Online Magazine Edited by The national union of filmmakers

Film Critics Association 2015 Award for Best Film Journalism



CineMAiubit 2018


     Ca în fiecare an, dar mai mult decât la ediția anterioară, Festivalul CineMAiubit este un moment important pentru tinerii cineaști în raportarea la ei înșiși, la studenții din alte țări, la exigențele unui juriu care nu e alcătuit din profesorii UNATC. Aceasta a fost intenția asumată a regizoarei Elisabeta Bostan când a inițiat acest festival pentru studenți, dar și a organizatorilor de acum.
     Competiție și platformă educațională, CineMAiubit 2018 a avut un complex program, două dintre evenimente fiind un masterclass cu Cristi Puiu și un masterclass de animație.
     Juriul secțiunii Ficțiune a fost alcătuit din: Ana Ularu – actriță; Asja Krsmanovic – selecționer al Festivalului de Film Sarajevo, coordonatoarea competiției studențești (Bosnia și Herzegovina); Iulia Rugină – regizor de film și profesor; Anamaria Antoci –producător de film; Corina Stavilă – monteur de film; Zviad Dolidze – profesor, decan al Facultății de Film din Tbilisi (Georgia); Vivi Drăgan Vasile – director de fotografie, producător; Nicolas Khabbaz – regizor și profesor (Liban); Peter Muszatics – istoric de film, profesor și programator al Festivalului de Film de la Miskolc (Ungaria).
     Documentarele au fost jurizate de Ivana Mladenovic – regizor, Isabela Țenț - regizor și Bülent Küҁükerdoğan, profesor al Universității “Hasan Kalyoncu” din Gaziantep, Turcia, iar Animația de către  regizorii Cecilia Felmeri și Constantina Mihăilă și criticul de film Laurențiu Brătan.  
     Profesorul Csaba Bollok a fost invitat să îndrume activitatea studenților în cadrul Atelierului CineMAiubit Project Development Lab, coordonat de Ioana Mischie.
   

Imagine: Valeriu Ciubotaru
Montaj: Radu Georgescu

 Au fost multe premii la această ediție, dar puține au ajuns la studenții români.
PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN FILM, oferit de Uniunea Cineaștilor din România (UCIN) - Pablo (Institut des Arts de Diffusion - IAD, Belgium), regia Sergio Guataquira Sarmiento
PREMIUL SPECIAL AL JURIULUI, oferit de Rohrer Servicii Industriale - A Time for Us (Beijing Film Academy, China), regia Alvin Lee
PREMIUL DE REGIE “CRISTIAN NEMESCU”, oferit de Dacin Sara și Digital Cube - Cum înalți un zmeu? (UNATC), regia Lorand Gabor 
PREMIUL PREȘEDINTELUI UCIN - Portret de familie (UNATC), regia Teodor Mirea 
PREMIUL RECTORULUI UNATC - Programului de studii ANIMAȚIE din UNATC (profesori și studenți)
PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN FILM DOCUMENTAR “PAUL CĂLINESCU”, oferit de Uniunea Cineaștilor din România (UCIN) - Village in the Sky (Film and Television Institute, India), regia Ramesh Holbole
PREMIUL PENTRU FILM DE ANIMAȚIE, oferit de Uniunea Cineaștilor din România (UCIN) - Bless You (Polish National Film School Lodz), regia Paulina Ziolkowska
PREMIUL PENTRU FILM EXPERIMENTAL, oferit de Uniunea Cineaștilor din România (UCIN) - Mecanisme și alte sisteme (UNATC), regia Miruna Minculescu
PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN SCENARIU “CĂTĂLIN COCRIȘ”, oferit de Rohrer Servicii Industriale – Five Minutes Outside (UCINE, Argentina), scenariu Constanza Gatti
PREMIUL CRITICII, oferit de Uniunea Cineaștilor din România (UCIN) - Supă de pui pentru pisici (UNATC), regia Lucia Chicoș
PREMIUL DE IMAGINE PENTRU FILM ROMÂNESC oferit de Cinelab Romania și Rohrer Servicii Industriale - Le dejeuner (UNATC) imaginea Barbu Nițelea
PREMIUL ROMANIAN SOCIETY OF CINEMATOGRAPHERS - River of Oedipus (Beijing Film Academy, China), imaginea Da Xiang
PREMIUL PENTRU INTERPRETARE FEMININĂ oferit de BDR Associates - Sonia Mietielica pentru filmul The Rat (Polish National Film School Lodz)
PREMIUL PENTRU INTERPRETARE MASCULINĂ, oferit de BDR Associates - Natan Berkowicz pentru filmul Tremors (Polish National Film School Lodz)
PREMIUL DE SUNET “ANDREI (OTTO) TONCU” oferit de Elena și Horia Toncu și Uniunea Cineaștilor din România (UCIN) - Portret de familie (UNATC) sound design Claudiu Mărginean
PREMIUL DE MONTAJ ÎN FILM ROMÂNESC, oferit de Uniunea Cineaștilor din România (UCIN) - Le dejeuner (UNATC) editor Andrei Stoian
PENTRU PREMIUL DE PRODUCȚIE ÎN FILM ROMÂNESC, oferit de Strada Film și Rohrer Servicii Industriale - Ana-Maria Voicu pentru filmele Travel Light (UNATC) și Cum înalți un zmeu? (UNATC)
MENȚIUNE SPECIALĂ PENTRU FILM DE FICȚIUNE - Wood (INIS, Canada), regie Eve Dufaud
PREMIUL PENTRU REGIE DE FILM DOCUMENTAR “ION BOSTAN”, oferit de Dacin Sara - Mașina timpului (UNATC), regia Gabriel Radu & Bogdan Marinescu
MENȚIUNE SPECIALĂ PENTRU FILM DOCUMENTAR, oferit de Uniunea Cineaștilor din România (UCIN) - Diniaș (UNATC), regia Maja Kovacevic
PREMIUL “VICTOR ILIU” PENTRU FILM DOCUMENTAR, oferit de regizorul Nicolae Cabel - The Sisters (Polish National Film School Lodz), regia Michal Hytros
PREMIUL “ION TRUICĂ” PENTRU FILM ROMÂNESC DE ANIMAȚIE oferit de Dacin Sara - Monstrul (UNATC), regia Laura Pop
PREMIUL PENTRU AFIȘ CINEMAIUBIT 23, oferit de Uniunea Cineaștilor din România (UCIN) - Nicolaie Prodromou (UNARTE)
PREMIUL NEW MEDIA, oferit de GroupM, Wavemakes, Mediacom & Mindshare - Mircea Grădinaru (UNATC)
PREMIUL FOTO, oferit de Uniunea Cineaștilor din România (UCIN) - Ilie Bumbac (UNATC)
 
 
 
 
 


Photo Gallery


Video Gallery:

Tags: cinemaiubit 2018, filme studentesti unatc, unatc, universitatea nationala de arta teatrala si cinematografica bucuresti

Comments: