Revistă online editată de Uniunea Cineaștilor din România

Premiul pentru publicistică 2015 al Asociaţiei Criticilor de film




Anuşavan Salamanian


  • Sound engineer, Screenwriter
  • Născut(ă): 12.03.1932 la Bazargic (today Dobrich, Bulgaria)
Studii de specialitate la Institutul Unional de Tehnică Cinematografică din Leningrad - LIKI  (promoţia 1957). La revenirea în ţară se angajează la Studioul cinematografic „Bucureşti”. Colaborator fidel al regizorului Sergiu Nicolaescu care îi prilejuieşte posibilitatea de a semna împreună câteva scenarii.
mai mult...

Galerie foto

Cunoscut pentru:

1982

1972

1970

1964

Festivaluri / Premii

  • 1971
ACIN The Last Crusade Best Sound
  • 1971
UNIATC The Last Crusade Best Sound
  • 1972
ACIN Ipu's Death Best Sound
  • 1973
ACIN Veronica Best Sound
  • 1984
ACIN Glissando Best Sound
  • 1991
UCIN The 11th Commandment Best Sound
  • 2000-2001
UCIN Everyday God Kisses Us on the Mouth Best Sound
  • 2010
Gopo Life Achievement Award
  • 2017
UCIN Academic Award & UCIN Trophy

Filmografie

Sound engineer

Marea integrare (scurtmetraj)

2007

Și totul era nimic…

2006

Iubire de-o noapte

2006

Tertium non datur

2005

The Woman in the Dream

2005

The Nervous Sistem

2004

Conturul norilor

2004

Alegoric 11 (scurtmetraj)

2004

Aleodor Împărat

2004

Camera ascunsă

2003

Milionari de weekend

2002

The Tower of Pisa

2002

Noro

2001

Popcorn Story

2001

Sarea în bucate (video)

2001

Bed of Procust

2001

Everyday God Kisses Us on the Mouth

2000

Ambassadors Seek Country

2000

The Firemen’s Choir

2000

Nicio întâmplare (scurtmetraj)

2000

Zapping

2000

Incidentul Ankara

2000

Dracula the Impaler

1999

The Manipulation

1999

The Death Triangle

1998

Cortul

1998

The Man of the Day

1997

Asphalt Tango

1996

My Name Is Adam…!

1995

Cry of Redemption

1995

Confesiune

1995

Acolo unde ochii dor

1994

Sundays on Leave

1993

The Mirror

1993

Crăciun însângerat

1993

The Conjugal Bed

1992

Dogs’ Road

1992

Luxury Hotel

1991

The 11th Commandment

1991

The Toothless War

1990

The Crown of Fire

1989

Proud Heritage

1989

François Villon - The Maverick Poet

1987

The Golden Train

1986

The Last Assault

1985

The Last Days

1984

Kiuleandra

1984

The Ring

1983

On the Left Bank of the Blue Danube

1983

Glissando

1982

The Encounter

1982

Fram (serial tv)

1982

Dangerous Curb

1982

The Duel

1981

Circus Performers

1981

Mercenaries’ Trap

1980

Burebista

1980

The Return of the Banished

1979

Michael

1979

The Last Night of Love

1979

Uncle Marin, the Billionaire

1978

The Arms of Venus

1978

Revenge

1978

For the Motherland

1977

The Independence War

1977

The Doom

1976

Rock’n Roll Wolf

1976

Accident

1976

Hot Days

1975

No Trespassing!

1974

A Police Inspector Calls

1974

Immortals

1974

Fleeting Loves

1973

The Last Cartridge

1973

The Seawolf / Der Seewolf

aranjament muzical

1972

Veronica

1972

With Clean Hands

1972

Ipu’s Death

1971

The Last Crusade

1970

The Dacians

1966

The Nameless Star

1966

The Uprising

1965

The Forest of the Hanged

1964

The Stranger

1963

Tudor

1962

A Bomb Was Stolen

1961

Lada cu zestre

1961

Soldiers without Uniform

1960

The Secret Code

1959

Joc de cuburi (scurtmetraj)

1958

Screenwriter

A Farewell to Fools

2012

Kiuleandra

1984

The Doom

1976