REVISTĂ ONLINE EDITATĂ DE UNIUNEA CINEAȘTILOR DIN ROMÂNIA

Premiul pentru publicistica 2015 al Asociatiei Criticilor de Film



Selecția filmelor la IPIFF-Festivalul Indie al Producătorilor de Film Independenți 2021


     Etapa de înscriere a celei de-a XV-a ediții IPIFF-Festivalul Indie al Producătorilor de Film Independenți a adunat peste 2800 de producții independente din 115 țări. Din cauza restricțiilor anunțate de autorități, am fost nevoiți să reprogramăm proiecțiile de film de la Cinema Muzeul Țăranului Român pentru perioada 8-10 aprilie 2021. Gala de premiere va avea loc la Teatrul Odeon în 11 aprilie.
     În urma selecției oficiale, au rămas 10 documentare, 17 scurtmetraje românești, 25 de filme studențești, 5 filme artistice de lungmetraj și 50 de scurtmetraje internaționale. După selecția oficială, se va trece la nominalizările filmelor care vor intra în cursă pentru Trofeul IPIFF. Acestea vor fi făcute de juriul format din Manuela Cernat, Anamaria Antoci și Constantin Cotimanis.
„E foarte important să nu întrerupem tradiția acestui festival unic în România care a ajuns la a XV-a ediție. Filmul independent românesc are un potențial extraordinar și IPIFF aduce împreună talentul și pasiunea celor pentru care filmul e parte din viata lor." (Toma Enache, director IPIFF15)
 
La categoria Celmai bun producător independent al unui film documentar se întrec:
1. 89: Smoke and Mirrors – regia Alexandru Stănescu
2. A child smile saves the world / Un copil care zâmbește, salvează lumea – regia Tomoroga Cosmin Laurențiu, Bianca Edith Rotaru
3. Liviu Antonesei, the free man of the non-free world / LiviuAntonesei, liberul lumii nelibere– regia Paul Palencsar
4. M.- a kidnapped kid – regia Dan Cimpoeșu
5. Never alone. / Niciodată singuri. – regia Tomoroga Cosmin Laurențiu
6. Redman / Omul Roșu – regia Mugur Vărzariu
7. Steps on the border / Pași pe graniță – regia Alecu Deleu
8. The Creativity Delusion – regia Alex Lungu
9. The Return – regia Dumitru Grosei
10. Waiting takes time – regia Valentin Anghel
 
La categoria Cel mai bun producător independent al unui film de scurtmetraj au rămas în competiție:
1. Abnegation / Abnegație – regia Claudiu Oprea
2. Articolul 22 – regia Georgia Mihalcea
3. Ave Ella – regia Ștefan Vlad
4. Bermuda – regia Silvia Dragic
5. Cities in the Air – Episode 1: Deep Water – regia Andrei „Wolf” Constantinescu, Mihai Constantinescu
6. Col &Ibri discover electricity / Col&Ibri descoperă electricitatea – regia Cosmin Dolea
7. Letter of Forgiveness / Bilet de iertare– regia Alina Șerban
8. M&M – regia Paul Decu
9. Mothers – regia George veGänæaard, Horia Cucută
10. Pay Day – regia Ștefan Marin
11. Rejuvanation / Rejuvenare – regia Petru-Silviu Vacarescu, Simion Caragia
12. Strawberry Espresso – regia Diana Iacomir
13. The Sign / Semnul – regia Ionuț Andrei Maierean
14. The West reflecting in the East / Reflexii din Est – regia Andreea Bortun
15. Yellow – regia Adrian Baluta
16. Your Mother Doesn’t Have to Know This / Mama ta nu trebuie să știe asta – regia Mihai Mihaescu
17. Zimnicea – regia Bogdan Naumovici
 
În lupta pentru Trofeulde la categoria Celmai bun producător independent al unui film studențesc se află:
1. A letter from Romania – regia Paul Chirilă
2. A love story – regia Andrei Olănescu
3. A mess at apartment 14 – regia Radu Barbu
4. Accessing Portals – regia Alina Adela Chis, Iulia Chirculescu
5. CNP-Visit to the lacunary space of memory / Vizită în spațiul lacunar al memoriei – CNP– regia Constantin Adina
6. Colors – regia Ana Breten
7. Contraindications – regia Lucia Chicos
8. Everything about Florin Dobre, with a few exceptions – regia Valentin Anghel
9. Flight plan / Planul de zbor – regia Gabriel Durlan
10. Hippopotamus Hunt / Vânătoarea de hipopotami – regia Germain Kanda
11. I Know My Potential / Îmi cunosc potențialul – regia Ivașca Emy-Mirel
12. I look back and it’s gone – regia Teona Galgoțiu
13. I’ll call you later – regia Maria Scutaru
14. Malice aforethought / Noapte cu premeditare – regia Theodor Ioniță
15. Mezzo Forte – regia Eugen Dediu
16. Olimpia – regia Ana Preda
17. Parallel Worlds – regia Andrei Tache Codreanu
18. Relative Meetings / Întâlniri apropiate de gradul I- regia Eugeniu Bocancea
19. Still / Doi fără – regia Miruna Minculescu
20. The funeral / Înmormântarea – regia Paul Berenstain
21. The Last Priest – regia Alma Buhagiar
22. The Locationist – regia Georgia Mihalcea, Ela Gavrilă
23. The red string / Firul roșu – regia Alexandra Fuscas
24. What the heck should I write about / Despre ce naiba să scriu – regia Matei Monoranu
25. Wild Boars – regia Manuel Cojocaru
 
Trofeul pentru Cel mai bun producător independent al unui film artistic de lungmetraj poate reveni unuia dintre filmele:
1. 30 years and 15 minutes / 30 de ani șI 15 minute – regia ȘtefanMandachi
2. The Astronaut of God / Astronautul Lui Dumnezeu – regia Octavian Repede
3. The Silversmith / În umbra lui Shakespeare – regia Tárkányi János
4. Whispers / Șoapte – regia Paul-Corneliu Sichigea
5. Whispery / În șoaptă – regia Narcis Constantinescu
 
     IPIFF este organizat de Uniunea Producătorilor de Film şi Audiovizual din România–Asociaţia Română de Gestiune a Operelor din Audiovizual (UPFAR-ARGOA) și are ca obiectiv principal promovarea filmului românesc contemporan prin intermediul producătorului de film, punând accentul pe producţia de film independent şi profesioniștii angrenaţi în astfel de proiecte. Directorul festivalului în acest an este regizorul Toma Enache, câștigătorul Trofeului IPIFF 2019 pentru Celmai bun film artistic de lungmetraj.
(11.03.2021)


Galerie Foto

Cuvinte cheie: ipiff indie 2021, toma enache

Opinii: