De asemenea, la Cinematecă vor putea fi văzute două filme românești:
Felix și Otilia (regia
Iulian Mihu) și
Miracolul din Tekir (regia
Ruxandra Zenide).
Program Cinemateca Eforie, 18-24 noiembrie 2016
Vineri, 18 noiembrie
Festivalul Internaţional de Film pentru Copii
KINOdiseea, ediţia a VIII-a
10:00 KINOdiseea Junior:
PAT ŞI MAT / PAT & MAT VE FILMU: 40 LET NEJLEPŠÍ PŘÁTELÉ! / PAT AND MAT (Republica Cehă, 2016, 80 min., recomandare de vârstă: +5; film de animaţie) – regia: Marek Benes – versiune originală (fără dialoguri) – premieră naţională – intrarea liberă
12:00 KINOdiseea Junior:
ZIUA CÂND TATA S-A CAMUFLAT / TOEN MIJN VADER EEN STRUIK WERD / THE DAY MY FATHER BECAME A BUSH (Olanda-Belgia-Croaţia, 2016, 90 min.; recomandare de vârstă: +10; dramă, film de aventuri, film pentru copii şi familie, adaptare după romanul omonim al lui Joke van Leeuwen) – regia: Nicole van Kilsdonk – cu: Celeste Holsheimer, Matsen Montsma, Noortje Herlaar, Teun Kuilboer – subtitluri în română – premieră naţională – intrarea liberă
19:00 KINOdiseea Junior:
AŞA TATĂ, AŞA FIU / AUF AUGENHÖHE / AT EYE LEVEL (Germania, 2016, 98 min., recomandare de vârstă: +9; comedie, film pentru copii şi familie) – regia: Joachim Dollhopf, Evi Goldbrunner – cu: Luis Vorbach, Jordan Prentice, Ella Frey, Mira Bartuschek, Philipp Laude – subtitluri în română – premieră naţională
Sâmbătă, 19 noiembrie
Festivalul Internaţional de Film pentru Copii
KINOdiseea, ediţia a VIII-a
11:00 KINOdiseea Junior:
BLANKA (Italia-Filipine-Japonia, 2015, 75 min., recomandare de vârstă: +11; dramă) – regia Kohki Hasei – cu: Cydel Gabutero, Peter Millari, Jomar Bisuyo, Raymond Camacho, Ruby Ruiz – subtitluri în română
14:00 KINOdiseea Junior:
RAUF (Turcia, 2016, 94 min.; recomandare de vârstă: +12; dramă, film romantic, film pentru copii şi familie) – regia: Barış Kaya, Soner Caner – cu: Alen Huseyin Gursoy, Seyda Sozuer, Yavuz Gurbuz, Muhammed Ubic, Veli Ubic – subtitluri în română – premieră naţională
UrbanEye Film Festival, ediţia a III-a
20:00 Proiecţie urmată de discuţie:
FERICIREA VEŞNICĂ / THE INFINITE HAPPINESS (Franţa-Danemarca, 2015, 85 min.; film documentar) – regia: Ila Bêka, Louise Lemoine – subtitluri în română
Duminică, 20 noiembrie
Festivalul Internaţional de Film pentru Copii
KINOdiseea, ediţia a VIII-a
11:00 KINOdiseea Junior:
DOMNUL BROASCĂ / MEESTER KIKKER / MR. FROG (Olanda, 2016, 90 min.; recomandare de vârstă: +6; film pentru copii şi familie, adaptare după romanul lui Paul van Loon) – regia: Anna van der Heide – cu: Yenthe Bos, Wine Dierickx, Jeroen Spitzenberger, Paul Kooij, Georgina Verbaan – dublaj în română – premieră naţională
14:00 În afara competiţiei:
MICROB ŞI GAZOLINĂ / MICROBE ET GASOIL / MICROBE AND GASOLINE (Franţa, 2015, 103 min.; recomandare de vârstă: +11; comedie, film de aventuri, film pentru copii şi adolescenţi) – regia: Michel Gondry – cu: Ange Dargent, Théophile Baquet, Diane Besnier, Audrey Tautou, Vincent Lamoureux – subtitluri în română
20:00
UrbanEye Film Festival, ediţia a III-a. Proiecţie urmată de discuţie:
SEMNUL APEI / WATERMARK (Canada, 2013, 93 min.; film documentar) – regia: Jennifer Baichwal, Edward Burtynsky – subtitluri în română
Marţi, 22 noiembrie
17:00 Emil Loteanu, 80 de ani de la naştere (6 noiembrie):
POIENILE ROŞII / KRASNÂIE POLIANÎ (URSS, 1967, 89 min., 35mm; dramă, film-poem) – regia: Emil Loteanu – cu: Svetlana Toma, Mihail Bădiceanu, Victor Ciutac, Grigore Grigoriu – versiune originală (română)
19:00 Istoria filmului universal în capodopere (tarif unic: 3 lei):
ATALANTA / L’ATALANTE (Franța, 1934, 89 min.; dramă, film romantic) – regia: Jean Vigo – cu: Michel Simon, Dita Parlo, Jean Daste, Gilles Margaritis, Louis Lefebvre – subtitluri în română
Miercuri, 23 noiembrie
17:00 Monica Vitti, 85 de ani (3 noiembrie):
BLANA DE VIZON / UNA PELLICCIA DI VISONE (Italia, 1957, 89 min., 35mm; comedie) – regia: Glauco Pellegrini – cu: Roberto Risso, Giovanna Ralli, Franco Fabrizi, Paolo Stoppa, Monica Vitti – subtitluri în română
19:00
MIRACOLUL DIN TEKIR / LE MIRACLE DE TEKIR (Elveţia-România, 2015, 88 min.; dramă, film fantastic) – regia: Ruxandra Zenide – cu: Dorotheea Petre, Elina Löwensohn, Bogdan Dumitrache, Mirela Oprişor, George Piştereanu, Viorica Geantă Chelbea, Liviu Pintileasa, Mara Nicolescu – subtitluri în engleză / English subtitles
Joi, 24 noiembrie
16:00 Iulian Mihu, 90 de ani de la naştere (3 noiembrie):
FELIX ŞI OTILIA (România, 1972, 147 min.; dramă, adaptare după romanul „Enigma Otiliei” de G. Călinescu) – regia: Iulian Mihu – cu: Radu Boruzescu, Julieta Szönyi, Sergiu Nicolaescu, Gheorghe Dinică, Clody Bertola, Gina Patrichi, Leni Dacian, Violeta Andrei
19:00 120 de ani de istorie a filmului maghiar (tarif unic: 5 lei):
TIMPUL STĂ ÎN LOC / MEGÁLL AZ IDŐ (Ungaria, 1981, 96 min.; dramă) – regia: Péter Gothár – cu: István Znamenák, Henrik Pauer, Sándor Sóth, Anikó Iván, Ágnes Kakassy, Pál Hétényi, Lajos Őze – subtitluri în română
Notă: Filmele la care apare menţiunea „35mm” sunt proiectate de pe peliculă. Restul proiecţiilor sunt digitale (2D).