REVISTĂ ONLINE EDITATĂ DE UNIUNEA CINEAȘTILOR DIN ROMÂNIA

Premiul pentru publicistica 2015 al Asociatiei Criticilor de Film



CineMAiubit 2013


     A 17-a ediţie a Festivalului de Film Studenţesc CineMaiubit s-a încheiat, iar juriile au desemnat câştigătorii.
Juriul de la Secţiunea Ficţiune: Gianfranco Angelucci, scenarist şi regizor italian, actriţa Cosmina Stratan, regizoarea şi producătoarea britanică Suzy Gillett, selecţionerul Festivalului de Film de la Namur, Herve Le Phuez, directorul de fotografie Vivi Drăgan Vasile, criticul de film Magda Mihăilescu, regizorul polonez Bart Zmuda.
Juriul de la Secţiunea Documentar: regizorul Nicolae Cabel, regizorul Cornel Mihalache, criticul de film Pavel Azap.
Juriul de la Secţiunea Animaţie / Experiment: regizoarea Nina Mihăilă, regizorul Zeno Bogdănescu, regizorul Laurenţiu Brătan.
 
Palmaresul celei de-a 17-a ediţii a Festivalului CineMAiubit:
 
MARELE PREMIU  - Brigada neagră, regia: Andrei Teodorescu - UNATC Bucureşti, România
 
PREMIUL SPECIAL AL JURIULUI – Momo, regia: Teodor Kuhn -VSMU Bratislava, Slovacia
 
PREMIUL DE REGIE „CRISTIAN NEMESCU” - Dedowtschina, regia: Maxim Kuphal-Potapenko - Hamburg Media School, Germania
 
PREMIUL DE IMAGINE „CINELABS ROMANIA” PENTRU FILM ROMÂNESC - Radu Voinea, pentru imaginea filmului 1969 – UNATC, Bucureşti
 
PREMIUL DE SCENARIU „CĂTĂLIN COCRIŞ” - A Recurring Dream, scenariul: Santiago Esteves -Universidad del Cine, Argentina
 
PREMIUL RECTORULUI UNATC - Echipa de realizatori şi actori ai filmului Şi băieţii câteodată, regia: Matei Lucaci-Grünberg, UNATC Bucureşti
 
PREMIUL PREŞEDINTELUI UCIN – Andrei Teodorescu, pentru filmele Brigada neagră şi City Tour
 
PREMIUL CRITICII  - Roxana Stroe, pentru filmul Plante perene - UNATC Bucureşti
 
PREMIUL DE INTERPRETARE FEMININĂ - Emma Drogunova, pentru rolul Fila din filmul Don’t Hit the Ground - Filmakademie, Germania
 
PREMIUL DE INTERPRETARE MASCULINĂ - Emilian Mârnea, pentru rolul din filmul Be That Man - UNATC Bucureşti
 
MENŢIUNE PENTRU INTERPRETARE MASCULINĂ - Teo Alexandru Dochioiu, pentru rolul copilului Aurică din filmul 1969 -UNATC Bucureşti
 
PREMIUL DE SUNET „ANDREI (OTTO) TONCU” - Andrew Mottl, pentru filmul Escaping Gravity - Hamburg Media School, Germania
 
PREMIUL DE MONTAJ - Krzysztof Szymczyk şi Bartosz Kruhlik, pentru The Heat - PWSFTviT, Polonia
 
MENŢIUNI SPECIALE ALE JURIULUI:
Vasile, regia: Mircea I. Anca - UNATC Bucureşti
Idle, regia: Raia al Souliman  - UNATC Bucureşti
 
PREMIUL “ROMANIAN SOCIETY OF CINEMATOGRAPHERS” -Ştefania Grigorescu, pentru imaginea filmului Profesorul - UNATC Bucureşti
 
PREMIUL "VIORICA BUCUR" PENTRU CRITICĂ DE FILM – Ştefan Aganecei - UBB Cluj Napoca
 
PREMIUL PENTRU FILM DOCUMENTAR „PAUL CĂLINESCU” -
Alex, regia: Delia Pântecan - UNATC Bucureşti
 
PREMIUL PENTRU REGIE DE FILM DOCUMENTAR „ION BOSTAN” - Bianca Rotaru, pentru regia filmului Rio 2016 - UNATC Bucureşti
PREMIUL „VICTOR ILIU” PENTRU FILM DOCUMENTAR - Rogalik, regia: Pawel Ziemilski - PWSFTviT, Polonia
 
MENŢIUNE PENTRU FILM DOCUMENTAR - Unu decembrie, regia: Arthur Borusz  - UNATC Bucureşti
 
PREMIUL PENTRU FILM DE ANIMAŢIE - Kigo, regia: Izumi Yoshida  -PWSFTviT, Polonia
 
PREMIUL PENTRU FILM EXPERIMENTAL - Null, regia: David Gesslbauer şi Michael Lange - Filmakademie Baden-Württemberg, Germania
 
PREMIUL „ION TRUICA” PENTRU FILM ROMÂNESC DE ANIMAŢIE - Doi, regia Ilinca Šeda, UNATC-UNARTE Bucureşti
 
PREMIUL “NINA BEHAR” - Elisabeta, draga mea, regia: Sorin Tănase - UNATC Bucureşti
 
PREMIUL PENTRU SCENARIU SCURT-METRAJ - Alina Bogdan - UNATC Bucureşti
 
PREMIUL FOTO - Cristina Matei - UNATC Bucureşti
 
PREMIUL PENTRU AFIŞ - CINEMAIUBIT 2012 – Alexandru Gherguşi - Universitatea de Vest Timişoara
 
PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN AFIŞ DE FILM AFLAT ÎN CONCURS - Ionuţ Augustin Zamfir, pentru afişul filmului Şi băieţii câteodată
 
PREMIUL WORKSHOP-ULUI miniMIDPOINT – Cristina Iordan şi Mirona Radu, pentru proiectul The Trial
 
 
 
 
 
 
 



 


Galerie Foto


Galerie Video:

Cuvinte cheie: cinemaiubit, festival film studentesc

Opinii: