REVISTĂ ONLINE EDITATĂ DE UNIUNEA CINEAȘTILOR DIN ROMÂNIA

Premiul pentru publicistica 2015 al Asociatiei Criticilor de Film



16 documentare din 11 țări în selecția finală a Festivalului de Film și Istorii Râșnov


     Producători și regizori din toată lumea și-au înscris filmele documentare realizate după 1 ianuarie 2019 în secțiunea competitivă a Festivalului de Film și Istorii Râșnov (21 – 30 august 2020). Selecția finală cuprinde 16 filme din 11 țări care vor concura pentru Premiul Publicului, Premiul Juriului Profesionist și Premiul Juriului de Liceeni.
     Pentru al treilea an consecutiv președintele juriului profesionist este renumitul cineast francez Pierre-Henri Deleau (actor, producător, selecţioner, director de festival) ce va fi prezent la Râșnov. Alături de el vor mai fi criticul de film Irina Margareta Nistor și Șerban Georgescu (regizor, producător, editor) câștigător a două premii la ediția din 2019, cu filmul Jurnalul familiei - escu.
     Tema principală a Festivalului de Film și Istorii Râșnov de anul acesta va fi Război și Pace, iar evenimentul este programat în două etape: 17 - 26 iulie şi 21 - 30 august. 
     Anul acesta au fost selectați 9 liceeni din Timișoara, Brașov și București, care vor participa la ateliere tematice cu profesioniști din industria cinematografică și la alte activități educative.
     Acestea sunt filmele din selecția finală:
     Acasă, My Home (Radu Ciorniciuc, România 2020)
     Colombia In My Arms (Jenni Kivistö, Jussi Rastas, Finlanda 2020)
     KIM IL SUNG's Children (Deog-Young Kim, Coreea de Sud 2019)
     Lady Time (Elina Talvensaar, Finlanda 2019)
     La mort en face, le pogrom de Iași (Nellu Cohn, William Karel, Franţa 2019)
     Never Going Back (Janette A. López, Mexic 2019)
     Nostalgia Dictaturii (Marius Barna, România 2019)
     Pași pe graniță (Alecu Deleu, Republica Moldova 2019)
     Retour à Kigali, une histoire française (Jean-Christophe Klotz, Franța 2019)
     Sankara's Orphans (Géraldine Berger, Franţa 2019)
     Serenade to the Wind (Sanela Bajric, Croaţia 2019)
     Servitude (Renato Barbieri, Brazilia 2019)     
     Sleeping in Ruins (Horén Ghareeb, Hardi Qadir Ibrahim, Irak 2019)
     The Borovsk Effect (Julia Grebennikova, Polina Zavadskaya, Rusia 2019)
     The Case of Johanna Langefeld (Wladek Jurkow, Gerburg Rohde-Dahl, Polonia 2019)
     Vie et Destin du Livre Noir (Guillaume Ribot, Franţa 2019)
Detalii: FFIR
(12.06.2020)

Cuvinte cheie: acasa my home film, festivalul de film si istorii rasnov 2020, irina margareta nistor, nostalgia dictaturii film, radu ciorniciuc, serban georgescu

Opinii: