Premiera Cinepub.ro din această săptămână este scurtmetrajul
Chers amis, realizat de
Valeriu Andriuță. În film acțiunea este plasată undeva în Est. Problemele administrative dintr-o școală de provincie pun în evidență deruta unei societăți aflate între un trecut trist și un viitor incert. În clipa în care s-ar putea întâmpla un miracol de Crăciun, un detaliu îi aduce pe toți la realitate.

Despre
Chers amis, Marian Sorin Rădulescu afirmă: „Fin psiholog și un autentic umorist, Valeriu Andriuță izbutește un admirabil film de atmosferă, cu dialoguri ce cultivă – rara avis – expresivitatea cuvântului. Suntem, parcă, în plină langoare oblomovistă, cu personaje nostalgice și blajine ce filosofează și se iluzionează cehovian.
Chers amis anunță un promițător regizor de cursă lungă.” (Despre o anumită stare de imponderabilitate, Convorbiri Literare, 2018)
Detalii:
Cinepub.ro