În cadrul Festivalului de Film de la Cannes, a avut loc evenimentul Romanian Short Waves - Short Film Corner (18 mai). Au fost prezentate 14 scurtmetraje realizate de cineaşti români, aproape 200 de minute de proiecţie. Lansat în 2008, Romanian Short Waves urmăreşte promovarea filmelor independente şi a celor de şcoală. Programul este susţinut de Asociaţia Secvenţe, reprezentată de
Dan Burlac & Andrei Dobrescu.

Selecţia a cuprins scurtmetraje realizate în 2013-2014:
12 minute (
Nicolae Constantin Tănase),
Brigada neagră (Andrei Teodorescu),
Cadoul (Dumitru Grosei),
Calea Dunării (Sabin Dorohoi),
Catafalce (Radu Constantin Vasile),
Dry Bones (
Luiza Pârvu),
Jurnal # 2 (Adina Pintilie),
Kazimir (
Dorian Boguţă),
Kowalski (
Andrei Creţulescu),
Rio 2016 (Bianca Rotaru),
Rosti (Şerban Georgescu),
Sthorzina ( Radu Mihai),
Tuns, ras şi frezat ( Bogdan Mureşanu),
Vocea a doua (
Daniel Sandu).
La proiecţie au participat o parte dintre autorii filmelor prezentate, selecţioneri ai unor festivaluri europene, critici de film.
Pretentarea a fost urmată de o recepţie la Pavilionul României, organizat în acest an de Centrul Naţional al Cinematografiei. Printre participanţi, alături de cineaştii români a căror prezenţă la Cannes este sprijinită de Institutul Cultural Român, s-au numărat regizori, scenarişti, actori, producători şi distribuitori.
Luni, 19 mai, în cadrul secţiunii Short Film Corner, a fost proiectat scurtmetrajul
L1-L5, regizat de Letiţia Rosculeţ (producător: Emilia Vlad, prin Casa de producţie Cloud9film). Cu
Ana Ularu în rolul principal, filmul urmăreşte 60 de zile din viaţa unei femei care, după un accident de maşină, învaţă să trăiască altfel.
Miercuri, 21 mai, în cadrul aceleiaşi secţiuni, la Palais des Festivals va avea loc proiecţia scurtmetrajului
Quiara Ah! de Eva Pervolovici. Inspirat dintr-o experienţă reală, filmul pune în discuţie raportul de forţă dintre scenă şi realitate. Este povestea unei tinere actriţe chiliene care, în timpul unui casting, retrăieşte evenimente traumatizante din trecutul ei, încercând să-l impresioneze pe regizorul dornic de suferinţă autentică.
Vineri, 25 mai 2014, va fi proiectat scurtmetrajul
Trece şi prin perete, în regia lui
Radu Jude, selecţionat în cadrul Quinzaine des Réalisateurs. Filmul, o producţie independentă, realizată de Micro Film în coproducţie cu Mitra Film şi Cinelabs Romania, este o adaptare liberă după povestirea “În magazine” de A.P Cehov. Quinzaine des Réalisateurs, secţiune paralelă a Festivalului de la Cannes, independentă, în afara competiţiei, este singura care permite accesul publicului larg la proiecţii.
Detalii:
www.icr.ro