Online Magazine Edited by The national union of filmmakers

Film Critics Association 2015 Award for Best Film Journalism



Programul Cinematecii Române în luna mai


     În luna mai, Cinemateca Română va proiecta mai multe filme în premieră. Printre filmele românești noi sunt: Cap și Pajură (regia Nicolae Constantin Tănase), Distanța dintre mine și mine (regia Dana Bunescu și Mona Nicoară) și Guvernul copiilor (regia Ioana Mischie). De asemenea, Touch Me Not (regia Adina Pintilie) va rula în cadrul Cineclubului Film Menu de la Eforie.
 
Program Cinemateca Eforie
(Sala Jean Georgescu)
 
 
Sâmbătă, 4 mai
 
12:00 Cinematograful azi; premieră: MARIA, REGINA NOASTRĂ (România, 2011, 90′; documentar) – regia: Adrian Popovici
 
14:00 Film la cererea spectatorilor: LUPTĂTORII DIN UMBRĂ / BATAILLE DU RAIL (Franța, 1946, 85′, 35; dramă, film de război) – r: René Clément – cu: Marcel Barnault, Jean Clarieux, Jean Daurand – subtitluri în română
 
16:00 Film la cererea spectatorilor: ISPITA / COME AND GET IT (SUA, 1936, 99’; dramă, după romanul omonim al Ednei Ferber) – regia: Howard Hawks, William Wyler – cu: Cu: Edward Arnold, Joel McCrea, Frances Farmer, Walter Brennan, Mady Christians – subtitluri în română
 
18:00 Film la cererea spectatorilor: NAŞUL II / THE GODFATHER: PART II (SUA, 1974, 194’; dramă, film despre Mafia, adaptare după romanul lui Mario Puzo) – regia: Francis Ford Coppola – cu: Al Pacino, Robert De Niro, Robert Duvall, Diane Keaton, John Cazale, Lee Strasberg – subtitluri în română
 
Duminică, 5 mai
 
13:00 Cinematograful azi: DISTANŢA DINTRE MINE ŞI MINE (România, 2018, 89’; documentar) – regia: Mona Nicoară, Dana Bunescu – cu: Nina Cassian – subtitluri în engleză / English subtitles
15:00 Cinematograful azi; premieră: MARIA, REGINA NOASTRĂ (România, 2011, 90′; documentar) – regia: Adrian Popovici
 
17:00 Film la cererea spectatorilor: FRUMOASA ŞI BESTIA / LA BELLE ET LA BETE (Franţa, 1946, 93′; film fantastic, film romantic, adaptare după povestea omonimă editată de Jeanne-Marie Leprince de Beaumont) – regia: Jean Cocteau, Rene Clement (necreditat) – cu: Jean Marais, Josette Day, Michel Auclair, Marcel Andre – subtitluri în română
 
19:00 Film la cererea spectatorilor: NAŞUL III / THE GODFATHER: PART III (SUA, 1974, 163′; dramă, film despre mafia) – regia: Francis Ford Coppola –cu: Al Pacino, Andy Garcia, Diane Keaton, Sofia Coppola, Talia Shire, Eli Wallach – subtitluri în română
 
Marți, 7 mai
 
17:00 Cinematograful azi; premieră: MARIA, REGINA NOASTRĂ (România, 2011, 90′; documentar) – regia: Adrian Popovici
 
19:00 Istoria filmului universal în capodopere: CE S-A ÎNTÂMPLAT CU BABY JANE? / WHATEVER HAPPENEND TO BABY JANE? (SUA, 1962, 128′; dramă, adaptare după romanul lui Henry Farrell) – regia: Robert Aldrich – cu: Bette Davis, Joan Crawford, Victor Buono, Anna Lee – subtitluri în română
 
Miercuri, 8 mai
 
17:00 Film la cererea spectatorilor: FRUMOASA ZI DE TOAMNĂ / AKIBIYORI (Japonia, 1960, 128′; comedie dramatică) – regia: Yasujirô Ozu – cu: Setsuko Hara, Yôko Tsukasa, Mariko Okada – subtitluri în română
 
19:30 Seara marilor autori: COMUNIANŢII / NATTVARDSGÄSTERNA / WINTER LIGHT (Suedia, 1963, 83’; dramă) – regia: Ingmar Bergman – cu: Gunnar Björnstrand, Ingrid Thulin, Max von Sydow – subtitluri în română
 
Joi, 9 mai
 
17:00 Film la cererea spectatorilor: DOMNUL VERDOUX / MONSIEUR VERDOUX  (SUA, 1947, 119′; comedie neagră) – regia: Charles Chaplin – cu: Charles Chaplin, Mady Correll, Allison Roddan, Robert Lewis – subtitluri în română
 
19:30 Seara de Oscar: REPUTAȚIA DOMNIȘOAREI ALLENBUR / LIBELED LADY (SUA, 1936, 98′; comedie) – regia: Jack Conway – cu: Jean Harlow, William Powell, Myrna Loy, Spencer Tracy  – subtitluri în română
 
Vineri, 10 mai
 
18:00 Cinematograful azi; premieră: CAP ȘI PAJURĂ / HEAD AND TAILS (România-Cehia, 2018, 80′; dramă) – regia: Nicolae Constantin Tănase – cu: Alex CălinIulia Ciochină, Florin Salam – subtitluri în engleză / English subtitles
 
19:30 Seara de Cannes: FLOAREA DE PIATRĂ / KAMENII TVETOK (URSS, 1946, 89′; dramă) – regia: Aleksandr Ptushko – cu: Vladimir Druzhnikov, Yekaterina Derevshchikova, Tamara Makarova – subtitluri în română
 
Sâmbătă, 11 mai
 
13:00 Film la cererea spectatorilor: LUMINILE RAMPEI / LIMELIGHT (SUA, 1952, 132′; dramă, film muzical) – regia: Charles Chaplin – cu: Charles Caplin, Buster Keaton, Claire Bloom, Nigel Bruce, Sydney Chaplin, Norman Lloyd – subtitluri în română
 
15:30 Cinematograful azi; premieră: CAP ȘI PAJURĂ / HEAD AND TAILS (România-Cehia, 2018, 80′; dramă) – regia: Nicolae Constantin Tănase – cu: Alex Călin, Iulia Ciochină, Florin Salam – subtitluri în engleză / English subtitles
 
17:00 Harvey Keitel, 80 de ani (13 mai): ŞOFERUL DE TAXI / TAXI DRIVER (SUA, 1976, 114′; dramă) – regia: Martin Scorsese – cu: Robert De Niro, Jodie Foster, Cybill Shepherd, Harvey Keitel, Peter Boyle, Albert Brooks – subtitluri în română
 
19:00 Film la cererea spectatorilor: FRUMOASA ZI DE TOAMNĂ / AKIBIYORI (Japonia, 1960, 128′; comedie dramatică) – regia: Yasujirô Ozu – cu: Setsuko Hara, Yôko Tsukasa, Mariko Okada – subtitluri în română
 
Duminică, 12 mai
 
13:30 Cinematograful azi: DISTANŢA DINTRE MINE ŞI MINE (România, 2018, 89’; documentar) – regia: Mona Nicoară, Dana Bunescu – cu: Nina Cassian – subtitluri în engleză / English subtitles
 
15:30 Film la cererea spectatorilor: UN REGE LA NEW YORK / A KING IN NEW YORK (Marea Britanie, 1957, 100′; comedie dramatică) – regia: Charles Chaplin – cu: Charles Chaplin, Dawn Addams, Michael Chaplin, Maxine Audley, Oliver Johnston – subtitluri în română
 
17:30 Cinematograful azi; premieră: CAP ȘI PAJURĂ / HEAD AND TAILS (România-Cehia, 2018, 80′; dramă) – regia: Nicolae Constantin Tănase – cu: Alex Călin, Iulia Ciochină, Florin Salam – subtitluri în engleză / English subtitles
 
19:00 Film la cererea spectatorilor: CĂLĂUZA / STALKER (URSS, 1979, 155′; dramă, SF, adaptare după romanul „Picnic la marginea drumului” de Arkadi şi Boris Strugaţki) – regia: Andrei Tarkvoski – cu: Alexander Kaidanovski, Anatoli Soloniţîn, Nikolai Grinko, Alissa Freindlikh – subtitluri în română
 
Marți, 14 mai
 
16:30 Cinematograful azi; premieră: CAP ȘI PAJURĂ / HEAD AND TAILS (România-Cehia, 2018, 80′; dramă) – regia: Nicolae Constantin Tănase – cu: Alex Călin, Iulia Ciochină, Florin Salam – subtitluri în engleză / English subtitles
 
18:00 Istoria filmului universal în capodopere: LAWRENCE AL ARABIEI / LAWRENCE OF ARABIA (Marea Britanie, 1962, 227’; dramă, film biografic, film de aventuri, adaptare după scrierile lui T. E. Lawrence) – regia: David Lean – cu: Peter O’Toole, Anthony Quinn, Alec Guinness, Jack Hawkins, Omar Sharif, José Ferer, Anthony Quayle, Claude Rains – subtitluri în română
 
Miercuri, 15 mai
 
18:00 Cinematograful azi; premieră: CAP ȘI PAJURĂ / HEAD AND TAILS (România-Cehia, 2018, 80′; dramă) – regia: Nicolae Constantin Tănase – cu: Alex Călin, Iulia Ciochină, Florin Salam – subtitluri în engleză / English subtitles
 
19:30 Seara marilor autori: RUȘINEA / SKAMMEN (Suedia, 1968, 103′; dramă) – regia: Ingmar Bergman – cu: Liv Ullmann, Max von Sydow, Sigge Fürst – subtitluri în română
 
Joi, 16 mai
 
17:30 Cinematograful azi; premieră: STRUGURII SPERANȚEI / GRAPES OF HOPE (Elveția-Germania-România-Turcia, 2017, 90′; dramă) – regia: Bay Okan – subtitluri în română
 
19:30 Seara de Oscar: VIAȚA LUI EMILE ZOLA / THE LIFE OF EMILE ZOLA (SUA, 1937, 110′, 35; film biografic, după o carte de Matthew Josephson) – regia: William Dieterle – cu: Paul Muni, Gale Sondergaard, Joseph Schildkraut – subtitluri în română
 
Vineri, 17 mai
 
17:30 Cinematograful azi; premieră: STRUGURII SPERANȚEI / GRAPES OF HOPE (Elveția-Germania-România-Turcia, 2017, 90′; dramă) – regia: Bay Okan – subtitluri în română
 
19:30 Seara de Cannes: LUMINA DE GAZ / GASLIGHT (SUA, 1944, 114′; dramă, după o piesă de Patrick Hamilton) – regia: George Cukor – cu: Charles Boyer, Ingrid Bergman, Joseph Cotten, Angela Lansbury – subtitluri în română
 
Sâmbătă, 18 mai
 
12:00 Express Ideas
 
16:30 Film la cererea spectatorilor: RUȘINEA / SKAMMEN (Suedia, 1968, 103′; dramă) – regia: Ingmar Bergman – cu: Liv Ullmann, Max von Sydow, Sigge Fürst – subtitluri în română
 
18:30 Cineclub Film Menu (tarif unic: 5 lei): TOUCH ME NOT (România-Germania-Cehia-Bulgaria-Franța, 2018, 125′; dramă; 18+) – regia: Adina Pintilie – cu: Laura Benson, Tómas Lemarquis, Christian Bayerlein, Grit Uhlemann, Adina Pintilie, Hanna Hofmann, Seani Love, Irmena Chichikova, Rainer Steffen, Georgi Naldzhiev, Dirk Lange, Annett Sawallisch – subtitluri în română
 
Duminică, 19 mai
 
13:00 Cinematograful azi; premieră: STRUGURII SPERANȚEI / GRAPES OF HOPE (Elveția-Germania-România-Turcia, 2017, 90′; dramă) – regia: Bay Okan – subtitluri în română
 
15:00 Cinematograful azi: CAP ȘI PAJURĂ / HEAD AND TAILS (România-Cehia, 2018, 80′; dramă) – regia: Nicolae Constantin Tănase – cu: Alex Călin, Iulia Ciochină, Florin Salam – subtitluri în engleză / English subtitles
 
17:00 Film la cererea spectatorilor: VIAȚA LUI EMILE ZOLA / THE LIFE OF EMILE ZOLA (SUA, 1937, 110′, 35; film biografic, după o carte de Matthew Josephson) – regia: William Dieterle – cu: Paul Muni, Gale Sondergaard, Joseph Schildkraut – subtitluri în română
 
19:00 Film la cererea spectatorilor: LUMINA DE GAZ / GASLIGHT (SUA, 1944, 114′; dramă, după o piesă de Patrick Hamilton) – regia: George Cukor – cu: Charles Boyer, Ingrid Bergman, Joseph Cotten, Angela Lansbury – subtitluri în română
 
Marți, 21 mai
 
17:30 Cinematograful azi; premieră: STRUGURII SPERANȚEI / GRAPES OF HOPE (Elveția-Germania-România-Turcia, 2017, 90′; dramă) – regia: Bay Okan – subtitluri în română
 
19:30 Istoria filmului universal în capodopere: SĂ UCIZI O PASĂRE CÂNTĂTOARE / TO KILL A MOCKINGBIRD (SUA, 1962, 129’; dramă, după romanul omonim de Harper Lee) – regia: Robert Mulligan – cu: Gregory Peck, John Megna, Frank Overton – subtitluri în română
 
Miercuri, 22 mai
 
17:30 Cinematograful azi; premieră: STRUGURII SPERANȚEI / GRAPES OF HOPE (Elveția-Germania-România-Turcia, 2017, 90′; dramă) – regia: Bay Okan – subtitluri în română
 
19:30 Seara marilor autori: RITUL / RITEN (Suedia,1969, 72′; dramă) – regia: Ingmar Bergman – cu: Ingrid Thulin, Anders Ek, Gunnar Björnstrand – subtitluri în română
 
Joi, 23 mai
 
17:00 Audrey Hepburn, 90 de ani de la naștere (4 mai): MIC DEJUN LA TIFFANY / BREAKFAST AT TIFFANY’S (SUA, 1961, 115’; comedie dramatică, film romantic, adaptare după nuvela omonimă a lui Truman Capote) – regia: Blake Edwards – cu: Audrey Hepburn, George Peppard, Patricia Neal, Buddy Ebsen, Martin Balsam, Mickey Rooney – subtitluri în română
 
19:00 Seara de Oscar: OGORUL / THE GOOD EARTH (SUA, 1937, 138′; dramă, după un roman de Pearl S. Buck) – regia: Sidney Franklin – cu: Paul Muni, Luise Rainer, Walter Connolly – subtitluri în română
 
Vineri, 24 mai
 
17:00 Fred Astaire, 120 de ani de la naștere (10 mai): FAMILIA BARKLEY DE PE BROADWAY / THE BARKLEYS OF BROADWAY (SUA, 1949, 108′, 35; comedie, musical) – regia: Charles Walters – cu: Fred Astaire, Ginger Rogers, Oscar Levant – subtitluri în română
 
19:00 Seara de Cannes: SALUT, MOSCOVA! / ZDRAVSTVUI, MOSKVA! (URSS, 1945, 100′; film istoric, musical) – regia: Sergei Yutkevich – cu: Nikolai Leonov, T. Stravinskaya, Oleg Bobrov – subtitluri în română
 
Sâmbătă, 25 mai
 
13:00 Audrey Hepburn, 90 de ani de la naștere (4 mai): MIC DEJUN LA TIFFANY / BREAKFAST AT TIFFANY’S (SUA, 1961, 115’; comedie dramatică, film romantic, adaptare după nuvela omonimă a lui Truman Capote) – regia: Blake Edwards – cu: Audrey Hepburn, George Peppard, Patricia Neal, Buddy Ebsen, Martin Balsam, Mickey Rooney – subtitluri în română
 
15:00 Film la cererea spectatorilor: RITUL / RITEN (Suedia,1969, 72′; dramă) – regia: Ingmar Bergman – cu: Ingrid Thulin, Anders Ek, Gunnar Björnstrand – subtitluri în română
 
16:30 Film la cererea spectatorilor: SĂ UCIZI O PASĂRE CÂNTĂTOARE / TO KILL A MOCKINGBIRD (SUA, 1962, 129’; dramă, după romanul omonim de Harper Lee) – regia: Robert Mulligan – cu: Gregory Peck, John Megna, Frank Overton – subtitluri în română
 
19:00 Proiecție specială a copiei restaurate (intrare liberă): LA DOLCE VITA (Italia-Franţa, 1960,178'; dramă, frescă socială) – regia: Federico Fellini – cu: Marcello Mastroianni, Anita Ekberg, Anouk Aimée, Yvonne Furneaux, Lex Barker, Alain Cuny – subtitluri în română
 
Duminică, 26 mai
 
13:00 Cinematograful azi: CAP ȘI PAJURĂ / HEAD AND TAILS (România-Cehia, 2018, 80′; dramă) – regia: Nicolae Constantin Tănase – cu: Alex Călin, Iulia Ciochină, Florin Salam – subtitluri în engleză / English subtitles
 
15:00 Fred Astaire, 120 de ani de la naștere (10 mai): FAMILIA BARKLEY DE PE BROADWAY / THE BARKLEYS OF BROADWAY (SUA, 1949, 108′, 35; comedie, musical) – regia: Charles Walters – cu: Fred Astaire, Ginger Rogers, Oscar Levant – subtitluri în română
 
 
 
17:00 Film la cererea spectatorilor: SALUT, MOSCOVA! / ZDRAVSTVUI, MOSKVA! (URSS, 1945, 100′; film istoric, musical) – regia: Sergei Yutkevich – cu: Nikolai Leonov, T. Stravinskaya, Oleg Bobrov – subtitluri în română
 
19:00 Film la cererea spectatorilor: OGORUL / THE GOOD EARTH (SUA, 1937, 138′; dramă, după un roman de Pearl S. Buck) – regia: Sidney Franklin – cu: Paul Muni, Luise Rainer, Walter Connolly – subtitluri în română
 
Marți, 28 mai
 
17:00 Jean-Pierre Léaud, 75 de ani (28 mai): DOMICILIUL CONJUGAL / DOMICILE CONJUGAL (Franţa-Italia, 1970, 96’, 35; comedie dramatică) – regia: François Truffaut – cu: Jean-Pierre Leaud, Claude Jade, Daniel Ceccaldi, Claire Duhamel, Hiroko Berghauer – subtitluri în română
 
19:00 Istoria filmului universal în capodopere: OPT ŞI JUMĂTATE (8½) / 8½ (OTTO E MEZZO) (Italia-Franţa, 1963, 135’; dramă, film fantastic) – regia: Federico Fellini – cu: Marcello Mastroianni, Anouk Aimée, Claudia Cardinale – subtitluri în română
 
Miercuri, 29 mai
 
17:00 George Lucas, 75 de ani (14 mai): RĂZBOIUL STELELOR / STAR WARS (SUA, 1977, 121’, 35; film fantastic) – regia: George Lucas – cu: Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher – subtitluri în română
 
19:30 Seara marilor autori: LEGĂTURA / BERORINGEN  (SUA-Suedia, 1970, 115’; dramă) – regia: Ingmar Bergman – cu: Elliott Gould, Bibi Andersson, Max von Sydow – subtitluri în română
 
Joi, 30 mai
 
17:00 Ian McKellen, 80 de ani (25 mai): ALFRED CEL MARE / ALFRED THE GREAT (Marea Britanie, 1969, 117’, 35; dramă, film istoric) – regia: Clive Donner – cu: David Hemmings, Michael York, Ian McKellen, Prunella Ransome, Colin Blakely, Peter Vaughan – subtitluri în română
 
19:30 Seara de Oscar: S-A NĂSCUT O STEA / A STAR IS BORN (SUA, 1937, 111’; dramă) – regia: William A. Wellman – cu: Janet Gaynor, Fredric March, Adolphe Menjou – subtitluri în română
 
Vineri, 31 mai
 
17:30 Cinematograful azi; premieră: GUVERNUL COPIILOR (România, 2019, 100’; documentar) – regia: Ioana Mischie – subtitluri în română
 
19:30 Seara de Cannes: ARCUȘUL FERMECAT / THE MAGIC BOW (Marea Britanie, 1946, 106’; film biografic, după un roman de Manuel Komroff) – regia: Bernard Knowles – subtitluri în română
 
Program Cinemateca Union
(Sala Paul Călinescu)
 
Joi, 2 mai
 
17:00 Premieră: SUB LACUL ARGINTIU / UNDER THE SILVER LAKE (SUA, 2018, 139′; thriller) – regia: David Robert Mitchell – cu: Sydney Sweeney, Riley Keough, Jimmi Simpson, Topher Grace, Andrew Garfield – subtitluri în română
 
19:30 Premieră: MARIA, REGINA NOASTRĂ (România, 2011, 90′; documentar) – regia: Adrian Popovici
 
Vineri, 3 mai
 
17:00 SUB LACUL ARGINTIU / UNDER THE SILVER LAKE (SUA, 2018, 139′; thriller) – regia: David Robert Mitchell – cu: Sydney Sweeney, Riley Keough, Jimmi Simpson, Topher Grace, Andrew Garfield – subtitluri în română
 
19:30 Premieră: ARCTIC (Islanda, 2018, 97′; dramă) – regia: Joe Penna – cu: Mads Mikkelsen – subtitluri în română
 
Sâmbătă, 4 mai
 
12:30 Minicinema (filme pentru copii și adolescenți; tarif unic: 5 lei); premieră: MANOU – AVENTURI ÎN ZBOR / MANOU THE SWIFT (Germania, 2019, 88′; animație) – regia: Andrea Block, Christian Haas – voci: Kate Winslet, Willem Dafoe – dublaj în română
 
14:30 O VARĂ ROCK'N'ROLL / LETO (Rusia-Franța, 2018, 126′; film biographic) – regia: Kirill Serebrennikov – cu: Teo Yoo, Roman Bilyk, Irina Starshenbaum – subtitluri în română
 
17:00 SUB LACUL ARGINTIU / UNDER THE SILVER LAKE (SUA, 2018, 139′; thriller) – regia: David Robert Mitchell – cu: Sydney Sweeney, Riley Keough, Jimmi Simpson, Topher Grace, Andrew Garfield – subtitluri în română
 
19:30 Premieră: ARCTIC (Islanda, 2018, 97′; dramă) – regia: Joe Penna – cu: Mads Mikkelsen – subtitluri în română
 
Duminică, 5 mai
 
13:00 Minicinema (filme pentru copii și adolescenți; tarif unic: 5 lei); premieră: MANOU – AVENTURI ÎN ZBOR / MANOU THE SWIFT (Germania, 2019, 88′; animație) – regia: Andrea Block, Christian Haas – voci: Kate Winslet, Willem Dafoe – dublaj în română
 
15:00 MCQUEEN (SUA-Marea Britanie, 2018, 111′; documentar) – regia: Ian Bonhôte, Peter Ettedgui – subtitluri în română
 
17:00 SUB LACUL ARGINTIU / UNDER THE SILVER LAKE (SUA, 2018, 139′; thriller) – regia: David Robert Mitchell – cu: Sydney Sweeney, Riley Keough, Jimmi Simpson, Topher Grace, Andrew Garfield – subtitluri în română
 
19:30 Premieră: ARCTIC (Islanda, 2018, 97′; dramă) – regia: Joe Penna – cu: Mads Mikkelsen – subtitluri în română
 
Marți, 7 mai
 
17:00 Premieră: ARCTIC (Islanda, 2018, 97′; dramă) – regia: Joe Penna – cu: Mads Mikkelsen – subtitluri în română
 
19:00 SUB LACUL ARGINTIU / UNDER THE SILVER LAKE (SUA, 2018, 139′; thriller) – regia: David Robert Mitchell – cu: Sydney Sweeney, Riley Keough, Jimmi Simpson, Topher Grace, Andrew Garfield – subtitluri în română
 
Miercuri, 8 mai
 
17:00 FRAȚII SISTERS / LES FRÈRES SISTERS / THE SISTERS BROTHERS (Franța-Spania-România-SUA, 2018, 121′; western, după romanul omonim de Patrick DeWitt) – regia: Jacques Audiard – cu: Jake Gyllenhaal, Joaquin Phoenix, Rutger Hauer, John C. Reilly, Carol Kane – subtitluri în română
 
19:30 Premieră: ARCTIC (Islanda, 2018, 97′; dramă) – regia: Joe Penna – cu: Mads Mikkelsen – subtitluri în română
 
Joi, 9 mai
 
17:30 Premieră: ARCTIC (Islanda, 2018, 97′; dramă) – regia: Joe Penna – cu: Mads Mikkelsen – subtitluri în română
 
19:30 FRAȚII SISTERS / LES FRÈRES SISTERS / THE SISTERS BROTHERS (Franța-Spania-România-SUA, 2018, 121′; western, după romanul omonim de Patrick DeWitt) – regia: Jacques Audiard – cu: Jake Gyllenhaal, Joaquin Phoenix, Rutger Hauer, John C. Reilly, Carol Kane – subtitluri în română
 
Vineri, 10 mai
 
17:00 O VARĂ ROCK'N'ROLL / LETO (Rusia-Franța, 2018, 126′; film biographic) – regia: Kirill Serebrennikov – cu: Teo Yoo, Roman Bilyk, Irina Starshenbaum – subtitluri în română
 
19:30 Premieră: CAP ȘI PAJURĂ / HEAD AND TAILS (România-Cehia, 2018, 80′; dramă) – regia: Nicolae Constantin Tănase – cu: Alex Călin, Iulia Ciochină, Florin Salam – subtitluri în engleză / English subtitles
 
Sâmbătă, 11 mai
 
 
13:00 Minicinema (filme pentru copii și adolescenți; tarif unic: 5 lei): MANOU – AVENTURI ÎN ZBOR / MANOU THE SWIFT (Germania, 2019, 88′; animație) – regia: Andrea Block, Christian Haas – voci: Kate Winslet, Willem Dafoe – dublaj în română
 
15:00 FRAȚII SISTERS / LES FRÈRES SISTERS / THE SISTERS BROTHERS (Franța-Spania-România-SUA, 2018, 121′; western, după romanul omonim de Patrick DeWitt) – regia: Jacques Audiard – cu: Jake Gyllenhaal, Joaquin Phoenix, Rutger Hauer, John C. Reilly, Carol Kane – subtitluri în română
 
17:30 MCQUEEN (SUA-Marea Britanie, 2018, 111′; documentar) – regia: Ian Bonhôte, Peter Ettedgui – subtitluri în română
 
19:30 Premieră: CAP ȘI PAJURĂ / HEAD AND TAILS (România-Cehia, 2018, 80′; dramă) – regia: Nicolae Constantin Tănase – cu: Alex Călin, Iulia Ciochină, Florin Salam – subtitluri în engleză / English subtitles
 
Duminică, 12 mai
 
12:30 Minicinema (filme pentru copii și adolescenți; tarif unic: 5 lei): MANOU – AVENTURI ÎN ZBOR / MANOU THE SWIFT (Germania, 2019, 88′; animație) – regia: Andrea Block, Christian Haas – voci: Kate Winslet, Willem Dafoe – dublaj în română
 
14:30 O VARĂ ROCK'N'ROLL / LETO (Rusia-Franța, 2018, 126′; film biographic) – regia: Kirill Serebrennikov – cu: Teo Yoo, Roman Bilyk, Irina Starshenbaum – subtitluri în română
 
17:00 FRAȚII SISTERS / LES FRÈRES SISTERS / THE SISTERS BROTHERS (Franța-Spania-România-SUA, 2018, 121′; western, după romanul omonim de Patrick DeWitt) – regia: Jacques Audiard – cu: Jake Gyllenhaal, Joaquin Phoenix, Rutger Hauer, John C. Reilly, Carol Kane – subtitluri în română
 
19:30 Premieră: CAP ȘI PAJURĂ / HEAD AND TAILS (România-Cehia, 2018, 80′; dramă) – regia: Nicolae Constantin Tănase – cu: Alex Călin, Iulia Ciochină, Florin Salam – subtitluri în engleză / English subtitles
 
Marți, 14 mai
 
17:30 ARCTIC (Islanda, 2018, 97′; dramă) – regia: Joe Penna – cu: Mads Mikkelsen – subtitluri în română
 
19:30 Premieră: CAP ȘI PAJURĂ / HEAD AND TAILS (România-Cehia, 2018, 80′; dramă) – regia: Nicolae Constantin Tănase – cu: Alex Călin, Iulia Ciochină, Florin Salam – subtitluri în engleză / English subtitles
 
Miercuri, 15 mai
 
17:00 SUB LACUL ARGINTIU / UNDER THE SILVER LAKE (SUA, 2018, 139′; thriller) – regia: David Robert Mitchell – cu: Sydney Sweeney, Riley Keough, Jimmi Simpson, Topher Grace, Andrew Garfield – subtitluri în română
 
19:30 Premieră: CAP ȘI PAJURĂ / HEAD AND TAILS (România-Cehia, 2018, 80′; dramă) – regia: Nicolae Constantin Tănase – cu: Alex Călin, Iulia Ciochină, Florin Salam – subtitluri în engleză / English subtitles
 
Joi, 16 mai
 
17:00 FRAȚII SISTERS / LES FRÈRES SISTERS / THE SISTERS BROTHERS (Franța-Spania-România-SUA, 2018, 121′; western, după romanul omonim de Patrick DeWitt) – regia: Jacques Audiard – cu: Jake Gyllenhaal, Joaquin Phoenix, Rutger Hauer, John C. Reilly, Carol Kane – subtitluri în română
 
19:30 Premieră: STRUGURII SPERANȚEI / GRAPES OF HOPE (Elveția-Germania-România-Turcia, 2017, 90′; dramă) – regia: Bay Okan – subtitluri în română
 
Vineri, 17 mai
 
17:30 Premieră: JUCĂTORII / JOUEURS (Franța, 2018, 105′; dramă) – regia: Marie Monge – cu: Tahar Rahim, Stacy Martin – subtitluri în română
 
19:30 Premieră: STRUGURII SPERANȚEI / GRAPES OF HOPE (Elveția-Germania-România-Turcia, 2017, 90′; dramă) – regia: Bay Okan – subtitluri în română
 
Sâmbătă, 18 mai
 
12:00 Minicinema (filme pentru copii și adolescenți; tarif unic: 5 lei): MANOU – AVENTURI ÎN ZBOR / MANOU THE SWIFT (Germania, 2019, 88′; animație) – regia: Andrea Block, Christian Haas – voci: Kate Winslet, Willem Dafoe – dublaj în română
 
14:00 Premieră: JUCĂTORII / JOUEURS (Franța, 2018, 105′; dramă) – regia: Marie Monge – cu: Tahar Rahim, Stacy Martin – subtitluri în română
 
16:00 Premieră: ÎN FLĂCĂRI / BEONING / BURNING (Coreea de Sud, 2018, 148′; dramă) – regia: Chang-dong Lee – cu: Ah In Yoo, Steven Yeun, Jong-seo Jeon – subtitluri în română
 
19:00 Eveniment caritabil: Solidaritate cu femeile în dificultate
 
Duminică, 19 mai
 
12:00 Minicinema (filme pentru copii și adolescenți; tarif unic: 5 lei): MANOU – AVENTURI ÎN ZBOR / MANOU THE SWIFT (Germania, 2019, 88′; animație) – regia: Andrea Block, Christian Haas – voci: Kate Winslet, Willem Dafoe – dublaj în română
 
15:00 Premieră: STRUGURII SPERANȚEI / GRAPES OF HOPE (Elveția-Germania-România-Turcia, 2017, 90′; dramă) – regia: Bay Okan – subtitluri în română
 
17:00 Premieră: JUCĂTORII / JOUEURS (Franța, 2018, 105′; dramă) – regia: Marie Monge – cu: Tahar Rahim, Stacy Martin – subtitluri în română
 
19:00 Premieră: ÎN FLĂCĂRI / BEONING / BURNING (Coreea de Sud, 2018, 148′; dramă) – regia: Chang-dong Lee – cu: Ah In Yoo, Steven Yeun, Jong-seo Jeon – subtitluri în română
 
Marți, 21 mai
 
16:30 Premieră: ÎN FLĂCĂRI / BEONING / BURNING (Coreea de Sud, 2018, 148′; dramă) – regia: Chang-dong Lee – cu: Ah In Yoo, Steven Yeun, Jong-seo Jeon – subtitluri în română
 
19:30 Premieră: JUCĂTORII / JOUEURS (Franța, 2018, 105′; dramă) – regia: Marie Monge – cu: Tahar Rahim, Stacy Martin – subtitluri în română
 
Miercuri, 22 mai
 
16:30 Premieră: ÎN FLĂCĂRI / BEONING / BURNING (Coreea de Sud, 2018, 148′; dramă) – regia: Chang-dong Lee – cu: Ah In Yoo, Steven Yeun, Jong-seo Jeon – subtitluri în română
 
19:30 Premieră: STRUGURII SPERANȚEI / GRAPES OF HOPE (Elveția-Germania-România-Turcia, 2017, 90′; dramă) – regia: Bay Okan – subtitluri în română
 
Joi, 23 mai
 
17:00 Premieră: JUCĂTORII / JOUEURS (Franța, 2018, 105′; dramă) – regia: Marie Monge – cu: Tahar Rahim, Stacy Martin – subtitluri în română
 
19:00 Cineclub Queer (tarif unic: 5 lei): FEMEIA PEPENE / THE WATERMELON WOMAN (SUA, 1996, 90′; comedie dramatică) – regia: Cheryl Dunye – cu: Cheryl Dunye, Guinevere Turner, Valarie Walker – subtitluri în română
 
Vineri, 24 mai
 
16:30 ÎN FLĂCĂRI / BEONING / BURNING (Coreea de Sud, 2018, 148′; dramă) – regia: Chang-dong Lee – cu: Ah In Yoo, Steven Yeun, Jong-seo Jeon – subtitluri în română
 
19:30 Premieră: AMANDA (Franța, 2018, 107’; dramă) – regia: Mikhaël Hers – cu: Vincent Lacoste, Isaure Multrier, Stacy Martin, Ophélia Kolb – subtitluri în română
 
Sâmbătă, 25 mai
13:00 Minicinema (filme pentru copii și adolescenți; tarif unic: 5 lei): MANOU – AVENTURI ÎN ZBOR / MANOU THE SWIFT (Germania, 2019, 88′; animație) – regia: Andrea Block, Christian Haas – voci: Kate Winslet, Willem Dafoe – dublaj în română
15:00 ARCTIC (Islanda, 2018, 97′; dramă) – regia: Joe Penna – cu: Mads Mikkelsen – subtitluri în română
 
17:00 SUB LACUL ARGINTIU / UNDER THE SILVER LAKE (SUA, 2018, 139′; thriller) – regia: David Robert Mitchell – cu: Sydney Sweeney, Riley Keough, Jimmi Simpson, Topher Grace, Andrew Garfield – subtitluri în română
 
19:30 Premieră: AMANDA (Franța, 2018, 107’; dramă) – regia: Mikhaël Hers – cu: Vincent Lacoste, Isaure Multrier, Stacy Martin, Ophélia Kolb – subtitluri în română
 
Duminică, 26 mai
 
12:30 Minicinema (filme pentru copii și adolescenți; tarif unic: 5 lei): MANOU – AVENTURI ÎN ZBOR / MANOU THE SWIFT (Germania, 2019, 88′; animație) – regia: Andrea Block, Christian Haas – voci: Kate Winslet, Willem Dafoe – dublaj în română
14:30 ÎN FLĂCĂRI / BEONING / BURNING (Coreea de Sud, 2018, 148′; dramă) – regia: Chang-dong Lee – cu: Ah In Yoo, Steven Yeun, Jong-seo Jeon – subtitluri în română
 
17:30 Premieră: JUCĂTORII / JOUEURS (Franța, 2018, 105′; dramă) – regia: Marie Monge – cu: Tahar Rahim, Stacy Martin – subtitluri în română
 
19:30 Premieră: AMANDA (Franța, 2018, 107’; dramă) – regia: Mikhaël Hers – cu: Vincent Lacoste, Isaure Multrier, Stacy Martin, Ophélia Kolb – subtitluri în română
 
Marți, 28 mai
 
17:30 ARCTIC (Islanda, 2018, 97′; dramă) – regia: Joe Penna – cu: Mads Mikkelsen – subtitluri în română
 
19:30 Premieră: AMANDA (Franța, 2018, 107’; dramă) – regia: Mikhaël Hers – cu: Vincent Lacoste, Isaure Multrier, Stacy Martin, Ophélia Kolb – subtitluri în română
 
Miercuri, 29 mai
 
17:00 SUB LACUL ARGINTIU / UNDER THE SILVER LAKE (SUA, 2018, 139′; thriller) – regia: David Robert Mitchell – cu: Sydney Sweeney, Riley Keough, Jimmi Simpson, Topher Grace, Andrew Garfield – subtitluri în română
 
19:30 Premieră: AMANDA (Franța, 2018, 107’; dramă) – regia: Mikhaël Hers – cu: Vincent Lacoste, Isaure Multrier, Stacy Martin, Ophélia Kolb – subtitluri în română
 
Joi, 30 mai
 
17:30 Premieră: JUCĂTORII / JOUEURS (Franța, 2018, 105′; dramă) – regia: Marie Monge – cu: Tahar Rahim, Stacy Martin – subtitluri în română
 
19:30 Premieră: AMANDA (Franța, 2018, 107’; dramă) – regia: Mikhaël Hers – cu: Vincent Lacoste, Isaure Multrier, Stacy Martin, Ophélia Kolb – subtitluri în română
 
Vineri, 31 mai
 
17:30 Premieră: CYRANO, MON AMOUR / EDMOND (Franța-Belgia, 2018, 110’; comedie dramatică) – regia: Alexis Michalik – cu: Dominique Pinon, Alexis Michalik, Simon Abkarian, Olivier Gourmet – subtitluri în română
 
19:30 Premieră: GUVERNUL COPIILOR (România, 2019, 100’; documentar) – regia: Ioana Mischie – subtitluri în română
 
 
 
 

Comments: