La Cinemateca Union a început “examenul cu public” pentru studenţii de la Facultatea de Arte “Geo Saizescu”.
După un workshop de actorie susţinut de Laura Vasiliu, au început proiecţiile din competiţie.
Juriul este alcătuit din criticul de film Călin Căliman, actriţa Cristina Cepraga, Oreste Teodorescu şi criticul de film Mihai Fulger.
Programul celei de-a doua zile de festival începe la ora 14, cu workshop de regie şi producţie videoclip musical, susţinut de regizorul Dan Petcan. Miercuri, 10 decembrie, e programat masterclass cu regizorul Cătălin Mitulescu, iar seara este premiera documentarului Lumea lui Geo Saizescu, regizat de Dan Doroftei.
16.00 – 18.30 – Scurtmetraje in competitie (II)
Text me (20’16”)
Regie: Elisabeta Bergkotte
Imagine: Dan Stoian
Scenariu: Elisabeta Bergkotte
Montaj: Marius Rusitoru
Distribuţie: Magda Harabagiu, Cătălin Stelian
Fuga din Iad (09’31”)
Regie: Diana Grădinaru
Imagine: Tiberiu Arsene
Scenariu: Diana Grădinaru
Montaj: Tiberiu Arsene
Distribuţie: Costin Teodorescu, Andreea Tănase
Îmbrăţişare gratuită (13’21”)
Regie: Ruxandra Manea
Imagine: Ruxandra Manea
Scenariu: Ruxandra Manea
Montaj: Irina Gheorghe
Distribuţie: Laura Manea, Alexandru Zlăvog
Nu mă cheamă Nataşa (12’18”)
Regie: Ruxandra Manea
Imagine: Ileana Rădulescu
Scenariu: Ruxandra Manea
Montaj: Irina Gheorghe
Distribuţie: Raluca Grumăzescu, Bogdan Fănariu
Tremurul liniştii (40’09”)
Regie: Lari Gligor
Imagine: Eduard Pârvu
Scenariu: Iulian Ivan, Lari Gligor
Montaj: Laurenţiu Gligor
Distribuţie: Iulian Ivan, Alexandra Minghiuş
Visul lui Sebi (06’41”)
Regie: Mădălina Cristea
Imagine: Mădălina Cristea
Montaj: Mădălina Cristea
Distribuţie: Sebastian Ghiţă, Cristina Pricop
Insomniac (04’07”)
Regie: Deniz Ucurum
Imagine: Andi Petroşel, Deniz Ucurum
Scenariu: Deniz Ucurum
Montaj: Andi Petroşel, Deniz Ucurum
Distribuţie: Dar Yaniv
Săcret (11’39”)
Regie: Nelly Ştefăneţ
Imagine: Dumitru Ţurcan Diaga
Scenariu: Nelly Ştefăneţ
Montaj: Nelly Ştefăneţ
Doi (06’55”)
Regie: Florentina Băjenaru
Imagine: Florentina Băjenaru
Scenariu: Florentina Băjenaru
Montaj: Florentina Băjenaru
Distribuţie: Mircea Paraschiv, Geo Florin Delighioz, Tiberiu Arsene
Muza (06’23”)
Regie: Mihai Potorac
Imagine: Tiberiu Arsene
Scenariu: Mihai Potorac
Montaj: Mihai Potorac, Tiberiu Arsene
Distribuţie: George Pupăză, Diana Rusu, Andrei Iliescu
Înstrăinare (07’05”)
Regie: Andrei Cotarcea
Imagine: Andrei-Alexandru Cotarcea
Scenariu: Andrei Cotarcea
Montaj: Andrei Cotarcea
Distribuţie: Andrei Cotarcea, Adina-Teodora Cotarcea
- 19.00 – Selfie – regia Cristina Iacob (123 min.)
- 21.30 – discuţii cu realizatorii filmului Selfie
MIERCURI, 10 DECEMBRIE
- 14.00 – Masterclass Cătălin Mitulescu, regizor, scenarist, producător de film
- 16.00 – retrospectiva cu producţii ale absolventilor Universităţii Hyperion
Cuibul de cuci (26 min.)
Regie: Cătălin Apostol
Imagine: Mihai Pătraşcu
Scenariu: Cătălin Apostol
Montaj: Emil Bedreag, Sebastian Chelu
Dans retuşat (6 min.)
Regie: Cristi Toporan
Imagine: Cătălin Isopescu
Scenariu: Cristi Toporan
Montaj: Tudor Popescu
Distribuţie: Ada Navrot, Richard Bovnoczki, Vlad Oancea
Duminica neagră (35 min.)
Regie: Mihnea Chelariu
Imagine: Mihai Filoneanu
Scenariu: Mihnea Chelariu
Montaj: Mădălin Cristescu
Mic dejun la pat (10 min.)
Regie: Dana Usturoi
Imagine: Laurenţiu Anghel
Scenariu: Dana Usturoi
Montaj: Tudor Popescu
Distribuţie: Ionel Mihăilescu, Oana Ştefănescu
Staţia (11 min.)
Regie: Bogdan Giurcă
Imagine: Sorin Bianu
Scenariu: Bogdan Giurcă
Montaj: Tudor Popescu
Distribuţie: Ana Donosa, Doru Bem
Linie (08’30”)
Regie: Darie Alexandru Budeanu
Imagine: Andrei Rădulescu
Scenariu: Darie Alexandru Budeanu
Montaj: Ana Toader
Distribuţie: Mihai Marinescu
Terminus (11 min.)
Regie: Mihnea Chelariu
Imagine: Mihai Filoneanu
Scenariu: Mihnea Chelariu
Montaj: Mădălin Cristescu
Distribuţie: Constantin Cojocaru, Jeanine Stavarache, Daniela Ioniţă, Avram Iclozan
Pacientul român (6 min.)
Regie: Ovidiu Potorac
Imagine: Răzvan Popa
Scenariu: Ovidiu Potorac
Montaj: Corina Stavilă
Distribuţie: Mihai Bogos, Mihai Arghiropol
Shooting(8’50”)
Regie: Dan Petcan
Scenariu: Andreea Petcan
Imagine: Andrei Băltăreţu
Montaj: Dan Petcan
Distribuţie: George Ioniţă, Sorin Tofan, Gina Maican, Kamara Ghedi
Zâmbiţi domnule că e gratis! (20 min.)
Regie: Cătălin Saizescu
Imagine: Mihai Mălaimare jr.
Scenariu: Cătălin Saizescu
Montaj: Corina Stavilă
Distribuţie: Ernest Maftei, Nicodim Ungureanu
- 19.00 – Premiera documentarului Lumea lui Geo Saizescu – regia Dan Doroftei (120 min.)
- 21.00 – Gala de decernare a premiilor celei de-a XIII-a editii a festivalului studentesc Geo Saizescu