REVISTĂ ONLINE EDITATĂ DE UNIUNEA CINEAȘTILOR DIN ROMÂNIA

Premiul pentru publicistica 2015 al Asociatiei Criticilor de FilmCine-dezbatere “Şcoala noastră”


Cu ocazia aniversării a 25 de ani de la înfiinţarea Convenţiei internaţionale pentru drepturile copilului, Asociaţia One World România, Institutul Francez şi Fundaţia Konrad Adenauer organizează cine-dezbatere cu filmul Şcoala noastră.

     Programul „Statul de drept Europa de Sud-Est”, organizează miercuri, 26 noiembrie, la ora 20:00, o proiecţie gratuită a documentarului Şcoala noastră. Realizat în 2011 de Mona Nicoară şi Miruna Coca-Cozma, filmul a fost prezentat în cadrul unor festivaluri de gen importante precum DokLeipzig (Germania), CPH:DOX (Danemarca), Tribeca Film Festival (SUA). A primit Premiul pentru Cel mai bun film documentar la Silverdocs (Franţa) şi Human Rights and Film Festival (Australia). 
Documentarul urmăreşte povestea a trei copii din minoritatea romă, Alin (8 ani), Beniamin (12 ani) şi Dana (14 ani), care participă, în cadrul unei iniţiative europene, la un proiect de integrare şcolară, într-un oraş din Transilvania. 
Proiecţia este urmată de o dezbatere publică, în prezenţa lui Ovidiu Mărginean, director de imagine al filmulului, Ionuţ Şerban Jugureanu, director executiv al Fundaţiei Parada, şi Adina Ihora, director executiv al Asociaţiei Valentina România.
Detalii: oneworld.ro


Galerie Foto

Cuvinte cheie: cine dezbatere, cinema elvira popescu, documentarul scoala noastra, educatie cinematografica, one world romania

Opinii: