REVISTĂ ONLINE EDITATĂ DE UNIUNEA CINEAȘTILOR DIN ROMÂNIA

Premiul pentru publicistica 2015 al Asociatiei Criticilor de Film



Cocoşul decapitat (2006)

The Beheaded Rooster

97 min. - Dramă - AG - 28.03.2008


Sinopsis : Adaptare după romanul omonim de Eginald Schlattner.

Regie: Radu Gabrea, Marijan David Vajda

Scenariu: Radu Gabrea, Wolfgang Ruf

Actori Principali: David Zimmerschied, Alicja Bachleda-Curus, Ioana Iacob



Distribuție

Cocoşul decapitat (2006) David Zimmerschied Felix Goldschmidt
Cocoşul decapitat (2006) Alicja Bachleda-Curus Gisela Glückselig
Ioana Iacob Alfa Sigrid Binder
Axel Moustache Hans Adolf Bediner
Cocoşul decapitat (2006) Werner Prinz bunicul Goldschmidt
Cocoşul decapitat (2006) Ági Margitai bunica Goldschmidt
Cocoşul decapitat (2006) Oliver Stritzel Eugen Goldschmidt
Victoria Cociaş dna. Goldschmidt
Cocoşul decapitat (2006) Florin Brückner Engelbert Goldschmidt
Cocoşul decapitat (2006) Marion Mitterhammer mătușa Hermine
Cocoşul decapitat (2006) Stefan Murr Csontos
Monica Ghiuţă contesa Filality
Ovidiu Schumacher preotul Stamm
Cocoşul decapitat (2006) Matthias Franz Stein Karlibuzzi
Dorel Vişan Mailat
Cocoşul decapitat (2006) Carl Achleitner redactorul
Cocoşul decapitat (2006) Radu Dinulescu dl. Glückselig
Cocoşul decapitat (2006) Irina Deac dna. Glückselig
Vlad Rădescu colonel Popescu
Cocoşul decapitat (2006) Boris Gaza Roland
Radu Gabrea dr. Schul
Cocoşul decapitat (2006) Mihai Iliescu bărbatul cu haina de piele

Echipa de filmare

Regie

Radu Gabrea

Marijan David Vajda

Scenariu

Radu Gabrea

Wolfgang Ruf

Producători

Rose-Marie Couture

co-producător

Radu Gabrea

producător

László Kántor

producător

Gilbert Möhler

Arno Ortmair

producător

Dieter Pochlatko

producător

Gerd Reinsberg

co-producător

Claudia Simionescu

co-producător

Florin Paraschiv

producător executiv

Imagine

Walter Kindler

Muzică

Thomas Osterhoff

Montaj
Melania Oproiu

Casting

Lucky Englander

Fritz Fleischhacker

Decoruri
Florin Gabrea

Mircea Rîbinschi

Costume
Svetlana Mihăilescu

Machiaj

Clara Tudose

Sunet
Constantin Titi Fleancu

sound recordist

Departament Regie
Mihai Sofronea

second AD

Ruxandra Ghiţescu

script supervisor