Online Magazine Edited by The national union of filmmakers

Film Critics Association 2015 Award for Best Film Journalism



Program Cinemateca Union, 2-11. Octombrie


     Biletele pot fi achiziționate de la casieria cinematografului sau online accesând, https://eventbook.ro/hall/cinema-union. Casieria se deschide cu 1 h înainte de începerea primei proiecții. TARIFE:Tarif întreg: 10 lei, Preț abonament / stagiune: 15 lei, Tarif spectator cu ABONAMENT: 8 lei, Tarif redus în baza ABONAMENTULUI: STUDENȚI, ELEVI sau PENSIONARI: 5 lei
 
Vineri, 2 octombrie
15:30 – PREMIERĂ 30 DE ANI ȘI 15 MINUTE, 2020, România, 95’, r: Ștefan Mandachi, DOCUMENTAR, distribuit de: FOLLOWART DISTRIBUTION, AG
18:00 – PREMIERĂ PROFU’ / TEACH, 2019, România, 82’, r: Alex Brendea, cu: Dorin Ioniță, DOCUMENTAR, distribuit de: TRANSILVANIA FILM, AG
20:30 – ITINERAMA TRAVEL FILM FESTIVAL – MY MEXICAN BRETZEL, 2019, Spania, 73’, r: Nuria Giménez, EXPERIMENTAL
Sâmbătă, 3 octombrie
15:15 – SOȚII DE MILITARI / MILITARY WIVES, 2019, Marea Britanie, 110’, r: Peter Cattaneo, cu: Kristin Scott Thomas, Sharon Horgan, COMEDIE, DRAMĂ, distribuit de: FOLLOWART DISTRIBUTION, AG 
18:00 – ÎN ABSENȚA DVS. / SORRY, WE MISSED YOU, 2019, Marea Britanie-Franța-Belgia, 101’, r: Ken Loach, cu: Kris Hitchen, Debbie Honeywood, Rhys Stone, Katie Proctor, Ross Brewster, DRAMĂ, distribuit de: INDEPENDENȚA FILM, AP-12
20:30 – ITINERAMA TRAVEL FILM FESTIVAL – Summer Survivors // Išgyventi vasarą, 2018, Lituania, 91’, r: Marija Kavtaradze, cu: Gelminė Glemžaitė, Paulius Markevičius, Indrė Patkauskaitė, DRAMĂ
Duminică, 4 octombrie
15:15 – URMA / LEGACY, 2019, România, 105’, r: Dorian Boguță, cu: Marin Grigore, Teodor Corban, Mădălina Ghenea, Irina Rădulescu, DRAMĂ, SUB: EN, distribuit de: TRANSILVANIA FILM, N-15
18:00 – ACASĂ / MY HOME, 2020, România-Germania-Finlanda, 86’, r: Radu Ciorniciuc, cu: Nicușor Enache, Duca Enache, Corina Enache, Marcel Enache, Luci Enache, DOCUMENTAR, SUB: EN, distribuit de: MANIFEST FILM, AP-12
20:30 – ITINERAMA TRAVEL FILM FESTIVAL – Setting the Bar: A Craft Chocolate Origin Story, 2018, SUA-Mexic-Australia, 85’, r: Tim Shephard, cu: Nate Hodge, Steve Bergin, William Vasquez Diaz, Pedro Miguel Schiaffino, DOCUMENTAR
 
Luni, 5 octombrie
ZI LIBERĂ
 
Marți, 6 octombrie
17:45 – TOTUL NU VA FI BINE / EVERYTHING WILL NOT BE FINE, 2020, România-Ucraina, 82’, r: Adrian Pîrvu și Helena Maksyom, cu: Helena Maksyom, Adrian Pîrvu, Viorica Pîrvu, Alexandr și Lichidatorii de la Cernobîl, Iulya Gerasymova, DOCUMENTAR, distribuit de: microFILM, AG
20:00 – PROFU’ / TEACH, 2019, România, 82’, r: Alex Brendea, cu: Dorin Ioniță, DOCUMENTAR, distribuit de: TRANSILVANIA FILM, AG
 
Miercuri, 7 octombrie
17:30 – 30 DE ANI ȘI 15 MINUTE, 2020, România, 95’, r: Ștefan Mandachi, DOCUMENTAR, distribuit de: FOLLOWART DISTRIBUTION, AG
20:00 – ÎN ABSENȚA DVS. / SORRY, WE MISSED YOU, 2019, Marea Britanie-Franța-Belgia, 101’, r: Ken Loach, cu: Kris Hitchen, Debbie Honeywood, Rhys Stone, Katie Proctor, Ross Brewster, DRAMĂ, distribuit de: INDEPENDENȚA FILM, AP-12
 
 Joi, 8 octombrie
15:00 – IVANA CEA GROAZNICĂ / IVANA, THE TERRIBLE, 2019, România-Serbia, 89’, r: Ivana Mladenović, cu: Ivana Mladenović, Luka Gramić, Gordana Mladenović, Miodrag Mladenović, Kosta Mladenović, Zivka Sorejević, Andrei Dinescu, Anca Pop, DRAMĂ, SUB: EN, distribuit de: HI FILM PRODUCTION, AP-12
17:30 – ACASĂ / MY HOME, 2020, România-Germania-Finlanda, 86’, r: Radu Ciorniciuc, cu: Nicușor Enache, Duca Enache, Corina Enache, Marcel Enache, Luci Enache, DOCUMENTAR, SUB: EN, distribuit de: MANIFEST FILM, AP-12
20:00 BALANȚA, 1992, România, 105’, r: Lucian Pintilie, cu: Maia Morgenstern, Răzvan Vasilescu, DRAMĂ, AP-12, versiune restaurată în format digital 4K
 
Vineri, 9 octombrie
14:15 – SOȚII DE MILITARI / MILITARY WIVES, 2019, Marea Britanie, 110’, r: Peter Cattaneo, cu: Kristin Scott Thomas, Sharon Horgan, COMEDIE, DRAMĂ, distribuit de: FOLLOWART DISTRIBUTION, AG
17:00 – PRIMA IUBIRE / BABY TEETH, 2019, Australia, 120’, r: Shannon Murphy, cu: Ben Mendelsohn, Essie Davis, Eliza Scanlen, Emily Barclay, Toby Wallace, DRAMĂ, COMEDIE, distribuit de: BAD UNICORN, N-15
20:00 – PREMIERĂ – CORPUS CHRISTI / BOZE CIALO, 2019, Polonia-Franța, 115’, r: Jan Komasa, cu: Bartosz Bielenia, Aleksandra Konieczna, Eliza Rycembel, DRAMĂ, distribuit de: BAD UNICORN, N-15
 
Sâmbătă, 10 octombrie
15:00 – GRĂDINA SOVIETICĂ / THE SOVIET GARDEN, 2019, Moldova-România, 76’, r: Dragoș Turea, DOCUMENTAR, distribuit de: ROVA FILM, AG
17:15 – ”Colecția de aur a Mosfilm” – ECRANIZĂRI ALE OPERELOR CLASICILOR LITERATURII RUSE – UNCHIUL VANEA, 1970, URSS, 104’, r: Andrei Konchalovski, cu: Inochenti Smoktunovski, Irina Kupcenko, Serghei Bondarciuk, Irina Miroșnicenko, Vladimir Zeldin, DRAMĂ, ecranizare după A. P. Cehov
20:00 – ”Colecția de aur a Mosfilm” – ECRANIZĂRI ALE OPERELOR CLASICILOR LITERATURII RUSE – IDIOTUL, 1958, URSS, 124’, r: Ivan Pirev, cu: Iuri Iakovlev, Iulia Borisova, Nikita Podgorni, Leonid Parhomenko, DRAMĂ, ecranizare după F. M. Dostoievski
 
Duminică, 11 octombrie
14:30 – CORPUS CHRISTI / BOZE CIALO, 2019, Polonia-Franța, 115’, r: Jan Komasa, cu: Bartosz Bielenia, Aleksandra Konieczna, Eliza Rycembel, DRAMĂ, distribuit de: BAD UNICORN, N-15
17:30 – ”Colecția de aur a Mosfilm” – ECRANIZĂRI ALE OPERELOR CLASICILOR LITERATURII RUSE – ANNA KARENINA. POVESTEA LUI VRONSKI, 2017, Rusia, 98’, r: Karen Șahnazarov, cu: Elizaveta Boiarskaia, Maxim Matveev, Kirill Grebenșcikov, Vladimir Ilin, Vitali Kișcenko, Ivan Koleșnikov, DRAMĂ, ecranizare după L. N. Tolstoi
20:00 – ”Colecția de aur a Mosfilm” – ECRANIZĂRI ALE OPERELOR CLASICILOR LITERATURII RUSE – FATA FĂRĂ ZESTRE, 1984, URSS, 142’, r: Eldar Riazanov, cu: Larisa Guzeeva, Nikita Mihalkov, Andrei Miagkov, Alisa Freindlich, Alexei Petrenko, Viktor Proskurin, DRAMĂ, ecranizare după A. Ostrovski
Detalii: facebook
(1.10.2020)

Tags: 30 de ani si 15 minute documentar, acasa documentar, cinemateca union, ivana cea groaznica film, totul nu va fi bine documentar

Comments: