A 18-a ediţie a Festivalului Internaţional de Film Studenţesc CineMAiubit şi-a desemnat câştigătorii în cadrul galei festive de închidere de la Cinema Studio, din 6 decembrie.
Festivalul este organizat de Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică "I.L.Caragiale" Bucureşti (UNATC), cu sprijinul Centrului Naţional al Cinematografiei (CNC) şi al Uniunii Cineaştilor din România (UCIN).Pamaresul Festivalului Internaţional de Film Studenţesc CineMAiubit, ediţia 18
Marele Premiu
Sunny, regia: Barbara Ott - Filmakademie Baden Wurttemberg - Germania
Premiul Special al Juriului - ex-aequo
The Loss, regia Dekel Nitzan - Tel Aviv University
Balanca, regia Rui Falcao - Escuola Superior Artistica Porto
Premiul de regie "Cristian Nemescu"
Checkpoint, regia: Adam Felix - VSMU - Slovacia
Premiul de imagine "CInelabs România"
In The House, imaginea: Tudor Platon - UNATC
Premiul de scenariu "Cătălin Cocriş"
Imobil, scenariu: Katalin Besenyei - Univ. Sapientia, Cluj
Premiul Rectorului UNATC
Ferestre, regia: Georgiana Moldoveanu - UNATC
Premiul Preşedintelui UCIN
Echilibru, regia: Alexandru Badea - UNATC
Premiul Criticii
Acordajul Profesorului Octav, regia: Germain Kanda - UNATC
Premiul de interpretare feminină
Yael Igra pentru rolul din filmul Firstborn - Sam Spiegel Film & TV School, Israel
Premiul de interpretare masculină
Vincent Kruger pentru rolul din filmul Sunny - Filmakademie Baden-Württemberg, Germania
Premiul "Romanian Society of Cinematographers"
Sin, imaginea: Maria Sima - UNATC
Premiul pentru montaj
In The House, montajul: Patricia Chelaru - UNATC
Premiul pentru sunet "Andrei Otto Toncu"
No Place, sunetul: Paloma Huelin - ECAM, Spania
Premiul de producţie în film românesc
Acordajul Profesorului Octav, producţia: Ioana Lascăr şi Georgiana Constantin - UNATC
Premiul "Viorica Bucur" pentru critică de film
Isaac Ionescu - UBB Cluj
Premiul "Paul Călinescu" pentru cel mai bun film documentar
Româneşti, regia: Artur Borusz - UNATC
Premiul "Ion Bostan" pentru regie de film documentar
Finestere, regia: Daniel Andreas Sager - Filmakademie Baden-Württemberg, Germania
Premiul "Victor Iliu" pentru film documentar
Alice, regia: Isabela Ţenţ - UNATC
Menţiune filmului Cine seamănă, regia: Marcela Chistrugă - Chişinău
Premiul pentru film de animaţie
High Wool, regia: Nikolai Matherthonner şi Moritz Mugler - Filmakademie Baden-Württemberg, Germania
Premiul pentru film experimental
Wrapped, regia: Roman Kalin, Falko Paeper, Florian Wittmann - Filmakademie Baden-Württemberg, Germania
Premiul "Ion Truică" pentru film de animaţie
Lecţia despre cerc, regia: Ştefan Morozan - UNATC
Premiul "Nina Behar"
Where My Friend Made a Painting, regia: Pedro Florencio, Portugalia
Premiul concursului de scenarii
Nopţi albe, zile negre, de Ana-Maria Gheorghe - UNATC
Premiul foto
Andreea Şerpe - UNATC
Premiul pentru afiş CineMAiubit 19
Andreea Şerpe, Laura Grigoriu, Maria Salomia - UNATC
Premiul pentru afiş de film aflat în concurs
Cristina Matei, pentru afişul filmului Sin - UNATC
Premiul workshop-ului miniMIDPOINT
219, de Diana Plopeanu şi Dragoş Hanciu
The Intervention, de Simona Sava şi Ana-Maria Comănescu
Detalii: www.festival-cinemaiubit.ro / facebook