REVISTĂ ONLINE EDITATĂ DE UNIUNEA CINEAȘTILOR DIN ROMÂNIA

Premiul pentru publicistica 2015 al Asociatiei Criticilor de Film



Festivalul CineMAiubit 2014: Program şi filme selectate


Festivalul Internaţional de Film Studenţesc CineMAiubit (2-6 decembrie) se desfăşoară la Cinema Studio al Uniunii Cineaştilor. Intrarea este liberă la toate proiecţiile.

Festivalul este organizat de Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică  "I.L.Caragiale" Bucureşti (UNATC), cu sprijinul Centrului Naţional al Cinematografiei (CNC) şi al Uniunii Cineaştilor din România (UCIN). 
Deschiderea oficială are loc marţi, 2 decembrie, ora 18:30, la Cinema Studio. În cele patru zile, publicul poate să vadă scurtmetraje din întreaga lume. Printre ţările participante în acest an se numără Anglia, Argentina, China, Germania, Israel, Rusia, România şi altele. 
Miza competiţiei este Premiul pentru cel mai bun film, alături de peste alte 25 de premii, printre care Premiul de regie "Cristian Nemescu", Premiul de imagine, Premiul de montaj, Premiul de sunet "Andrei (Otto) Toncu"
Cele trei secţiuni principale ale festivalului sunt Ficţiune, Documentar şi Animaţie/Experiment. CineMaiubit continuă tradiţia competiţiei şi pentru Scenariul de scurt-metraj, Fotografie şi Afiş de film. 
Juriul internaţional al festivalului reuneşte personalităţi din lumea cinematografică: regizorul şi profesorul chinez Xie Fei, câştigător al unui "Urs de Aur" şi a două premii "Ursul de Argint" la Berlin, producătorul şi distribuitorul austriac Sasha Wieser, criticul de film Geza Csakvari, director artistic al Festivalului Internaţional de Film Jameson Cinefest din Miskolc, Ungaria, criticul de film Magda Mihăilescu, directorul de imagine Vivi Drăgan Vasile, actorul Gabriel Spahiu şi regizorul Andrei Teodorescu, câştigătorul Marelui Premiu la CineMAiubit 2013. 
În cadrul festivalului va avea loc a treia ediţie a workshopului intensiv de scenaristică pentru scurtmetraj MiniMidpoint, unde echipele de studenţi cineaşti vor lucra sub îndrumarea regizorului şi scenaristului maghiar Csaba Bollok. 
În cadrul unei proiecţii-eveniment, în 5 decembrie, ora 20:00, regizorul Xie Fei îşi va prezenta filmul Black Snow (1990), premiat cu "Ursul de Argint" la Festivalul de Film de la Berlin. 
Pe 6 decembrie este prima ediţie a National Screenwriting Alumni Pitch, eveniment dedicat întâlnirii dintre producătorii români de film şi tinerii scenarişti, proaspăt absolvenţi ai şcolilor de profil din România. 
Tot pe 6 decembrie, la Cinema Studio, e programată o proiecţie specială a Programului Cineritm, dezvoltat în parteneriat de Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti (UNMB) şi UNATC, în cadrul căruia echipe mixte compozitor-regizor au creat coloana sonoră a unor filme de scurtmetraj. 
Detalii: www.festival-cinemaiubit.ro / facebook 

PROGRAM CineMAiubit
 
MARŢI 2 decembrie
18:30 Cinema Studio - Vernisajul expoziţiei foto şi de afiş
19:00 Cinema Studio - Deschiderea oficială a Festivalului - Ficţiune (1)
23:00 Club Frame - Filme nonstop & party
MIERCURI 3 decembrie
11.00  UNATC - sala 112 A  - Deschiderea workshopului de scenaristică miniMidpoint
11:00  Cinema Studio  - Documentar (1)
14:00 Cinema Studio - Documentar (2)
17:00 Cinema Studio - Ficţiune (2)
19:30 Cinema Studio – Lansare de carte: "Filmul muzical american între strălucire şi profunzime" de Izabela Bostan
20:00 Cinema Studio - Ficţiune (3)
23:00 Club Frame -  Filme nonstop & party
JOI 4 decembrie
11.00  UNATC - sala 112 A - Workshop de scenaristică MiniMidpoint
11:00 Cinema Studio - Documentar (3)
14:00 Cinema Studio - Documentar (4)
17:00 Cinema Studio - Ficţiune (4)
20:00 Cinema Studio - Ficţiune (5)
23:00 Club Frame - Filme nonstop & party
VINERI 5 decembrie
11.00  UNATC - sala 112 A - Workshop de scenaristică MiniMidpoint
11:00 Cinema Studio - Animaţie - Experiment (1)
14:00 Cinema Studio - Ficţiune (6)
17:00 Cinema Studio - Ficţiune (7)
20:00 Cinema Studio - Proiecţie eveniment - Black Snow de Xie Fei (Ursul de Argint - Berlin 1990), în prezenţa regizorului
23:00 Club Frame -  Filme nonstop & party
SÂMBĂTĂ 6 decembrie
12.00  UNATC - sala 112A - National Screenwriting Alumni Pitch
11:00 Cinema Studio - Animaţie - Experiment (2)
15:00 Cinema Studio - Proiecţie specială: CINERITM (UNMB & UNATC)
18:30 Cinema Studio – Lansare de carte: "Note despre cinematograf" de Robert Bresson: "Ce este cinematograful? Vol. 1: Ontologie şi limbaj"
19:00 Cinema Studio - Ceremonia de premiere şi vizionarea filmelor premiate
23:00 Club Frame - Filme nonstop & party
 
COMPETIŢII:
 
I. FICŢIUNE
Marţi, 2 decembrie - 19:00h - Cinema STUDIO
O lume nouă – r: Luiza Pârvu - TISCH NY/USA
A corto plazzo – r: Laura Guinde - FUC/Argentina
Analgezia – r: Valeria Sochyvets - Ucraina
Chalk – r: Rem Berger - Westminster/UK
Dragoste de familie - r: Liviu Varlam – UNATC/Romania
Clovnul r: Anna Kalimar – UNATC/Romania
Tractor - r: Simona Constantin – UNATC/Romania
Summer secret  - r: Zheng Zheng - BFA/China
 
Miercuri, 3 decembrie, 17:00h - Cinema STUDIO
Mic dejun r: Mihai Kolcsar– UNATC/Romania
Check Point – Slovak – 30 min
More than strangers – China – 28 min
Ilglu: Smell your desire  - r: Yulia Maximova - Edinburgh College of Art/Scoţia
For an Eye – Anglia – 15,32
Tera toma  - r: Oscar Diaz - ECAM/Spania
Despărţire  - r: Artur Borusz - UNATC/Romania
După sezon - r: Katalin Moldovai – Sapientia/Romania
Sin - r: Oana Isabella Szanto – UNATC/Romania
 
Joi, 3 decembrie, 20:00h - Cinema STUDIO
Codfish & Cyanide - r: David GesslbauerFilmakademie/Germania
Size 36 Sneakers r: Lorand Gabor Sapientia/Romania
Sunny r: Barbara Ott - Filmakademie/Germania
Absent  - r: Sergiu Lupse - UBB Cluj/Romania
Anna - r: Alexandru Badea – UNATC/Romania
In the house ­ - r: Ana Maria Comănescu - UNATC/Romania
Nu ai fost acolo  - r: Ioana Păltinel - UNATC/Romania
A Tabernache in the Desert - r: Maya Kessel - Sam Spiegel/Israel
Jurământul lui Hipocrate ­- r: Dorin Panea - Hyperion/Romania
 
Joi, 4 decembrie, 17:00h - Cinema STUDIO
First born ­– r: Leah Tonic - Sam Spiegel/Israel
Nu ţinem scorul ­­-  r: Ana Maria Comanescu - UNATC/Romania
Nightswimming ­– r: Sharon Angelhart - Sam Spiegel/Israel
Wicked flesh  - r: Marisa Vallone - Italia
Baybarries have Ripened - r: Niranjan Raj Bhetwal - Nepal
Acordajul profesorului Octav  - r: Germain Kanda - UNATC/Romania
Ghosts – r: Benjamin Pfohl - Univ. for film and television Munchen / Germany
 
Joi, 4 decembrie, 20:00h - Cinema STUDIO
Sobre la hora ­- r: Pablo Fernandez - UCINE/Argentina
Real estate – r: Katalin Besenyei - Sapientia/Romania
Boat trip – r: Ozana Nicolau - UNATC/Romania
Balanca – r: Rui Falcao - ESAP/Portugalia
No place  - r: Nina F. G. Nigel - ECAM/Spania
Femei – r: Silvia Popescu - UNATC/Romania
Inmentis  ­- r: Francisco de la Fuente - UCINE/Argentina
Echilibru - r: Alexandru Badea - UNATC/Romania
Fereastra  - r: Georgiana Moldoveanu - UNATC/Romania
 
Vineri, 5 decembrie, 14:00h - Cinema STUDIO
Legătura de leuştean - r: Armine Vosganian - UNATC/Romania
Golanii – r: Bogdan Drumea - UNATC/Romania
Flying  - r: Katharina Woll - HFFM/Germania
The Loss – r: Dekel Nitzan - Tel Aviv Univ/Israel
Str. Drapelului - r: Anca Oproiu – NFTA/Olanda
Noapte de argint – r: Sebastian Mihăilescu - UNATC/Romania
Monday, Tuesday...Gorshkov – r: Kseniya Grishina - VGIK/Rusia
Raid - r: Oana Isabella Szanto - UNATC/Romania
Day off – r: Gal Polka, Antal Szabolcs - Sapientia/Romania
 
Vineri, 5 decembrie, 17:00h - Cinema STUDIO
Gallo – r: Daniel Sanchez - Univ. Grancolombiano/Colombia
Poarta-n casă – r: Hadrian Gavriluţiu - UNATC/Romania
Asi somos sin Serena – r: Ines Villanueva - FUC/Arg
Eroul - r: Matei Şopterean - UNATC/Romania
Pipe dream – r: Maxim Chernysh - VGIK/Rusia
De ce au dispărut dinozaurii - r: Mihai Ghita - UNATC/Romania
Some of us – r: Anja Kavic - Banja Luka/Bosnia
Bear mountain  - r: Vagenak Balayan - St.Petersburg/Rusia
Nightride – r: Ozana Nicolau - UNATC/Romania
 
II. DOCUMENTAR
 
Miercuri, 3 decembrie, 11:00h - Cinema STUDIO
Some Girls are Bigger than Others - r: Anja Kavic - Academy of Arts Banja Luka
Cine Seamănă - r: Marcela Chistruga - AMTA Chisinau
The Light that Memory Lends to Things - r: Ana Maria Vijdea - UBB Cluj
Anotherday of Mankind - r: Alexandru Vlad - UBB Cluj
Where My Friend Made a Painting - r: Pedro Florencio - FCSH-UNL
Finistere - r: Daniel Andreas Sager - Filmakademie
Lavashka - r: Narges Kalhor - HFF Munchen
 
Miercuri, 3 decembrie, 14:00h - Cinema STUDIO
The Burek-Macedonia - r: Muslum Suleymanoglu - KulturUniv Istanbul
Last Hands - r: Ahmet Bikic - KulturUniv Istanbul
On Ice - r: Sanna Liljander - Mertopolia
Black Chapel - r: Rene Schweitzer - HFF Munchen
This is Our Saint Bichromate - r: Lorand Gabor - Sapientia Cluj
Borica - r: Lorand Lorincz - Sapientia Cluj
Hibernation - r: Tomer Werechson - Tel Aviv Univ.
Bostori Beneath the Wheel - r: Levin Hubner - IFS Koln
Sunday, Before Midnight - r: Samuel Fahy - Westminster
 
Joi, 4 decembrie, 11:00h - Cinema STUDIO
Let Everyone Hear Our Love - r: Didar Karatas - KulturUniv Istanbul
Wedding Pas de Deux - r: Denis Zaytsev - VGIK
The Stop on the Main Street - r: Peter Zakutansky - VSMU
Imagini mişcătoare - r: Cristian Pop - UNATC
Pasti - r: Artur Boruzs - UNATC
U-MOR - r: Mihai Pârcălabu - UNATC
Alice - r: Isabela Ţenţ - UNATC
Leon - r: Robert Braga - UNATC
Iulian - r: Alexandru Mironescu - UNATC
Emanuel - r: Ioana Grigore - UNATC
 
Joi, 4 decembrie, 14:00h - Cinema STUDIO
The Joy of Everyday Life - r: Sanna Liljander - Metropolia
To Face Wild Animals - r: Jeronimo Quevedo - UCINE
Uită-te-n jur - r: Cristian Drăgan - UNATC
Româneşti - r: Artur Boruzs - UNATC
Sorin Chifiriuc: compromis - r: Alexandru Badea - UNATC
Brudina - r: Dragos Hanciu - UNATC
Octav - r: Andrei Inizian - UNATC
Film de vârsta a treia - r: Oana Isabell Szanto - UNATC
Patru respiraţii - r: Ligia Ciornei - UNATC
 
III. ANIMATIE-EXPERIMENT
 
Vineri, 5 decembrie, 11:00h - Cinema STUDIO
Recently in the woods - r: Daniel Van Westen - SAD Kassel
An Adventurous Afternoon - r: Ines Christine Geisser, Kristen Carina Geisser - SAD Kassel
Catcher - r: Fabian Koppenhöfer - SAD Kassel
Home in mind - r: Tami Liberman - The Institute of Ethnology
The Military Industry - r: Yusuf Ozal Celik - Istanbul KulturUniv
Ice is melting - r: Sebastian Stojetz - HFF Munchen
Road Trip - r: Xaver Xylophon Boehm - Univ. of Arts Berlin
Nuk - r: Phillip Yarrin - VGIK
The Awakening - r: Alena Smrtníková - VSMU
Mic tratat despre zeul corp - r: Andreea Dobre - Nisi Masa / BIEFF / UNATC
Air so dusty - r: Andrei Inizian - UNATC
Treatise on Mannequins - r: Cristian Dragan - UNATC
Lumbra - r: Cristian Radu - UNATC
Daca e ceva, te sun - r: Ioana Grigore - UNATC
Visul de aur - r: Alexandru Mironescu - UNATC
Conectat la sistem - Iasmina Panduru - UNATC
Sah - r: Claudia Ciocan, Iulia Radu - UNATC
Unde, cand, cum, cine si de ce ?- r: Stefan Azaharioaie - UNATC
Licurici - r: Irina Tomasu - UNATC
Lucky - r: Alexandra Botau - UNATC
Lecţia despre cerc - r: Stefan Morozan - UNATC
Butterfly Collector - r: Naghy Orsolya - Sapientia Cluj
 
Sâmbătă, 6 decembrie, 11:00h - Cinema STUDIO
Desportistas - r: Ivan Ramirez,Juan Carlos Armiz, Ana Rodriquez - ECAM
The Place that remains... - r: Mário Gajo de Carvalho - FCSH-UNL
Wrapped - r: Roman Kalin, Falko Paeper, Florin Wittmann - Filmakademie
Instalife - r: Alex Schuster, Benjamin Rost - Filmakademie
Into the Innards - r: Nicole Vogele - Filmakademie
The Feasttible Life - r: Benedikt Hummel - Filmakademie
High Wool - r: Nikolai Maderthoner, Moritz Mugler - Filmakademie
Not Funny - r: Katharina Woll -
Wind - r: Robert Lobel - HAW Hamburg
Kafan - r: Narges Kalhor - HFF Munchen
Surrounded - r: Arne Korner - HBK Hamburg
Vue Point - r: Arne Korner - HBK Hamburg
Plug & Play - r: Michael  Frei - Hochschule Luzern
 
 



Galerie Foto

Cuvinte cheie: andrei teodorescu, cinemaiubit 18, festivalul de film studentesc cinemaiubit 2014, film studentesc, gabriel spahiu, magda mihailescu, unatc, vivi dragan vasile

Opinii: