Începând cu 2015, Kinofest organizează trei programe competiționale, la care publicul e invitat să voteze trei dintre cele 52 de filme înscrise.
Scurtmetrajele sunt pe canalul Youtube al Kinofest, la calitate HD. Pentru a vota, spectatorul are nevoie de un cont personal pe Youtube, prin care să vizioneze și să ofere un „like” (apreciez), folosind butonul de sub player-ul de redare al canalului online. Filmul care va aduna cele mai multe aprecieri până la data de 27 septembrie, ora 1.00 AM, va fi desemnat câștigător.
Competiția de Animație include 21 de scurtmetraje, din 12 țări, care au fost deja premiate la festivaluri internaționale (BE FILM - SUA, Oneota Film Festival - SUA, Durham Film Festival - UK, New York Los Angeles International Film Festival - SUA, Très Court International Film Festival - Franta, Anim’Est Romania, Mediawave-Ungaria, etc). Genurile sunt diferite, de la comedii la drame sau aventură.
Competitia de Ficțiune are producții europene în proporție de 95%, cu 15 scurtmetraje din șapte țări. Rusia este prezentă cu cinci filme, urmată de Franța cu trei, Polonia și Spania cu două. Celelalte țări sunt: Kosovo, Germania, Belarus și SUA. Scurtmetrajele alese au o narațiune puternică, variind de la filmul introspectiv, la thriller sau S.F.
Competitia Micromovie este un cocktail, de la animație clasică la videoclip muzical și de la filmul de autor la cel experimental.
Festivalul Internațional de Film Kinofest 2015 va avea proiecțiile competițiilor offline la: Cinema Union, Sala Elvira Popesco, Energiea Pub și Seneca Anticafe, între 25-27 septembrie, în București.
Detalii: Youtube // Kinofest.com
Scurtmetrajele din secțiunea Animatie:
1. THE SUGAR BUGS, John Kim (4'12'' / SUA)
2. RELIGATIO, Jaime Giraldo (3’23” / Canada)
3. BUOYANT, Hajime Kimura (4’20” / Franta)
4. A LIFE, Diana Tapia Munguia (1’25” / Canada)
5. EVERY DAY I DIE, Amitay Leopold (4’41” / Israel)
6. RESCUE, Po-Chou Chi (6’ / Taiwan)
7. SWINGS, Mizmor Watzman (1’31” / Israel)
8. TAKOOSA!, Carl Gapasin (2’16” / Canada)
9. MARCHE ARRIERE, Ayce Kartal (4’ / Franta)
10. THE PREDATORS OF TRANSYLVANIA, Julia Kolenakova ( 6’25” / Slovacia)
11. SUN CITY, Qi-Dong Peng (3’6” / Taiwan)
12. NONE OF THAT, Isabela Littger&Anna Paddock&Kriti Kaur (4’10” / SUA)
13. THE FOREST PAPER, Sipparpad Krongraksa (4’12” / Thailanda)
14. LIFE, Iliya Atanasov (3’7” / Emiratele Arabe Unite)
15. CHRONEMICS, Animade / Kontrastfilm GbR (6’17” / UK&Germania)
16. POILS, Delphine Hermans (8’44” / Belgia)
17. STEADFAST STANLEY, John Kim (4’12” / SUA /Canada)
18. MOTHER, Wu-Ching Chang ( 3’39” / Taiwan)
19. MENAGERIE, Julian Gallese (3’28” / Canada / Costa Rica)
20. ABIOGENESIS, Richard Mans (4’20” / Noua Zeelanda)
21. A MAN CALLED MAN, Guy Charnaux (3’33” / Canada)
Filmele incluse la Ficțiune:
1. THE COUP, Fabian Driehorst&Frédéric Schuld (1’41” / Germania)
2. THE SAME BLOOD, Mitry Semenov-Aleinikov (14’59” / Belarusia )
3. IN SILENCE, Tomasz Wierzbicki (3’47” / Polonia)
4. MA RENCONTRE, Justin Pechberty, Samir Hamiche (4’ / Franta)
5. THE BUSINESS PROPOSAL, Efgraph Sorokin (11’ 25’ / Rusia)
6. FOTO DE FAMILIA, Fernando G. Pliego (19’45” / Spania)
7. MASHKA, Igor Kagramanov (26’3” / Rusia)
8. SUR LA POINTE DES PIEDS, Yacine Badday (12’ / Franta)
9. THE BRIDGE, Petr Levchenko (19’31” / Rusia)
10. El DESPIDO, Juan Manuel Aragón (3’17” / Spania)
11. THE REAL AMERICAN, Darya Zhuk (13’19” / SUA - Belarusia – Rusia)
12. TOMORROW IS SUNDAY, Tomasz Wierzbicki (3’47” / Polonia)
13. DIFFERENT PEOPLE, Kirill Kosolapov (9’ / Rusia)
14. WHERE IS DON?, More Raca (10’ / Kosovo)
15. THE RECALL, Michael Paris (7’56” / Franta)
Lista titlurilor nominalizate la micromovie:
1. HUNTING, Chen, Chun-Hao (2’20” / Taiwan)
2. COUCH POTATOES, Jessica Lester (2’52” / U.K)
3. THE DUEL, Mauricio Sanhueza (3’36” / Peru)
4. SPARKY KETCHUP, Lori Malépart-Traversy (1’45” / Canada)
5. NIGHT OF THE CORDYCEPS, Gabriel Masella (3’ / Canada)
6. FISH FATALE, James Connors (1’38” / Canada)
7. TV, Yuuki Murata (2’52” / Japonia)
8. HANDSOME, Amélie Talarmain (2’12” / UK)
9. BY THE HORNS, Stella Salumaa, Justin Sicile (2’46” / U. K)
10. INSTANTS, Denet Sylvie (3’30” / Franta)
11. THE REWARD, Po-Chou Chi (3’ / Taiwan)
12. BALLOON RIDE, George Leigh (1’3” / Irlanda)
13. SWITCH MAN, Hsun-Chun Chuang (3’39” / Taiwan)
14. PUSH ME OUT TO THE SEA, BE BRAVE BENJAMIN, Margarita Leonore Göbel (3’46 / Spania)
15. LIGHT & DARK, Ya-Ru Chan (1’25” / Taiwan)
16. EXTRA CHAMPIGNONS, Lori Malépart-Traversy (2’ / Canada)