REVISTĂ ONLINE EDITATĂ DE UNIUNEA CINEAȘTILOR DIN ROMÂNIA

Premiul pentru publicistica 2015 al Asociatiei Criticilor de Film



Nominalizările la Premiile Uniunii Cineaștilor din România pentru 2018


     Teatrul Național București va găzdui, pe 27 mai 2019, în sala Studio, cea de-a 47-a ediție a Galei Premiilor UCIN, care va fi înregistrată și difuzată de Televiziunea Națională, partener oficial al evenimentului. Ca în fiecare an, în cadrul Galei se vor acorda și Premii Academice, Premii de Excelență și Premiul Președintelui UCIN.
     Componența juriului din acest an: Cristi PUIU, regizor, președintele juriului, Manuela CERNAT, critic și istoric de film, Aura CORBEANU, expert cultural, Dan DEDIU, compozitor, Iosif  DEMIAN, regizor, Dana DUMA, critic de film, Radu IGAZSAG,  regizor film animație, Melania OPROIU,  monteur film, Adrian SILIȘTEANU regizor, scenarist, producător, Tora VASILESCU, actriță, Varujan VOSGANIAN,  scriitor.
     Gala Premiilor UCIN 2019 este un eveniment organizat de Uniunea Cineaștilor din România în parteneriat cu Centrul Național al Cinematografiei, proiect finanțat de Ministerul Culturii și Identității Naționale, producător Revolver Events.




Nominalizările sunt:
 
Marele Premiu şi Trofeul Uniunii Cineaştilor
Pororoca, regia Constantin Popescu
Moromeții 2, regia Stere Gulea
Touch Me Not, regia Adina Pintilie
 
Premiul Special al Juriului
Touch Me Not, regia Adina Pintilie
Charleston, regia Andrei Crețulescu
”Imi este indiferent dacă in istorie vom intra ca barbari”, regia Radu Jude
 
Premiul pentru regie
Moromeții 2, regia Stere Gulea
Moon Hotel Kabul, regia Anca Damian
●  Pororoca, regia Constantin Popescu
 
Premiul pentru scenariu
Lemonade scenariul Ioana Uricaru și Tatiana Ionașcu
● Povestea unui pierde- vară, scenariul Paul Negoescu
Moon Hotel Kabul, scenariul  Anca Damian și Lia Bugnar
 
Premiul pentru imagine
● Marius Panduru pentru filmul In pronunțare
● Vivi Drăgan Vasile pentru filmul Moromeții 2
● Barbu Bălășoiu pentru filmul Charleston
 
Premiul pentru costume
● Iuliana Vîlsan pentru filmul ”Imi este indiferent dacă in istorie vom intra ca barbari”
● Dana Păpăruz pentru filmul  Moromeții 2
● Elena Frățilă pentru filmul  Dragoste1. Câine

Premiul pentru decor
● Cristian Niculescu pentru filmul Moromeții 2
● Adrian Cristea  pentru filmul  Touch Me Not
● Iuliana Vîlsan  pentru filmul ”Imi este indiferent dacă in istorie vom intra ca barbari”
 
Premiul pentru interpretare feminină
Silvana Mihai pentru rolul din filmul Câteva conversații despre o fată foarte înaltă.
Cosmina Stratan pentru rolul Irina din filmul Dragoste1. Câine
Iulia Lumînare  pentru rolul Cristina din filmul Pororoca
 
Premiul pentru interpretare masculină
Horațiu Mălăele  pentru rolul Ilie Moromete din filmul Moromeții 2
Bogdan Dumitrache pentru rolul Tudor din filmul Pororoca
Valeriu Andriuță pentru rolul Simion  din filmul Dragoste1. Câine
 
Premiul pentru interpretare feminină rol secundar
Magda Catone  pentru rolul Mama Melaniei  din filmul Scurt circuit
Rodica Negrea pentru rolul dna Preda  din filmul Moon Hotel Kabul
Ana Ciontea  pentru rolul doamna Antonescu  din filmul Charleston
 
Premiul pentru interpretare masculină rol secundar
● Constantin Dogioiu  pentru rolul Pricop din filmul  Pororoca
Alexandru Dabija pentru rolul Movilă  din filmul ”Imi este indiferent dacă in istorie vom intra ca barbari”
Iosif Paștina pentru rolul Niculae  din filmul Moromeții 2
 
Premiul pentru montaj
● Cătălin Cristuțiu  pentru filmul ”Imi este indiferent dacă in istorie vom intra ca barbari”
● Mircea Oltean pentru filmul Lemonade
● Dana Bunescu și Alexandra Gulea  pentru filmul Moromeții 2
 
Premiul pentru coloana sonoră
● Mihai Bogos și Vincent Arnardi pentru filmul Pororoca
● Sebastian Zsemlye pentru filmul In pronunțare
● Dominik Dolejsi pentru filmul  Touch Me Not
 
Premiul pentru muzică originală „Adrian Enescu”
● Vasile Șirli  pentru filmul Moromeții 2
● Massimiliano Nardulli  pentru filmul Charleston
● Hristo Namilev pentru filmul Povestea unui pierde-vară
 
Premiul pentru scurt metraj de ficţiune
Cadoul de Crăciun (r. Bogdan Mureșanu)
Michelangelo (r.Anghel Damian)
Iedera (r. Sarra Tsorakidis),
Totul e foarte departe (r.Emanuel Pârvu),
Granițe (r.Andra Chiriac),
Cum înalți un zmeu (r.Lorand Gabor)
 
Premiul pentru film documentar de lung si scurt metraj
● Ana Dumitrescu pentru filmul Licu, o poveste românească
● Cornel Mituț pentru trilogia Măndița
● Alexandru Mavrodineanu  pentru filmul Caisa
 
Premiul pentru film de animație
● Anca Damian pentru filmul  Telefonul
● Elena Ciolacu  pentru filmul Micul erou
● Laura Pop pentru filmul Monstrul
 
Premiul pentru film de televiziune
● Ana Preda pentru filmul Pe cale- un film despre voință și schimbare
● Răzvan Butaru pentru filmul  Locul din care toți vor să plece
● Dominic Dembinski pentru filmul  Apostolul Bologa
 
Premiul de debut Opera Prima „Alexandru Tatos”
● Mihaela Popescu   pentru filmul In pronunțare
● Ivana Mladenovici pentru filmul Soldații. Poveste din Ferentari
● Ioana Uricaru pentru filmul Lemonade
 
Premiul pentru machiaj
● Corina Căldăraru pentru filmul Scurt circuit
● Bianca Boeroiu pentru filmul Dragoste 1. Câine
● Dana Roșeanu, Iulia Roșeanu, Domnica Bodogan pentru filmul Moromeții 2
 
Premiul pentru cea mai bună prestație a unui actor neprofesionist se acordă
lui Vasile Pavel-Digudai pentru rolul din filmul  Soldații. Poveste din Ferentari
Detalii: facebook
 
(9.05.2019)


Galerie Foto

Cuvinte cheie: nominalizarile la premiile ucin pentru 2018, uniunea cineastilor din romania

Opinii: