Online Magazine Edited by The national union of filmmakers

Film Critics Association 2015 Award for Best Film Journalism



Nominalizările pentru Premiile UCIN 2020


     Uniunea Cineaștilor din România va premia, urmând tradiția începută în 1972, în cadrul Galei Premiilor UCIN 2020, cele mai bune filme ale anului trecut. Cea de-a 48-a ediție a Galei Premiilor UCIN va avea loc pe 21 septembrie 2020, la Sala Studio a Teatrului Național București, cu toate măsurile de precauție și securitate sanitară dictate de starea de alertă.
     Gala Premiilor UCIN 2020 este un eveniment organizat de Uniunea Cineaștilor din România, în parteneriat cu Centrul Național al Cinematografiei, proiect finanțat de Ministerul Culturii, Institutul Cultural Roman, producător Revolver. Gala Premiilor UCIN va fi transmisa live pe facebook.
     Nominalizările din acest an sunt:

Marele Premiu şi Trofeul Uniunii Cineaştilor
     La Gomera, regia Corneliu Porumboiu
 
Premiul Special al Juriului
     Călătoria fantastică a Maronei, regia Anca Damian
     Maria, Regina României, regia Alexis Sweet Cahill

Premiul pentru regie „Lucian Pintilie”
     Tudor Giurgiu, pentru filmul Parking
     Marius Olteanu, pentru filmul Monștri
     Cătălin Mitulescu, pentru filmul Heidi
     
Premiul pentru scenariu
     Bogdan Toma, Liviu Săndulescu pentru filmul Cărturan
     Elena Enache, Toma Enache, Eugen Cojocariu pentru filmul Între Chin și Amin
     Marin Mălaicu-Hondrari,Tudor Giurgiu pentru filmul Parking
     Brigitte Drodtloff, Marie-Denise Theodoru pentru filmul Maria, Regina României
 
Premiul pentru imagine
     Gabriel Kosuth pentru imaginea filmelor Cardinalul și Maria, Regina României
     Marius Panduru pentru imaginea filmului Parking
     Tudor Mircea pentru imaginea filmului La Gomera
 
Premiul pentru costume
     Ana Ioneci, Claudia Bunea pentru filmul Maria, Regina României
     Luminița Mihai pentru filmul Cardinalul
     Cireșica Cuciuc pentru filmul Heidi

Premiul pentru decor
     Nora Dumitrescu, Laura Russu pentru filmul Maria, Regina României
     Sonia Nolla pentru filmul Parking
     Dumitru Nicodim pentru filmul Cardinalul

Premiul pentru interpretare feminină
     Judith State pentru rolul Dana din filmul Monștri.
     Dana Rogoz, pentru rolul Mo din filmul Mo
     Roxana Lupu pentru rolul Regina Maria din filmul Maria, Regina României
 
Premiul pentru interpretare masculină
     Constantin Cotimanis pentru rolul Ciumău din filmul Între Chin și Amin
     Radu Botar pentru rolul Episcopul Iuliu Hossu din filmul Cardinalul
     Mihai Smarandache pentru rolul Adrian din filmul Parking

Premiul pentru interpretare feminină rol secundar
     Julieta Szonyi pentru rolul Mama din filmul La Gomera
     Mădălina Craiu pentru rolul Vera din filmul Mo
     Coca Bloos pentru rolul Mama Tia din filmul Zavera

Premiul pentru interpretare masculină rol secundar
     Richard Bovnoczki pentru rolul Enache Viziran din filmul Cardinalul
     Anghel Damian pentru rolul Prințul Carol din filmul Maria, Regina României
     Bogdan Dumitrache pentru rolul Chirvasiu din filmul Heidi
 
Premiul pentru montaj
     Nita Chivulescu pentru filmul Cardinalul
     Roxana Szel pentru filmul La Gomera
     Ruxandra Mihai pentru filmul Între Chin si Amin

Premiul pentru coloana sonoră
     Andre Rigaut, Niklas Skarp, Christian Holm pentru filmul La Gomera
     Lukas Moudry si Diana Sagrista pentru filmul Parking
     Ioan Filip și Dan Ștefan Rucăreanu pentru filmul Monștri.
     Cristinel Șirli pentru filmul Maria, Regina României

Premiul pentru muzica originala "Adrian Enescu"
     Pablo Pico pentru filmul Călătoria fantastică a Maronei
     Cornel Țăranu pentru filmul Cardinalul
     Cristian Lolea pentru filmul Zavera
 
Premiul pentru scurt metraj de ficţiune
     Celed, regia Anghel Damian

Premiul pentru film documentar de lungmetraj
     Timebox, regia Nora Agapi
 
Premiul pentru film documentar scurtmetraj
     Creativ, regia Ioana Grigore
     Ultimul preot, regia Alma Buhagiar

Premiul pentru film de animație
     Călătoria fantastică a Maronei, regia Anca Damian
     Opinci, regia Anton & Damian Groves
 
Premiul pentru film de televiziune
     1989-Decembrie Roșu, regia Răzvan Butaru și Cornel Mihalache
     Regina Mamă Elena, Regina celor 4 exiluri, regia Camelia Csiki
     Arsenie Boca – Adevăr, Mit, Mistificare, regia Cristina Andrei
 
Premiul Opera Prima "Alexandru Tatos"
     Mo, regia Radu Dragomir
     Monștri., regia Marius Olteanu
     Cărturan, regia Liviu Săndulescu
 
Premiul pentru machiaj
     Nastasia Mateiu, Clara Tudose pentru filmul Maria, Regina României
     Florina Mărcuță pentru filmul Între Chin și Amin
     Ticulina Truică pentru filmul Cardinalul
 
Premiul Speranțe cinematografice
     Vânătoare de hipopotami, regia Germain Kanda
     Ultimul preot, regia Alma Buhagiar
     Contraindicații, regia Lucia Chicoș
     
Detalii: UCIN / facebook
(17.09.2020)

Tags: gala ucin 2020, nominalizarile la premiile ucin 2020, uniunea cineastilor din romania

Comments: