana Giurgiu
Loc: Casa de Cultură a Municipiului Iași „Mihai Ursachi”
Invitată: Oana Giurgiu
Durată: 116 min.
Vineri, 6 mai 2016
14.30
Muzeon: Ștefan Râmniceanu (2015), regia: Laurențiu Damian
Loc: Casa de Cultură a Municipiului Iași „Mihai Ursachi”
Invitat: Laurențiu Damian
Durată: 55 min.
23.00
Viața între două filme, regia: Dragoș Zămosteanu
Loc: Underground Pub
Invitați:
Irina-Margareta Nistor, Dragoș Zămosteanu
Durată: 30 min.
Sâmbătă, 7 mai 2016
12.00
Război pe calea undelor (2007), regia: Alexandru Solomon
Loc: Casa de Cultură a Municipiului Iași „Mihai Ursachi”
Invitat: Liviu Tofan
Durată: 108 min.
14.30
Horea Paștina (2013), regia: Laurențiu Damian
Loc: Casa de Cultură a Municipiului Iași „Mihai Ursachi”
Invitat: Laurențiu Damian
Durată: 42 min.
Duminică, 8 mai 2016
12.00
Kapitalism – rețeta noastră secretă (2010), regia: Alexandru Solomon
Loc: Casa de Cultură a Municipiului Iași „Mihai Ursachi”
Durată: 80 min.
14.30
Lumea văzută de Ion B (2009), regia: Alexander Nanău
Loc: Casa de Cultură a Studenților Iași
Durată: 60 min.
18.00
Evrei de vânzare (2012), regia: Radu Gabrea
Loc: Casa de Cultură a Studenților Iași
Invitat: Radu Gabrea
Durată: 70 min (19.10)
22.00
Balta Albă (2016), regia: Silviu Munteanu
Loc: Underground Pub
Invitat: Silviu Munteanu
Durată: 60 min (00.00)