REVISTĂ ONLINE EDITATĂ DE UNIUNEA CINEAȘTILOR DIN ROMÂNIA

Premiul pentru publicistica 2015 al Asociatiei Criticilor de Film



Programul Cinematecii Române (februarie 2018)


     Cinemateca Română anunță programul pe luna februarie în cele două săli – Cinemateca Eforie și Cinemateca Union. Filmele românești recente care pot fi văzute aici sunt În pronunțare (regia Mihaela Popescu), Coborâm la prima (regia Tedy Necula), Dragoste 1. Câine (regia Florin Șerban), Un om la locul lui (regia Hadrian Marcu), Moromeții 2 (regia Stere Gulea) și Oh, Ramona! (regia Cristina Iacob).
     Tot la Cinematecă, bucureștii pot vedea și alte filme românești precum: Moromeţii (regia Stere Gulea), Dimineţile unui băiat cuminte (regia Andrei Blaier), Filip cel bun (regia Dan Pița), Răutăciosul adolescent (regia Gheorghe Vitanidis), Haiducii (regia Dinu Cocea), Ilustrate cu flori de câmp (regia Andrei Blaier), Răpirea fecioarelor (regia Dinu Cocea), Drumul oaselor (regia Doru Năstase), Veronica (regia Elisabeta Bostan), Veronica se întoarce (regia Elisabeta Bostan), Tinerețe fără bătrânețe (regia Elisabeta Bostan), Robinson Crusoe (regia Victor Antonescu, Francesco Maurizio Guido), Uimitoarele aventuri ale mușchetarilor (regia Victor Antonescu).
 
 
 
Program Cinemateca Eforie
(Sala Jean Georgescu)
 
Vineri, 1 februarie
 
16:30 Cinematograful azi; premieră: DONBASS (Germania-Ucraina-Franţa-România-Olanda, 2018, 121’; dramă) – regia: Serghei Loznitsa – cu: Boris Kamorzin, Valeriu Andriuţă, Tamara Yatsenko, Liudmila Smorodina, Olesya Zhurakovskaya – subtitluri în română
 
19:00 Seara de Cannes: SCURTĂ ÎNTÂLNIRE / BRIEF ENCOUNTER (Marea Britanie, 1945, 87’; dramă, film romantic, adaptare după Noël Coward) – regia: David Lean – cu: Celia Johnson, Trevor Howard, Stanley Holloway, Joyce Carey, Cyril Raymond – subtitluri în română
 
Sâmbătă, 2 februarie
 
11:00 Cinematograful azi: ÎN PRONUNȚARE (România, 2018, 93’; dramă) – regia: Mihaela Popescu – cu: Dorotheea Petre, Cuzin Toma, Liliana Mocanu, Olimpia Melinte – subtitluri în engleză / English subtitles
 
13:00 Constantin Stoiciu, 80 de ani (16 februarie): DIMINEŢILE UNUI BĂIAT CUMINTE (România, 1967, 105’; dramă) – regia: Andrei Blaier – scenariul: Constantin Stoiciu – cu: Dan Nuţu, Irina Petrescu, Ştefan Ciobotăraşu, Sebastian Papaiani, Ion Caramitru, Octavian Cotescu, Mariana Mihuţ, George Constantin, Carmen Galin
 
15:00 Cinematograful azi: COBORÂM LA PRIMA (România, 2018, 84’; comedie dramatică, film romantic) – regia: Tedy Necula – cu: Constantin Cotimanis, Emilian Oprea, Adrian Păduraru, Teodora Mareş, Victoria Cociaş, Constantin Drăgănescu, Ela Ionescu – subtitluri în engleză / English subtitles
 
16:30 Cinematograful azi; premieră: DONBASS (Germania-Ucraina-Franţa-România-Olanda, 2018, 121’; dramă) – regia: Serghei Loznitsa – cu: Boris Kamorzin, Valeriu Andriuţă, Tamara Yatsenko, Liudmila Smorodina, Olesya Zhurakovskaya – subtitluri în română
 
19:00 Jean Renoir, 40 de ani de la moarte (12 februarie): ILUZIA CEA MARE (MAREA ILUZIE) / LA GRANDE ILLUSION (Franţa, 1937, 114’; dramă, film de război) – regia: Jean Renoir – cu: Jean Gabin, Pierre Fresnay, Erich von Stroheim, Marcel Dalio, Dita Parlo – subtitluri în română
 
Duminică, 3 februarie
 
11:00 Cinematograful azi: DRAGOSTE 1. CÂINE (România-Polonia, 2018, 103’; dramă) – regia: Florin Șerban – cu: Valeriu Andriuță, Cosmina Stratan, Florin Hriţcu, Vitalie Bantaş, Mihaela Măcelaru – subtitluri în engleză / English subtitles
 
13:00 Constantin Stoiciu, 80 de ani (16 februarie): FILIP CEL BUN (România, 1975, 98’; dramă) – regia: Dan Piţa – scenariul: Constantin Stoiciu – cu: Mircea Diaconu, Lazăr Vrabie, Ileana Popovici, Ica Matache, Vasile Niţulescu, Gheorghe Dinică, Draga Olteanu-Matei, Florina Luican
 
15:00 Cinematograful azi: COBORÂM LA PRIMA (România, 2018, 84’; comedie dramatică, film romantic) – regia: Tedy Necula – cu: Constantin Cotimanis, Emilian Oprea, Adrian Păduraru, Teodora Mareş, Victoria Cociaş, Constantin Drăgănescu, Ela Ionescu – subtitluri în engleză / English subtitles
 
16:30 Cinematograful azi; premieră: DONBASS (Germania-Ucraina-Franţa-România-Olanda, 2018, 121’; dramă) – regia: Serghei Loznitsa – cu: Boris Kamorzin, Valeriu Andriuţă, Tamara Yatsenko, Liudmila Smorodina, Olesya Zhurakovskaya – subtitluri în română
 
19:00 Carl Theodor Dreyer, 130 de ani de la naştere (3 februarie): PATIMILE IOANEI D’ARC / LA PASSION DE JEANNE D’ARC (Franţa, 1928, 96’; dramă, film istoric, film mut cu acompaniament musical) – regia: Carl Theodor Dreyer – cu: Renée (Maria) Falconetti, Eugene Silvain, Antonin Artaud, André Berley, Maurice Schutz, Michel Simon – subtitluri în română
 
Marți, 5 februarie
 
16:30 Cinematograful azi; premieră: DONBASS (Germania-Ucraina-Franţa-România-Olanda, 2018, 121’; dramă) – regia: Serghei Loznitsa – cu: Boris Kamorzin, Valeriu Andriuţă, Tamara Yatsenko, Liudmila Smorodina, Olesya Zhurakovskaya – subtitluri în română
 
19:00 Istoria filmului universal în capodopere: UN BĂRBAT FATAL / THE LADIES MAN (SUA, 1961, 95’; comedie) – regia: Jerry Lewis – cu: Jerry Lewis, Helen Traubel, Pat Stanley, Kathleen Freeman, George Raft – subtitluri în română
 
Miercuri, 6 februarie
 
16:30 Cinematograful azi; premieră: DONBASS (Germania-Ucraina-Franţa-România-Olanda, 2018, 121’; dramă) – regia: Serghei Loznitsa – cu: Boris Kamorzin, Valeriu Andriuţă, Tamara Yatsenko, Liudmila Smorodina, Olesya Zhurakovskaya – subtitluri în română
 
19:00 Seara marilor autori: FRAGII SĂLBATICI / SMULTRONSTÄLLET / WILD STRAWBERRIES (Suedia, 1957, 92’; dramă) – regia: Ingmar Bergman – cu: Victor Sjöström, Bibi Andersson, Ingrid Thulin, Gunnar Björnstrand, Jullan Kindahl – subtitluri în română
 
Joi, 7 februarie
16:30 Cinematograful azi; premieră: DONBASS (Germania-Ucraina-Franţa-România-Olanda, 2018, 121’; dramă) – regia: Serghei Loznitsa – cu: Boris Kamorzin, Valeriu Andriuţă, Tamara Yatsenko, Liudmila Smorodina, Olesya Zhurakovskaya – subtitluri în română
 
19:00 Seara de Oscar: DAVID COPPERFIELD / THE PERSONAL HISTORY, ADVENTURES, EXPERIENCE, & OBSERVATION OF DAVID COPPERFIELD THE YOUNGER (SUA, 1935, 130’; dramă, film de aventuri, adaptare după romanul lui Charles Dickens) – regia: George Cukor – cu: Freddie Bartholomew, Frank Lawton, Edna May Oliver, Basil Rathbone, Lionel Barrymore, W.C. Fields, Maureen O’Sullivan – subtitluri în română
 
Vineri, 8 februarie
 
16:30 Cinematograful azi: DONBASS (Germania-Ucraina-Franţa-România-Olanda, 2018, 121’; dramă) – regia: Serghei Loznitsa – cu: Boris Kamorzin, Valeriu Andriuţă, Tamara Yatsenko, Liudmila Smorodina, Olesya Zhurakovskaya – subtitluri în română
 
19:00 Seara de Cannes: ULTIMA ŞANSĂ / DIE LETZTE CHANCE / THE LAST CHANCE (Elveţia, 1945, 104’, 35; dramă, film de război, adaptare după o carte de Richard Schweizer) – regia: Leopold Lindtberg – cu: Ray Reagan, John Hoy, Ewart G. Morrison, Romano Calò, Luisa Rossi – subtitluri în română
 
Sâmbătă, 9 februarie
 
12:00 Nicolae Breban, 85 de ani (1 februarie): RĂUTĂCIOSUL ADOLESCENT (NELINIŞTEA) (România, 1969, 106’; dramă, film psihologic) – regia: Gheorghe Vitanidis – scenariul: Nicolae Breban – cu: Iurie Darie, Irina Petrescu, Virgil Ogăşanu, Ioana Bulcă, Horea Popescu, Zizi Şerban
 
14:00 Cinematograful azi: COBORÂM LA PRIMA (România, 2018, 84’; comedie dramatică, film romantic) – regia: Tedy Necula – cu: Constantin Cotimanis, Emilian Oprea, Adrian Păduraru, Teodora Mareş, Victoria Cociaş, Constantin Drăgănescu, Ela Ionescu – subtitluri în engleză / English subtitles
 
15:30 Film la cererea spectatorilor: VIRIDIANA (Spania-Mexic, 1961, 90’, 35; dramă, film inspirat de romanul „Halma” al lui Benito Pérez Galdós) – regia: Luis Buñuel – cu: Silvia Pinal, Francisco Rabal, Fernando Rey, José Calvo, Margarita Lozano – subtitluri în română
 
17:30 Cinematograful azi: DONBASS (Germania-Ucraina-Franţa-România-Olanda, 2018, 121’; dramă) – regia: Serghei Loznitsa – cu: Boris Kamorzin, Valeriu Andriuţă, Tamara Yatsenko, Liudmila Smorodina, Olesya Zhurakovskaya – subtitluri în română
 
20:00 Boris Karloff, 50 de ani de la moarte (2 februarie): FRANKENSTEIN (SUA, 1931, 70’; horror, adaptare după romanul omonim de Mary Shelley) – regia: James Whale – cu: Colin Clive, Boris Karloff, Mae Clarke, John Boles, Frederick Kerr – subtitluri în română
 
Sâmbătă, 10 februarie
 
10:30 Eugen Barbu, 95 de ani de la naştere (20 februarie); Marga Barbu, 90 de ani de la naştere (24 februarie): HAIDUCII (România, 1966, 95’; film de aventuri) – regia: Dinu Cocea – scenariul: Eugen Barbu, Nicolae Paul Mihail, Mihai Opriş – cu: Ion Besoiu, Marga Barbu, Amza Pellea, Toma Caragiu, Elisabeta Jar, Ion Finteşteanu, Alexandru Giugaru, Fory Etterle, Marin Moraru, Jean Constantin, Colea Răutu
 
12:30 Cinematograful azi: COBORÂM LA PRIMA (România, 2018, 84’; comedie dramatică, film romantic) – regia: Tedy Necula – cu: Constantin Cotimanis, Emilian Oprea, Adrian Păduraru, Teodora Mareş, Victoria Cociaş, Constantin Drăgănescu, Ela Ionescu – subtitluri în engleză / English subtitles
 
14:00 Joseph L. Mankiewicz, 110 ani de la naştere (11 februarie): TOTUL DESPRE EVA / ALL ABOUT EVE (SUA, 1950, 133’; dramă) – regia: Joseph L. Mankiewicz – cu: Bette Davis, Anne Baxter, George Sanders, Celeste Holm, Gary Merrill, Hugh Marlowe, Marilyn Monroe – subtitluri în română
 
16:30 Cinematograful azi: DONBASS (Germania-Ucraina-Franţa-România-Olanda, 2018, 121’; dramă) – regia: Serghei Loznitsa – cu: Boris Kamorzin, Valeriu Andriuţă, Tamara Yatsenko, Liudmila Smorodina, Olesya Zhurakovskaya – subtitluri în română
 
19:00 Cineclub Film Menu (tarif unic: 3 lei): CÂRTIŢA / EL TOPO (Mexic, 1970, 125’; western – regia: Alejandro Jodorowsky – cu: Alejandro Jodorowsky, Brontis Jodorowsky, José Legarreta, Alfonso Arau, José Luis Fernández – subtitluri în română
 
Marți, 12 februarie
 
16:30 Cinematograful azi: DONBASS (Germania-Ucraina-Franţa-România-Olanda, 2018, 121’; dramă) – regia: Serghei Loznitsa – cu: Boris Kamorzin, Valeriu Andriuţă, Tamara Yatsenko, Liudmila Smorodina, Olesya Zhurakovskaya – subtitluri în română
 
19:00 Istoria filmului universal în capodopere: SPLENDOARE ÎN IARBĂ / SPLENDOR IN THE GRASS (SUA, 1961, 119’; dramă, film romantic) – regia: Elia Kazan – cu: Natalie Wood, Warren Beatty, Pat Hingle, Audrey Christie, Barbara Loden – subtitluri în română
 
Miercuri, 13 fabruarie
 
17:00 Seara marilor autori: VOI FI MAMĂ / NÄRA LIVET / BRINK OF LIFE (SO CLOSE TO LIFE) (Suedia, 1958, 84’, 35; dramă, adaptare după două romane de Ulla Isaksson) – regia: Ingmar Bergman – cu: Eva Dahlbeck, Max von Sydow, Ingrid Thulin, Bibi Andersson, Erland Josephson – subtitluri în română
19:00 Avanpremieră: OH, RAMONA! (România, 2019, 109’; comedie, adaptare după cartea lui Andrei Ciobanu) – regia: Cristina Jacob – cu: Bogdan Iancu, Aggy K. Adams, Holly Horne, Gina Pistol, Smiley, Feli, Andrei Ciobanu, Cristina Ich, Gabriel Jugaru, Howard Dell, Alex Coteţ – subtitluri în română
 
Joi, 14 februarie
 
18:30 Eveniment caritabil organizat de Interact Sfântul Sava – Curtea Veche şi ARToholics
 
Vineri, 15 februarie
 
17:00 Seara de Cannes: VACANŢA PIERDUTĂ / THE LOST WEEKEND (SUA, 1945, 101’; dramă, film noir, adaptare după romanul lui Charles R. Jackson) – regia: Billy Wilder – cu: Ray Milland, Jane Wyman, Phillip Terry, Howard Da Silva, Doris Dowling – subtitluri în română
 
19:00 Cineclub FILM (tarif unic: 5 lei): ILUSTRATE CU FLORI DE CÂMP (f, 1975, 94’, 35; dramă) – regia: Andrei Blaier – cu: Draga Olteanu-Matei, Eliza Petrăchescu, Carmen Galin, Elena Albu, Dan Nuţu, Gheorghe Dinică, George Mihăiţă, Ana Ciclovan, Paul Ioachim
 
Sâmbătă, 16 februarie
 
11:00 Eugen Barbu, 95 de ani de la naştere (20 februarie); Marga Barbu, 90 de ani de la naştere (24 februarie): RĂPIREA FECIOARELOR (România, 1968, 91’; film de aventuri) – regia: Dinu Cocea – scenariul: Eugen Barbu, Mihai Opriş, Dinu Cocea – cu: Emanoil Petruţ, Marga Barbu, George Constantin, Toma Caragiu, Olga Tudorache, Marian Hudac, Tanţi Cocea, Aimée Iacobescu, Alexandru Giugaru, Colea Răutu, Jean Constantin, Draga Olteanu, Ernest Maftei
 
13:00 Cinematograful azi: COBORÂM LA PRIMA (România, 2018, 84’; comedie dramatică, film romantic) – regia: Tedy Necula – cu: Constantin Cotimanis, Emilian Oprea, Adrian Păduraru, Teodora Mareş, Victoria Cociaş, Constantin Drăgănescu, Ela Ionescu – subtitluri în engleză / English subtitles
 
14:30 Joseph L. Mankiewicz, 110 ani de la naştere (11 februarie): IULIUS CEZAR / JULIUS CAESAR (SUA, 1953, 120’, 35; dramă, film istoric, adaptare după piesa lui William Shakespeare) – regia: Joseph L. Mankiewicz – cu: Marlon Brando, James Mason, John Gielgud, Louis Calhern, Edmond O’Brien, Greer Garson, Deborah Kerr – subtitluri în română
 
17:00 Cinematograful azi; premieră: OH, RAMONA! (România, 2019, 109’; comedie, adaptare după cartea lui Andrei Ciobanu) – regia: Cristina Jacob – cu: Bogdan Iancu, Aggy K. Adams, Holly Horne, Gina Pistol, Smiley, Feli, Andrei Ciobanu, Cristina Ich, Gabriel Jugaru, Howard Dell, Alex Coteţ – subtitluri în română
19:00 André Cayatte, 110 ani de la naştere (3 februarie) şi 30 de ani de la moarte (6 februarie): OGLINDA CU DOUĂ FEŢE / LE MIROIR A DEUX FACES (Franţa-Italia, 1958, 96’, 35; dramă, thriller psihologic) – regia: André Cayatte – cu: Michèle Morgan, Bourvil, Ivan Desny, Julien Carette, Sandra Milo, Pierre Brice – subtitluri în română
 
Duminică, 17 februarie
 
12:30 Eugen Barbu, 95 de ani de la naştere (20 februarie); Marga Barbu, 90 de ani de la naştere (24 februarie): DRUMUL OASELOR (România, 1980, 120’; film de aventuri) – regia: Doru Năstase – scenariul: Eugen Barbu, Nicolae Paul Mihail – cu: Florin Piersic, Marga Barbu, Ion Marinescu, Iurie Darie, Ernest Maftei, Ion Besoiu, Toma Dimitriu, Remus Mărgineanu, Constantin Dinulescu
 
14:30 Jean Renoir, 40 de ani de la moarte (12 februarie): MARSILIEZA / LA MARSEILLAISE (Franţa, 1938, 109’, 35; dramă, film istoric, film musical) – regia: Jean Renoir – cu: Pierre Renoir, Lisa Delamare, Louis Jouvet, Jaque Catelain, Aimé Clariond – subtitluri în română
 
16:30 Alan Bates, 85 de ani de la naştere (17 februarie): ZORBA GRECUL / ALEXIS ZORBAS (SUA-Grecia, 1964, 136’; dramă, adaptare după romanul omonim al lui Nikos Kazantzakis) – regia: Mihalis Kakogiannis (Michael Cacoyannis) – cu: Anthony Quinn, Alan Bates, Irene Papas, Lila Kedrova, Sotiris Moustakas – subtitluri în română
 
19:00 Cinematograful azi; premieră: OH, RAMONA! (România, 2019, 109’; comedie, adaptare după cartea lui Andrei Ciobanu) – regia: Cristina Jacob – cu: Bogdan Iancu, Aggy K. Adams, Holly Horne, Gina Pistol, Smiley, Feli, Andrei Ciobanu, Cristina Ich, Gabriel Jugaru, Howard Dell, Alex Coteţ – subtitluri în română
 
Marți, 19 februarie
 
16:30 Joseph L. Mankiewicz, 110 ani de la naştere (11 februarie): IULIUS CEZAR / JULIUS CAESAR (SUA, 1953, 120’, 35; dramă, film istoric, adaptare după piesa lui William Shakespeare) – regia: Joseph L. Mankiewicz – cu: Marlon Brando, James Mason, John Gielgud, Louis Calhern, Edmond O’Brien, Greer Garson, Deborah Kerr – subtitluri în română
 
19:00 Istoria filmului universal în capodopere: PRIN OGLINDĂ / SÅSOM I EN SPEGEL / THROUGH A GLASS DARKLY (Suedia, 1961, 90’; dramă) – regia: Ingmar Bergman – cu: Harriet Andersson, Gunnar Björnstrand, Max von Sydow, Lars Passgård – subtitluri în română
 
Miercuri, 20 februarie
 
17:00 Cinematograful azi; premieră: OH, RAMONA! (România, 2019, 109’; comedie, adaptare după cartea lui Andrei Ciobanu) – regia: Cristina Jacob – cu: Bogdan Iancu, Aggy K. Adams, Holly Horne, Gina Pistol, Smiley, Feli, Andrei Ciobanu, Cristina Ich, Gabriel Jugaru, Howard Dell, Alex Coteţ – subtitluri în română
 
19:00 Seara marilor autori: CHIPUL (MAGICIANUL) / ANSIKTET/ THE MAGICIAN (THE FACE) (Suedia, 1958, 102’; comedie dramatică) – regia: Ingmar Bergman – cu: Max von Sydow, Ingrid Thulin, Gunnar Björnstrand, Naima Wifstrand, Bengt Ekerot, Bibi Andersson, Erland Josephson – subtitluri în română
 
Joi, 21 februarie
 
17:00 Jean Renoir, 40 de ani de la moarte (12 februarie): MARSILIEZA / LA MARSEILLAISE (Franţa, 1938, 109’, 35; dramă, film istoric, film musical) – regia: Jean Renoir – cu: Pierre Renoir, Lisa Delamare, Louis Jouvet, Jaque Catelain, Aimé Clariond – subtitluri în română
 
19:00 Seara de Oscar: FURIA NEAGRĂ / BLACK FURY (SUA, 1935, 94’; comedie dramatică, film romantic, adaptare după o povestire de Michael A. Musmanno) – regia: Michael Curtiz – cu: Paul Muni, Karen Morley, William Gargan, Barton MacLane, John Qualen – subtitluri în română
 
Vineri, 22 februarie
 
17:00 Cinematograful azi: OH, RAMONA! (România, 2019, 109’; comedie, adaptare după cartea lui Andrei Ciobanu) – regia: Cristina Jacob – cu: Bogdan Iancu, Aggy K. Adams, Holly Horne, Gina Pistol, Smiley, Feli, Andrei Ciobanu, Cristina Ich, Gabriel Jugaru, Howard Dell, Alex Coteţ – subtitluri în română
 
19:00 Seara de Cannes: MARÍA CANDELARIA / MARÍA CANDELARIA (XOCHIMILCO) (Mexic, 1945, 97’; dramă, film romantic) – regia: Emilio Fernández – cu: Dolores del Río, Pedro Armendáriz, Migual Inclán, Alberto Galán, Rafael Icardo – subtitluri în română
 
Sâmbătă, 23 februarie
 
11:00 Alan Bates, 85 de ani de la naştere (17 februarie): FUGARUL / THE RUNNING MAN (Marea Britanie, 1963, 70’, 35; dramă, thriller, adaptare după romanul “The Ballad of the Running Man” de Shelley Smith) – regia: Carol Reed – cu: Laurence Harvey, Lee Remick, Alan Bates, Felix Aylmer, Fernando Rey – subtitluri în română
 
12:30 André Cayatte, 110 ani de la naştere (3 februarie) şi 30 de ani de la moarte (6 februarie): OGLINDA CU DOUĂ FEŢE / LE MIROIR A DEUX FACES (Franţa-Italia, 1958, 96’, 35; dramă, thriller psihologic) – regia: André Cayatte – cu: Michèle Morgan, Bourvil, Ivan Desny, Julien Carette, Sandra Milo, Pierre Brice – subtitluri în română
 
14:30 Cinematograful azi: OH, RAMONA! (România, 2019, 109’; comedie, adaptare după cartea lui Andrei Ciobanu) – regia: Cristina Jacob – cu: Bogdan Iancu, Aggy K. Adams, Holly Horne, Gina Pistol, Smiley, Feli, Andrei Ciobanu, Cristina Ich, Gabriel Jugaru, Howard Dell, Alex Coteţ – subtitluri în română
 
16:30 Moromeţiana: MOROMEŢII (România, 1987, 145’; dramă, adaptare după primul volum al romanului omonim de Marin Preda) – regia: Stere Gulea – cu: Victor Rebengiuc, Luminița Gheorghiu, Marius Badea, Gina Patrichi, Dorel Vișan, Mitică Popescu, Florin Zamfirescu, Petre Gheorghiu, Ilie Gheorghe, Viorica Geantă-Chelba, Emilia Popescu, Radu Amzulescu, Constantin Chiriac, Ionel Mihăilescu, Teodora Mareş, Dan Bădărău, Constantin Cojocaru – subtitluri în engleză / English subtitles
 
19:00 Moromeţiana: MOROMEȚII 2 (România, 2018, 109’; dramă, adaptare după romanele „Moromeții” vol. II și „Viața ca o pradă” de Marin Preda) – regia: Stere Gulea – cu: Horațiu Mălăele, Dana Dogaru, Iosif Paștina, Oana Pellea, Răzvan Vasilescu, Gheorghe Visu, Florin Zamfirescu, George Mihăiţă, Andi Vasluianu, Ion Caramitru, Marian Râlea, Paul Ipate, Cuzin Toma, Liviu Pintileasa, Dorina Chiriac  – subtitluri în engleză / English subtitles
 
Duminică, 24 februarie
 
12:30 Cinematograful azi: UN OM LA LOCUL LUI (România, 2018, 93’; dramă, adaptare după romanul „Firesc” de Petru Cimpoeşu) – regia: Hadrian Marcu – cu: Bogdan Dumitrache, Ada Galeş, Mădălina Constantin, Adrian Titieni, Iulian Postelnicu – subtitluri în engleză / English subtitles
 
14:30 Jean Renoir, 40 de ani de la moarte (12 februarie): REGULA JOCULUI / LA RÈGLE DU JEU (Franța, 1939, 107’; comedie dramatic) – regia: Jean Renoir – cu: Marcel Dalio, Nora Gregor, Roland Toutain, Julien Carette, Jean Renoir – subtitluri în română
 
16:30 Alan Bates, 85 de ani de la naştere (17 februarie): DEPARTE DE LUMEA DEZLĂNŢUITĂ / FAR FROM THE MADDING CROWD (Marea Britanie, 1967, 136’; dramă, adaptare după romanul omonim al lui Thomas Hardy) – regia: John Schlesinger – cu: Julie Christie, Peter Finch, Alan Bates, Terence Stamp, Fiona Walker, Prunella Ransome – subtitluri în română
 
19:00 Cinematograful azi: OH, RAMONA! (România, 2019, 109’; comedie, adaptare după cartea lui Andrei Ciobanu) – regia: Cristina Jacob – cu: Bogdan Iancu, Aggy K. Adams, Holly Horne, Gina Pistol, Smiley, Feli, Andrei Ciobanu, Cristina Ich, Gabriel Jugaru, Howard Dell, Alex Coteţ – subtitluri în română
 
Marți, 26 februarie
 
17:00 Alan Bates, 85 de ani de la naştere (17 februarie): FUGARUL / THE RUNNING MAN (Marea Britanie, 1963, 70’, 35; dramă, thriller, adaptare după romanul “The Ballad of the Running Man” de Shelley Smith) – regia: Carol Reed – cu: Laurence Harvey, Lee Remick, Alan Bates, Felix Aylmer, Fernando Rey – subtitluri în română
 
19:00 Istoria filmului universal în capodopere: POVESTE DIN CARTIERUL DE VEST / WEST SIDE STORY (SUA, 1961, 153’; dramă, musical, adaptare după Arthur Laurents şi Jerome Robbins) – regia: Jerome Robbins, Robert Wise – cu: Natalie Wood, George Chakiris, Richard Beymer, Rita Moreno, Russ Tamblyn
 
Miercuri, 27 februarie
 
16:30 Alan Bates, 85 de ani de la naştere (17 februarie): DEPARTE DE LUMEA DEZLĂNŢUITĂ / FAR FROM THE MADDING CROWD (Marea Britanie, 1967, 136’; dramă, adaptare după romanul omonim al lui Thomas Hardy) – regia: John Schlesinger – cu: Julie Christie, Peter Finch, Alan Bates, Terence Stamp, Fiona Walker, Prunella Ransome – subtitluri în română
 
19:00 Seara marilor autori: IZVORUL FECIOAREI / JUNGFRUKÄLLAN / THE VIRGIN SPRING (Suedia, 1960, 89’; dramă) – regia: Ingmar Bergman – cu: Birgitta Valberg, Max von Sydow, Gunnel Lindblom, Birgitta Pettersson, Axel Düberg – subtitluri în română
 
Joi, 28 februarie
 
17:00 Carl Theodor Dreyer, 130 de ani de la naştere (3 februarie): VAMPIRUL / VAMPYR (Germania-Franţa, 1932, 74’; film fantastic, horror, adaptare după nuvela „Carmilla” de Sheridan Le Fanu) – regia: Carl Theodor Dreyer – cu: Julian West (Nicolas de Gunzburg), Maurice Schutz, Rena Mandel, Sybille Schmitz, Jan Hieronimko, Henriette Gérard, Albert Bras – subtitluri în română
 
19:00 Seara de Oscar: EXTRAVAGANTUL DOMN DEEDS / MR. DEEDS GOES TO TOWN (SUA, 1936, 113’, 35; comedie dramatică, film romantic) – regia: Frank Capra – cu: Gary Cooper, Jean Arthur, George Bancroft, Lionel Stander – subtitluri în română
 
 
Program Cinemateca Union
(Sala Paul Călinescu)
 
Vineri, 1 februarie
 
17:00 FRIZERUL DE CÂINI / DOGMAN (Italia-Franța, 2018, 103’; dramă, thriller) – regia: Matteo Garrone – cu: Marcello Fonte, Edoardo Pesce, Nunzia Schiano, Alida Baldari Calabria – subtitluri în română
 
19:00 Premieră: DONBASS (Germania-Ucraina-Franţa-România-Olanda, 2018, 121’; dramă) – regia: Serghei Loznitsa – cu: Boris Kamorzin, Valeriu Andriuţă, Tamara Yatsenko, Liudmila Smorodina, Olesya Zhurakovskaya – subtitluri în română
 
Sâmbătă, 2 februarie
 
10:30 Minicinema (filme pentru copii și adolescenți; tarif unic: 5 lei): VERONICA (România, 1973, 90’; feerie muzicală) – regia: Elisabeta Bostan – cu: Lulu Mihăescu, Margareta Pâslaru, Dem Rădulescu, Vasilica Tastaman, Angela Moldovan, George Mihăiţă
 
12:30 Minicinema (filme pentru copii și adolescenți; tarif unic: 5 lei): VERONICA SE ÎNTOARCE (România, 1973, 78’; feerie muzicală) – regia: Elisabeta Bostan – cu: Lulu Mihăescu, Margareta Pâslaru, Florian Pittiş, Dem Rădulescu, Vasilica Tastaman, Violeta Andrei, Angela Moldovan, George Mihăiţă
 
14:00 FRIZERUL DE CÂINI / DOGMAN (Italia-Franța, 2018, 103’; dramă, thriller) – regia: Matteo Garrone – cu: Marcello Fonte, Edoardo Pesce, Nunzia Schiano, Alida Baldari Calabria – subtitluri în română
 
16:00 CASA PE CARE JACK A CONSTRUIT-O / THE HOUSE THAT JACK BUILT (Danemarca-Franța-Germania-Suedia, 2018, 155’; thriller, horror) – regia: Lars von Trier – cu: Matt Dillon, Bruno Ganz, Uma Thurman, Siobhan Fallon Hogan, Sofie Gråbøl – subtitluri în română
 
19:00 Premieră: DONBASS (Germania-Ucraina-Franţa-România-Olanda, 2018, 121’; dramă) – regia: Serghei Loznitsa – cu: Boris Kamorzin, Valeriu Andriuţă, Tamara Yatsenko, Liudmila Smorodina, Olesya Zhurakovskaya – subtitluri în română
 
Duminică, 3 februarie
 
10:30 Minicinema (filme pentru copii și adolescenți; tarif unic: 5 lei): VERONICA (România, 1973, 90’; feerie muzicală) – regia: Elisabeta Bostan – cu: Lulu Mihăescu, Margareta Pâslaru, Dem Rădulescu, Vasilica Tastaman, Angela Moldovan, George Mihăiţă
 
12:30 Minicinema (filme pentru copii și adolescenți; tarif unic: 5 lei): VERONICA SE ÎNTOARCE (România, 1973, 78’; feerie muzicală) – regia: Elisabeta Bostan – cu: Lulu Mihăescu, Margareta Pâslaru, Florian Pittiş, Dem Rădulescu, Vasilica Tastaman, Violeta Andrei, Angela Moldovan, George Mihăiţă
 
14:00 FRIZERUL DE CÂINI / DOGMAN (Italia-Franța, 2018, 103’; dramă, thriller) – regia: Matteo Garrone – cu: Marcello Fonte, Edoardo Pesce, Nunzia Schiano, Alida Baldari Calabria – subtitluri în română
 
16:00 CASA PE CARE JACK A CONSTRUIT-O / THE HOUSE THAT JACK BUILT (Danemarca-Franța-Germania-Suedia, 2018, 155’; thriller, horror) – regia: Lars von Trier – cu: Matt Dillon, Bruno Ganz, Uma Thurman, Siobhan Fallon Hogan, Sofie Gråbøl – subtitluri în română
 
19:00 Premieră: DONBASS (Germania-Ucraina-Franţa-România-Olanda, 2018, 121’; dramă) – regia: Serghei Loznitsa – cu: Boris Kamorzin, Valeriu Andriuţă, Tamara Yatsenko, Liudmila Smorodina, Olesya Zhurakovskaya – subtitluri în română
 
Marți, 5 februarie
 
17:00 TRANZIT / TRANSIT (Germania-Franța, 2018, 101’; dramă, adaptare după romanul Annei Seghers) – regia: Christian Petzold – cu: Franz Rogowski, Paula Beer, Godehard Giese, Barbara Auer, Lilien Batman – subtitluri în română
 
19:00 Premieră: DONBASS (Germania-Ucraina-Franţa-România-Olanda, 2018, 121’; dramă) – regia: Serghei Loznitsa – cu: Boris Kamorzin, Valeriu Andriuţă, Tamara Yatsenko, Liudmila Smorodina, Olesya Zhurakovskaya – subtitluri în română
 
Miercuri, 6 februarie
 
17:00 RĂZBOIUL RECE / ZIMNA WOJNA / COLD WAR (Polonia-Franța-Marea Britanie, 2018, 88’; dramă) – regia: Pawel Pawlikowski – cu: Joanna Kulig, Tomasz Kot, Borys Szyc, Agata Kulesza, Cédric Kahn – subtitluri în română
 
19:00 Premieră: DONBASS (Germania-Ucraina-Franţa-România-Olanda, 2018, 121’; dramă) – regia: Serghei Loznitsa – cu: Boris Kamorzin, Valeriu Andriuţă, Tamara Yatsenko, Liudmila Smorodina, Olesya Zhurakovskaya – subtitluri în română
 
Joi, 7 februarie
 
16:00 CASA PE CARE JACK A CONSTRUIT-O / THE HOUSE THAT JACK BUILT (Danemarca-Franța-Germania-Suedia, 2018, 155’; thriller, horror) – regia: Lars von Trier – cu: Matt Dillon, Bruno Ganz, Uma Thurman, Siobhan Fallon Hogan, Sofie Gråbøl – subtitluri în română
 
19:00 Premieră: DONBASS (Germania-Ucraina-Franţa-România-Olanda, 2018, 121’; dramă) – regia: Serghei Loznitsa – cu: Boris Kamorzin, Valeriu Andriuţă, Tamara Yatsenko, Liudmila Smorodina, Olesya Zhurakovskaya – subtitluri în română
 
Vineri, 8 februarie
 
17:00 FRIZERUL DE CÂINI / DOGMAN (Italia-Franța, 2018, 103’; dramă, thriller) – regia: Matteo Garrone – cu: Marcello Fonte, Edoardo Pesce, Nunzia Schiano, Alida Baldari Calabria – subtitluri în română
 
19:00 Premieră: TOATĂ LUMEA ȘTIE / TODOS LO SABEN / EVERYBODY KNOWS (Spania-Franța-Italia, 2018, 132’; dramă) – regia: Asghar Farhadi – cu: Penélope Cruz, Javier Bardem, Ricardo Darín, Inma Cuesta, Bárbara Lennie – subtitluri în română
 
Sâmbătă, 9 februarie
 
10:30 Minicinema (filme pentru copii și adolescenți; tarif unic: 5 lei): TINEREŢE FĂRĂ BĂTRÂNEŢE (România, 1969, 93’; basm cinematografic, film pentru copii, adaptare după povestea lui Petre Ispirescu și alte basme populare) – regia: Elisabeta Bostan – cu: Emanoil Petruț, Carmen Stănescu, Mircea Breazu, Anna Széles, Ion Tugearu, Nicolae Secăreanu, Mihai Pălădescu, Margareta Pogonat, George Motoi, Eugenia Bosânceanu
 
12:30 Minicinema (filme pentru copii și adolescenți; tarif unic: 5 lei): ROBINSON CRUSOE (România-Italia, 1974, 83’; film de animaţie, film de aventuri, adaptare după romanul omonim de Daniel Defoe) – regia: Victor Antonescu, Francesco Maurizio Guido „Gibba” – cu (voci): Anda Călugăreanu, Nucu Păunescu, Ion Caramitru, Horia Căciulescu, Alexandrina Halic
 
14:00 FRIZERUL DE CÂINI / DOGMAN (Italia-Franța, 2018, 103’; dramă, thriller) – regia: Matteo Garrone – cu: Marcello Fonte, Edoardo Pesce, Nunzia Schiano, Alida Baldari Calabria – subtitluri în română
 
16:00 CASA PE CARE JACK A CONSTRUIT-O / THE HOUSE THAT JACK BUILT (Danemarca-Franța-Germania-Suedia, 2018, 155’; thriller, horror) – regia: Lars von Trier – cu: Matt Dillon, Bruno Ganz, Uma Thurman, Siobhan Fallon Hogan, Sofie Gråbøl – subtitluri în română
 
19:00 Premieră: TOATĂ LUMEA ȘTIE / TODOS LO SABEN / EVERYBODY KNOWS (Spania-Franța-Italia, 2018, 132’; dramă) – regia: Asghar Farhadi – cu: Penélope Cruz, Javier Bardem, Ricardo Darín, Inma Cuesta, Bárbara Lennie – subtitluri în română
 
Duminică, 10 februarie
 
10:30 Minicinema (filme pentru copii și adolescenți; tarif unic: 5 lei): ROBINSON CRUSOE (România-Italia, 1974, 83’; film de animaţie, film de aventuri, adaptare după romanul omonim de Daniel Defoe) – regia: Victor Antonescu, Francesco Maurizio Guido „Gibba” – cu (voci): Anda Călugăreanu, Nucu Păunescu, Ion Caramitru, Horia Căciulescu, Alexandrina Halic
 
12:00 Minicinema (filme pentru copii și adolescenți; tarif unic: 5 lei): TINEREŢE FĂRĂ BĂTRÂNEŢE (România, 1969, 93’; basm cinematografic, film pentru copii, adaptare după povestea lui Petre Ispirescu și alte basme populare) – regia: Elisabeta Bostan – cu: Emanoil Petruț, Carmen Stănescu, Mircea Breazu, Anna Széles, Ion Tugearu, Nicolae Secăreanu, Mihai Pălădescu, Margareta Pogonat, George Motoi, Eugenia Bosânceanu
 
14:00 FRIZERUL DE CÂINI / DOGMAN (Italia-Franța, 2018, 103’; dramă, thriller) – regia: Matteo Garrone – cu: Marcello Fonte, Edoardo Pesce, Nunzia Schiano, Alida Baldari Calabria – subtitluri în română
 
16:00 CASA PE CARE JACK A CONSTRUIT-O / THE HOUSE THAT JACK BUILT (Danemarca-Franța-Germania-Suedia, 2018, 155’; thriller, horror) – regia: Lars von Trier – cu: Matt Dillon, Bruno Ganz, Uma Thurman, Siobhan Fallon Hogan, Sofie Gråbøl – subtitluri în română
 
19:00 Premieră: TOATĂ LUMEA ȘTIE / TODOS LO SABEN / EVERYBODY KNOWS (Spania-Franța-Italia, 2018, 132’; dramă) – regia: Asghar Farhadi – cu: Penélope Cruz, Javier Bardem, Ricardo Darín, Inma Cuesta, Bárbara Lennie – subtitluri în română
 
Marți, 12 februarie
 
17:00 TRANZIT / TRANSIT (Germania-Franța, 2018, 101’; dramă, adaptare după romanul Annei Seghers) – regia: Christian Petzold – cu: Franz Rogowski, Paula Beer, Godehard Giese, Barbara Auer, Lilien Batman – subtitluri în română
 
19:00 Premieră: TOATĂ LUMEA ȘTIE / TODOS LO SABEN / EVERYBODY KNOWS (Spania-Franța-Italia, 2018, 132’; dramă) – regia: Asghar Farhadi – cu: Penélope Cruz, Javier Bardem, Ricardo Darín, Inma Cuesta, Bárbara Lennie – subtitluri în română
 
Miercuri, 13 februarie
 
17:00 RĂZBOIUL RECE / ZIMNA WOJNA / COLD WAR (Polonia-Franța-Marea Britanie, 2018, 88’; dramă) – regia: Pawel Pawlikowski – cu: Joanna Kulig, Tomasz Kot, Borys Szyc, Agata Kulesza, Cédric Kahn – subtitluri în română
 
19:00 Premieră: TOATĂ LUMEA ȘTIE / TODOS LO SABEN / EVERYBODY KNOWS (Spania-Franța-Italia, 2018, 132’; dramă) – regia: Asghar Farhadi – cu: Penélope Cruz, Javier Bardem, Ricardo Darín, Inma Cuesta, Bárbara Lennie – subtitluri în română
 
Joi, 14 februarie
 
16:30 Premieră: TOATĂ LUMEA ȘTIE / TODOS LO SABEN / EVERYBODY KNOWS (Spania-Franța-Italia, 2018, 132’; dramă) – regia: Asghar Farhadi – cu: Penélope Cruz, Javier Bardem, Ricardo Darín, Inma Cuesta, Bárbara Lennie – subtitluri în română
 
19:00 Avanpremieră: OH, RAMONA! (România, 2019, 109’; comedie, adaptare după cartea lui Andrei Ciobanu ) – regia: Cristina Jacob – cu: Bogdan Iancu, Aggy K. Adams, Holly Horne, Gina Pistol, Smiley, Feli, Andrei Ciobanu, Cristina Ich, Gabriel Jugaru, Howard Dell, Alex Coteţ – subtitluri în română
 
Vineri, 15 februarie
 
17:00 Premieră: OH, RAMONA! (România, 2019, 109’; comedie, adaptare după cartea lui Andrei Ciobanu ) – regia: Cristina Jacob – cu: Bogdan Iancu, Aggy K. Adams, Holly Horne, Gina Pistol, Smiley, Feli, Andrei Ciobanu, Cristina Ich, Gabriel Jugaru, Howard Dell, Alex Coteţ – subtitluri în română
 
19:00 Premieră: BALERINA / GIRL (Belgia-Olanda, 2018, 105’; dramă) – regia: Lukas Dhont – cu: Victor Polster, Arieh Worthalter, Oliver Bodart, Tijmen Govaerts – subtitluri în română
 
Sâmbătă, 16 februarie
 
10:30 Minicinema (filme pentru copii și adolescenți; tarif unic: 5 lei): MAMA (România-URSS-Franţa, 1977, 84’; feerie muzical-coregrafică, adaptare după basmul „Capra cu trei iezi” de Ion Creangă) – regia: Elisabeta Bostan – cu: Ludmila Gurcenko, Florian Pittiş, Mihail Boiarski, George Mihăiţă, Violeta Andrei
 
12:30 FRIZERUL DE CÂINI / DOGMAN (Italia-Franța, 2018, 103’; dramă, thriller) – regia: Matteo Garrone – cu: Marcello Fonte, Edoardo Pesce, Nunzia Schiano, Alida Baldari Calabria – subtitluri în română
 
14:30 Premieră: TOATĂ LUMEA ȘTIE / TODOS LO SABEN / EVERYBODY KNOWS (Spania-Franța-Italia, 2018, 132’; dramă) – regia: Asghar Farhadi – cu: Penélope Cruz, Javier Bardem, Ricardo Darín, Inma Cuesta, Bárbara Lennie – subtitluri în română
 
17:00 Premieră: BALERINA / GIRL (Belgia-Olanda, 2018, 105’; dramă) – regia: Lukas Dhont – cu: Victor Polster, Arieh Worthalter, Oliver Bodart, Tijmen Govaerts – subtitluri în română
 
19:00 Premieră: OH, RAMONA! (România, 2019, 109’; comedie, adaptare după cartea lui Andrei Ciobanu ) – regia: Cristina Jacob – cu: Bogdan Iancu, Aggy K. Adams, Holly Horne, Gina Pistol, Smiley, Feli, Andrei Ciobanu, Cristina Ich, Gabriel Jugaru, Howard Dell, Alex Coteţ – subtitluri în română
 
Duminică, 17 februarie
 
10:30 Minicinema (filme pentru copii și adolescenți; tarif unic: 5 lei): UIMITOARELE AVENTURI ALE MUŞCHETARILOR (România, 1987, 81’; film de animaţie, film de aventuri, adaptare liberă după Alexandre Dumas) – regia: Victor Antonescu – cu (voci): Dem Rădulescu, Alexandru Arşinel, Anda Călugăreanu, Rodica Tapalagă
 
12:30 FRIZERUL DE CÂINI / DOGMAN (Italia-Franța, 2018, 103’; dramă, thriller) – regia: Matteo Garrone – cu: Marcello Fonte, Edoardo Pesce, Nunzia Schiano, Alida Baldari Calabria – subtitluri în română
 
14:30 Premieră: TOATĂ LUMEA ȘTIE / TODOS LO SABEN / EVERYBODY KNOWS (Spania-Franța-Italia, 2018, 132’; dramă) – regia: Asghar Farhadi – cu: Penélope Cruz, Javier Bardem, Ricardo Darín, Inma Cuesta, Bárbara Lennie – subtitluri în română
 
17:00 Premieră: OH, RAMONA! (România, 2019, 109’; comedie, adaptare după cartea lui Andrei Ciobanu ) – regia: Cristina Jacob – cu: Bogdan Iancu, Aggy K. Adams, Holly Horne, Gina Pistol, Smiley, Feli, Andrei Ciobanu, Cristina Ich, Gabriel Jugaru, Howard Dell, Alex Coteţ – subtitluri în română
 
19:00 Premieră: BALERINA / GIRL (Belgia-Olanda, 2018, 105’; dramă) – regia: Lukas Dhont – cu: Victor Polster, Arieh Worthalter, Oliver Bodart, Tijmen Govaerts – subtitluri în română
 
Marți, 19 februarie
 
17:00 Premieră: BALERINA / GIRL (Belgia-Olanda, 2018, 105’; dramă) – regia: Lukas Dhont – cu: Victor Polster, Arieh Worthalter, Oliver Bodart, Tijmen Govaerts – subtitluri în română
 
19:00 Premieră: OH, RAMONA! (România, 2019, 109’; comedie, adaptare după cartea lui Andrei Ciobanu ) – regia: Cristina Jacob – cu: Bogdan Iancu, Aggy K. Adams, Holly Horne, Gina Pistol, Smiley, Feli, Andrei Ciobanu, Cristina Ich, Gabriel Jugaru, Howard Dell, Alex Coteţ – subtitluri în română
 
Miercuri, 20 februarie
 
17:00 Premieră: BALERINA / GIRL (Belgia-Olanda, 2018, 105’; dramă) – regia: Lukas Dhont – cu: Victor Polster, Arieh Worthalter, Oliver Bodart, Tijmen Govaerts – subtitluri în română
 
19:00 Premieră: OH, RAMONA! (România, 2019, 109’; comedie, adaptare după cartea lui Andrei Ciobanu ) – regia: Cristina Jacob – cu: Bogdan Iancu, Aggy K. Adams, Holly Horne, Gina Pistol, Smiley, Feli, Andrei Ciobanu, Cristina Ich, Gabriel Jugaru, Howard Dell, Alex Coteţ – subtitluri în română
 
Joi, 21 februarie
 
17:00 Premieră: BALERINA / GIRL (Belgia-Olanda, 2018, 105’; dramă) – regia: Lukas Dhont – cu: Victor Polster, Arieh Worthalter, Oliver Bodart, Tijmen Govaerts – subtitluri în română
 
19:00 Premieră: OH, RAMONA! (România, 2019, 109’; comedie, adaptare după cartea lui Andrei Ciobanu ) – regia: Cristina Jacob – cu: Bogdan Iancu, Aggy K. Adams, Holly Horne, Gina Pistol, Smiley, Feli, Andrei Ciobanu, Cristina Ich, Gabriel Jugaru, Howard Dell, Alex Coteţ – subtitluri în română
 
Vineri, 22 februarie
 
 
16:30 TOATĂ LUMEA ȘTIE / TODOS LO SABEN / EVERYBODY KNOWS (Spania-Franța-Italia, 2018, 132’; dramă) – regia: Asghar Farhadi – cu: Penélope Cruz, Javier Bardem, Ricardo Darín, Inma Cuesta, Bárbara Lennie – subtitluri în română
 
19:00 BALERINA / GIRL (Belgia-Olanda, 2018, 105’; dramă) – regia: Lukas Dhont – cu: Victor Polster, Arieh Worthalter, Oliver Bodart, Tijmen Govaerts – subtitluri în română
 
Sâmbătă, 23 februarie
 
11:00 Minicinema (filme pentru copii și adolescenți; tarif unic: 5 lei); premieră: COCONUT, MICUL DRAGON – AVENTURI ÎN JUNGLĂ / DER KLEINE DRACHE KOKOSNUSS – AUF IN DEN DSCHUNGEL! (Germania, 2018, 80’; film de animație, comedie, film pentru copii) – regia: Anthony Power – dublaj în română
 
12:30 TRANZIT / TRANSIT (Germania-Franța, 2018, 101’; dramă, adaptare după romanul Annei Seghers) – regia: Christian Petzold – cu: Franz Rogowski, Paula Beer, Godehard Giese, Barbara Auer, Lilien Batman – subtitluri în română
 
14:30 FRIZERUL DE CÂINI / DOGMAN (Italia-Franța, 2018, 103’; dramă, thriller) – regia: Matteo Garrone – cu: Marcello Fonte, Edoardo Pesce, Nunzia Schiano, Alida Baldari Calabria – subtitluri în română
 
16:30 TOATĂ LUMEA ȘTIE / TODOS LO SABEN / EVERYBODY KNOWS (Spania-Franța-Italia, 2018, 132’; dramă) – regia: Asghar Farhadi – cu: Penélope Cruz, Javier Bardem, Ricardo Darín, Inma Cuesta, Bárbara Lennie – subtitluri în română
 
19:00 BALERINA / GIRL (Belgia-Olanda, 2018, 105’; dramă) – regia: Lukas Dhont – cu: Victor Polster, Arieh Worthalter, Oliver Bodart, Tijmen Govaerts – subtitluri în română
 
Duminică, 24 februarie
 
11:00 Minicinema (filme pentru copii și adolescenți; tarif unic: 5 lei); premieră: COCONUT, MICUL DRAGON – AVENTURI ÎN JUNGLĂ / DER KLEINE DRACHE KOKOSNUSS – AUF IN DEN DSCHUNGEL! (Germania, 2018, 80’; film de animație, comedie, film pentru copii) – regia: Anthony Power – dublaj în română
 
12:30 RĂZBOIUL RECE / ZIMNA WOJNA / COLD WAR (Polonia-Franța-Marea Britanie, 2018, 88’; dramă) – regia: Pawel Pawlikowski – cu: Joanna Kulig, Tomasz Kot, Borys Szyc, Agata Kulesza, Cédric Kahn – subtitluri în română
 
14:30 FRIZERUL DE CÂINI / DOGMAN (Italia-Franța, 2018, 103’; dramă, thriller) – regia: Matteo Garrone – cu: Marcello Fonte, Edoardo Pesce, Nunzia Schiano, Alida Baldari Calabria – subtitluri în română
 
16:30 TOATĂ LUMEA ȘTIE / TODOS LO SABEN / EVERYBODY KNOWS (Spania-Franța-Italia, 2018, 132’; dramă) – regia: Asghar Farhadi – cu: Penélope Cruz, Javier Bardem, Ricardo Darín, Inma Cuesta, Bárbara Lennie – subtitluri în română
 
19:00 BALERINA / GIRL (Belgia-Olanda, 2018, 105’; dramă) – regia: Lukas Dhont – cu: Victor Polster, Arieh Worthalter, Oliver Bodart, Tijmen Govaerts – subtitluri în română
 
Marţi, 26 februarie
 
16:30 TOATĂ LUMEA ȘTIE / TODOS LO SABEN / EVERYBODY KNOWS (Spania-Franța-Italia, 2018, 132’; dramă) – regia: Asghar Farhadi – cu: Penélope Cruz, Javier Bardem, Ricardo Darín, Inma Cuesta, Bárbara Lennie – subtitluri în română
 
19:00 BALERINA / GIRL (Belgia-Olanda, 2018, 105’; dramă) – regia: Lukas Dhont – cu: Victor Polster, Arieh Worthalter, Oliver Bodart, Tijmen Govaerts – subtitluri în română
 
Miercuri, 27 februarie
 
16:30 TOATĂ LUMEA ȘTIE / TODOS LO SABEN / EVERYBODY KNOWS (Spania-Franța-Italia, 2018, 132’; dramă) – regia: Asghar Farhadi – cu: Penélope Cruz, Javier Bardem, Ricardo Darín, Inma Cuesta, Bárbara Lennie – subtitluri în română
 
19:00 BALERINA / GIRL (Belgia-Olanda, 2018, 105’; dramă) – regia: Lukas Dhont – cu: Victor Polster, Arieh Worthalter, Oliver Bodart, Tijmen Govaerts – subtitluri în română
 
Joi, 28 februarie
 
16:30 TOATĂ LUMEA ȘTIE / TODOS LO SABEN / EVERYBODY KNOWS (Spania-Franța-Italia, 2018, 132’; dramă) – regia: Asghar Farhadi – cu: Penélope Cruz, Javier Bardem, Ricardo Darín, Inma Cuesta, Bárbara Lennie – subtitluri în română
 
19:00 BALERINA / GIRL (Belgia-Olanda, 2018, 105’; dramă) – regia: Lukas Dhont – cu: Victor Polster, Arieh Worthalter, Oliver Bodart, Tijmen Govaerts – subtitluri în română
 
 
(31.01.2019)


Galerie Foto

Cuvinte cheie: arhiva nationala de filme, cinemateca eforie, cinemateca romana program, cinemateca union

Opinii: