Online Magazine Edited by The national union of filmmakers

Film Critics Association 2015 Award for Best Film Journalism



Programul Cinema Union, 12 – 21 februarie 2021


Vineri, 12 februarie
14:00 – PROFU’ / TEACH, 2019, România, 82’, r: Alex Brendea, cu: Dorin Ioniță, DOCUMENTAR, distribuit de: TRANSILVANIA FILM, AG 
16:00 – MARTIN EDEN, 2019, Italia-Franța-Germania, 129’, r: Pietro Marcello, cu: Jessica Cressy, Vincenzo Nemolato, Denise Sardisco, Luca Marinelli, DRAMĂ, adaptare modernă după romanul omonim de Jack London, distribuit de: INDEPENDENȚA FILM, AP-12
18:45 – PRIMA IUBIRE / BABY TEETH, 2019, Australia, 120’, r: Shannon Murphy, cu: Ben Mendelsohn, Essie Davis, Eliza Scanlen, Emily Barclay, Toby Wallace, DRAMĂ, COMEDIE, distribuit de: BAD UNICORN, N-15
 
Sâmbătă, 13 februarie
14:00 – 30 DE ANI ȘI 15 MINUTE, 2020, România, 95’, r: Ștefan Mandachi, DOCUMENTAR, distribuit de: FOLLOWART DISTRIBUTION, AG
16:15 – TRADUCĂTORII / LES TRADUCTEURS, 2019, Franța-Belgia, 105’, r: Régis Roinsard, cu: Sidse Babett Knudsen, Eduardo Noriega, Lambert Wilson, Riccardo Scamarcio, Olga Kurylenko, THRILLER, distribuit de: INDEPENDENȚA FILM, AP-12
19:00 – CORPUS CHRISTI / BOZE CIALO, 2019, Polonia-Franța, 115’, r: Jan Komasa, cu: Bartosz Bielenia, Aleksandra Konieczna, Eliza Rycembel, DRAMĂ, distribuit de: BAD UNICORN, N-15 
 
Duminică, 14 februarie
13:15 – SOȚII DE MILITARI / MILITARY WIVES, 2019, Marea Britanie, 110’, r: Peter Cattaneo, cu: Kristin Scott Thomas, Sharon Horgan, COMEDIE, DRAMĂ, distribuit de: FOLLOWART DISTRIBUTION, AG
15:45 – CEI MAI FRUMOȘI ANI / LA BELLE ÉPOQUE, 2019, Franța-Belgia, 115’, r: Nicolas Bedos, cu: Daniel Auteuil, Guillaume Canet, Doria Tilier, Fanny Ardant, Pierre Arditi, DRAMĂ, ROMANTIC, distribuit de: INDEPENDENȚA FILM, N-15
18:30 – DAMA DE CUPĂ / DRONNINGEN, 2019, Danemarca-Suedia, 127’, r: May el-Toukhy, cu: Trine Dyrholm, Gustav Lindh, Magnus Krepper, DRAMĂ, distribuit de: TRANSILVANIA FILM, IM-18
 
Luni, 15 februarie
ZI LIBERĂ 
 
Marți, 16 februarie
17:00 – 30 DE ANI ȘI 15 MINUTE, 2020, România, 95’, r: Ștefan Mandachi, DOCUMENTAR, distribuit de: FOLLOWART DISTRIBUTION, AG
19:30 – ȚINUTUL / THE COUNTY, 2019, Islanda-Danemarca-Franța-Germania, 92’, r: Grímur Hákonarson, cu: Arndís Hrönn Egilsdóttir, Sveinn Ólafur Gunnarsson, Þorsteinn Bachmann, DRAMĂ, COMEDIE, distribuit de: TRANSILVANIA FILM, AP-12
 
Miercuri, 17 februarie
16:45 – SOȚII DE MILITARI / MILITARY WIVES, 2019, Marea Britanie, 110’, r: Peter Cattaneo, cu: Kristin Scott Thomas, Sharon Horgan, COMEDIE, DRAMĂ, distribuit de: FOLLOWART DISTRIBUTION, AG
19:30 – DAMA DE CUPĂ / DRONNINGEN, 2019, Danemarca-Suedia, 127’, r: May el-Toukhy, cu: Trine Dyrholm, Gustav Lindh, Magnus Krepper, DRAMĂ, distribuit de: TRANSILVANIA FILM, IM-18
 
Joi, 18 februarie
16:45 – TRADUCĂTORII / LES TRADUCTEURS, 2019, Franța-Belgia, 105’, r: Régis Roinsard, cu: Sidse Babett Knudsen, Eduardo Noriega, Lambert Wilson, Riccardo Scamarcio, Olga Kurylenko, THRILLER, distribuit de: INDEPENDENȚA FILM, AP-12
19:30 – PROFU’ / TEACH, 2019, România, 82’, r: Alex Brendea, cu: Dorin Ioniță, DOCUMENTAR, distribuit de: TRANSILVANIA FILM, AG 
 
Vineri, 19 februarie
14:30 – ÎN ABSENȚA DVS. / SORRY, WE MISSED YOU, 2019, Marea Britanie-Franța-Belgia, 101’, r: Ken Loach, cu: Kris Hitchen, Debbie Honeywood, Rhys Stone, Katie Proctor, Ross Brewster, DRAMĂ, distribuit de: INDEPENDENȚA FILM, AP-12
16:45 – CORPUS CHRISTI / BOZE CIALO, 2019, Polonia-Franța, 115’, r: Jan Komasa, cu: Bartosz Bielenia, Aleksandra Konieczna, Eliza Rycembel, DRAMĂ, distribuit de: BAD UNICORN, N-15 
19:30 – MARTIN EDEN, 2019, Italia-Franța-Germania, 129’, r: Pietro Marcello, cu: Jessica Cressy, Vincenzo Nemolato, Denise Sardisco, Luca Marinelli, DRAMĂ, adaptare modernă după romanul omonim de Jack London, distribuit de: INDEPENDENȚA FILM, AP-12
 
Sâmbătă, 20 februarie
13:30 – CEI MAI FRUMOȘI ANI / LA BELLE ÉPOQUE, 2019, Franța-Belgia, 115’, r: Nicolas Bedos, cu: Daniel Auteuil, Guillaume Canet, Doria Tilier, Fanny Ardant, Pierre Arditi, DRAMĂ, ROMANTIC, distribuit de: INDEPENDENȚA FILM, N-15
16:15 – ACASĂ / MY HOME, 2020, România-Germania-Finlanda, 86’, r: Radu Ciorniciuc, cu: Nicușor Enache, Duca Enache, Corina Enache, Marcel Enache, Luci Enache, DOCUMENTAR, SUB: EN, distribuit de: MANIFEST FILM, AP-12
19:30 – PRIMA IUBIRE / BABY TEETH, 2019, Australia, 120’, r: Shannon Murphy, cu: Ben Mendelsohn, Essie Davis, Eliza Scanlen, Emily Barclay, Toby Wallace, DRAMĂ, COMEDIE, distribuit de: BAD UNICORN, N-15
 
Duminică, 21 februarie
15:30 – TOTUL NU VA FI BINE / EVERYTHING WILL NOT BE FINE, 2020, România-Ucraina, 82’, r: Adrian Pîrvu și Helena Maksyom, cu: Helena Maksyom, Adrian Pîrvu, Viorica Pîrvu, Alexandr și Lichidatorii de la Cernobîl, Iulya Gerasymova, DOCUMENTAR, distribuit de: microFILM, AG
17:30 – GRĂDINA SOVIETICĂ / THE SOVIET GARDEN, 2019, Moldova-România, 76’, r: Dragoș Turea, DOCUMENTAR, distribuit de: ROVA FILM, AG
19:30 – TRADUCĂTORII / LES TRADUCTEURS, 2019, Franța-Belgia, 105’, r: Régis Roinsard, cu: Sidse Babett Knudsen, Eduardo Noriega, Lambert Wilson, Riccardo Scamarcio, Olga Kurylenko, THRILLER, distribuit de: INDEPENDENȚA FILM, AP-12
Detalii: facebook
 
(11.02.2021)

Tags: 30 de ani si 15 minute documentar, acasa my home film, cinema union program, profu documentar, totul nu va fi bine documentar

Comments: