Vineri, 19 februarie
14:30 –
ÎN ABSENȚA DVS. / SORRY, WE MISSED YOU, 2019, Marea Britanie-Franța-Belgia, 101’, r: Ken Loach, cu: Kris Hitchen, Debbie Honeywood, Rhys Stone, Katie Proctor, Ross Brewster, DRAMĂ, distribuit de: INDEPENDENȚA FILM, AP-12
16:45 –
CORPUS CHRISTI / BOZE CIALO, 2019, Polonia-Franța, 115’, r: Jan Komasa, cu: Bartosz Bielenia, Aleksandra Konieczna, Eliza Rycembel, DRAMĂ, distribuit de: BAD UNICORN, N-15
19:30 –
MARTIN EDEN, 2019, Italia-Franța-Germania, 129’, r: Pietro Marcello, cu: Jessica Cressy, Vincenzo Nemolato, Denise Sardisco, Luca Marinelli, DRAMĂ, adaptare modernă după romanul omonim de Jack London, distribuit de: INDEPENDENȚA FILM, AP-12
Sâmbătă, 20 februarie
13:30 –
CEI MAI FRUMOȘI ANI / LA BELLE ÉPOQUE, 2019, Franța-Belgia, 115’, r: Nicolas Bedos, cu: Daniel Auteuil, Guillaume Canet, Doria Tilier, Fanny Ardant, Pierre Arditi, DRAMĂ, ROMANTIC, distribuit de: INDEPENDENȚA FILM, N-15
16:15 –
ACASĂ / MY HOME, 2020, România-Germania-Finlanda, 86’, r: Radu Ciorniciuc, cu: Nicușor Enache, Duca Enache, Corina Enache, Marcel Enache, Luci Enache, DOCUMENTAR, SUB: EN, distribuit de: MANIFEST FILM, AP-12
19:30 –
PRIMA IUBIRE / BABY TEETH, 2019, Australia, 120’, r: Shannon Murphy, cu: Ben Mendelsohn, Essie Davis, Eliza Scanlen, Emily Barclay, Toby Wallace, DRAMĂ, COMEDIE, distribuit de: BAD UNICORN, N-15
Duminică, 21 februarie
15:30 –
TOTUL NU VA FI BINE / EVERYTHING WILL NOT BE FINE, 2020, România-Ucraina, 82’, r: Adrian Pîrvu și Helena Maksyom, cu: Helena Maksyom, Adrian Pîrvu, Viorica Pîrvu, Alexandr și Lichidatorii de la Cernobîl, Iulya Gerasymova, DOCUMENTAR, distribuit de: microFILM, AG
17:30 –
GRĂDINA SOVIETICĂ / THE SOVIET GARDEN, 2019, Moldova-România, 76’, r: Dragoș Turea, DOCUMENTAR, distribuit de: ROVA FILM, AG
19:30 – TRADUCĂTORII / LES TRADUCTEURS, 2019, Franța-Belgia, 105’, r: Régis Roinsard, cu: Sidse Babett Knudsen, Eduardo Noriega, Lambert Wilson, Riccardo Scamarcio, Olga Kurylenko, THRILLER, distribuit de: INDEPENDENȚA FILM, AP-12
Luni, 22 februarie
ZI LIBERĂ
Marți, 23 februarie
16:30 –
MARTIN EDEN, 2019, Italia-Franța-Germania, 129’, r: Pietro Marcello, cu: Jessica Cressy, Vincenzo Nemolato, Denise Sardisco, Luca Marinelli, DRAMĂ, adaptare modernă după romanul omonim de Jack London, distribuit de: INDEPENDENȚA FILM, AP-12
19:30 –
DAMA DE CUPĂ / DRONNINGEN, 2019, Danemarca-Suedia, 127’, r: May el-Toukhy, cu: Trine Dyrholm, Gustav Lindh, Magnus Krepper, DRAMĂ, distribuit de: TRANSILVANIA FILM, IM-18
Miercuri, 24 februarie
16:30 –
PRIMA IUBIRE / BABY TEETH, 2019, Australia, 120’, r: Shannon Murphy, cu: Ben Mendelsohn, Essie Davis, Eliza Scanlen, Emily Barclay, Toby Wallace, DRAMĂ, COMEDIE, distribuit de: BAD UNICORN, N-15
19:30 –
ÎN ABSENȚA DVS. / SORRY, WE MISSED YOU, 2019, Marea Britanie-Franța-Belgia, 101’, r: Ken Loach, cu: Kris Hitchen, Debbie Honeywood, Rhys Stone, Katie Proctor, Ross Brewster, DRAMĂ, distribuit de: INDEPENDENȚA FILM, AP-12
Joi, 25 februarie
16:30 –
CEI MAI FRUMOȘI ANI / LA BELLE ÉPOQUE, 2019, Franța-Belgia, 115’, r: Nicolas Bedos, cu: Daniel Auteuil, Guillaume Canet, Doria Tilier, Fanny Ardant, Pierre Arditi, DRAMĂ, ROMANTIC, distribuit de: INDEPENDENȚA FILM, N-15
19:30 –
CORPUS CHRISTI / BOZE CIALO, 2019, Polonia-Franța, 115’, r: Jan Komasa, cu: Bartosz Bielenia, Aleksandra Konieczna, Eliza Rycembel, DRAMĂ, distribuit de: BAD UNICORN, N-15
Vineri, 26 februarie
14:45 – PREMIERĂ –
ADEVĂRUL / LA VÉRITÉ, 2019, Franța-Elveția-Japonia, 106’, r: Kirokazu Koreeda, cu: Catherine Deneuve, Juliette Binoche, Ethan Hawke, Clémentine Grenier, Manon Clavel, Mehdi Taleghani, DRAMĂ, distribuit de: INDEPENDENȚA FILM, tbd
17:15 – PREMIERĂ –
SERVITORII / SERVANTS, 2020, Slovacia-România-Cehia-Irlanda, 78’, r: Ivan Ostrochovský, cu: Vlad Ivanov, Martin Sulik, Milan Mikulcik, Samuel Skyva, DRAMĂ, distribuit de: TRANSILVANIA FILM, AP-12
19:30 – PREMIERĂ –
BERLINER, 2020, România, 93’, r: Marian Crișan, cu: Ion Sapdaru, Ovidiu Crișan, Sorin Cociș, Maria Junghietu, COMEDIE, distribuit de: ROVA FILM, tbd, proiecție urmată de discuții cu membri ai echipei
Sâmbătă, 27 februarie
14:15 –
SOȚII DE MILITARI / MILITARY WIVES, 2019, Marea Britanie, 110’, r: Peter Cattaneo, cu: Kristin Scott Thomas, Sharon Horgan, COMEDIE, DRAMĂ, distribuit de: FOLLOWART DISTRIBUTION, AG
17:00 –
BERLINER, 2020, România, 93’, r: Marian Crișan, cu: Ion Sapdaru, Ovidiu Crișan, Sorin Cociș, Maria Junghietu, COMEDIE, distribuit de: ROVA FILM, tbd
19:00 –
ADEVĂRUL / LA VÉRITÉ, 2019, Franța-Elveția-Japonia, 106’, r: Kirokazu Koreeda, cu: Catherine Deneuve, Juliette Binoche, Ethan Hawke, Clémentine Grenier, Manon Clavel, Mehdi Taleghani, DRAMĂ, distribuit de: INDEPENDENȚA FILM, tbd
Duminică, 28 februarie
14:15 –
ACASĂ / MY HOME, 2020, România-Germania-Finlanda, 86’, r: Radu Ciorniciuc, cu: Nicușor Enache, Duca Enache, Corina Enache, Marcel Enache, Luci Enache, DOCUMENTAR, SUB: EN, distribuit de: MANIFEST FILM, AP-12
16:45 –
TRADUCĂTORII / LES TRADUCTEURS, 2019, Franța-Belgia, 105’, r: Régis Roinsard, cu: Sidse Babett Knudsen, Eduardo Noriega, Lambert Wilson, Riccardo Scamarcio, Olga Kurylenko, THRILLER, distribuit de: INDEPENDENȚA FILM, AP-12
19:30 –
SERVITORII / SERVANTS, 2020, Slovacia-România-Cehia-Irlanda, 78’, r: Ivan Ostrochovský, cu: Vlad Ivanov, Martin Sulik, Milan Mikulcik, Samuel Skyva, DRAMĂ, distribuit de: TRANSILVANIA FILM, AP-12
Biletele pot fi achiziționate de la casieria cinematografului sau
online. Casieria se deschide cu 1 h înainte de începerea primei proiecții.
TARIFE: Tarif întreg: 10 lei, Preț abonament / stagiune: 15 lei, Tarif spectator cu ABONAMENT: 8 lei, Tarif redus în baza ABONAMENTULUI: STUDENȚI, ELEVI sau PENSIONARI: 5