REVISTĂ ONLINE EDITATĂ DE UNIUNEA CINEAȘTILOR DIN ROMÂNIA

Premiul pentru publicistica 2015 al Asociatiei Criticilor de Film



Program Cinema Union (8-15 martie 2020)


Programul Cinema Union pentru perioada 08-15 martie 2020:

Duminică, 8 martie
13:30 – MICUL JOE / LITTLE JOE, 2019, Austria-Marea Britanie-Germania, 105’, r: Jessica Hausner, cu: Emily Beecham, Ben Whishaw, THRILLER, SF, distribuit de: VOODOO FILMS, AP-12
15:30 – URMA / LEGACY, 2019, România, 105’, r: Dorian Boguță, cu: Marin GrigoreTeodor Corban, Mădălina GheneaIrina Rădulescu, DRAMĂ, SUB: EN, distribuit de: TRANSILVANIA FILM, N-15
17:30 – TIPOGRAFIC MAJUSCUL, 2020, România, 128’, r: Radu Jude, cu: Bogdan Zamfir, Șerban Lazarovici, Ioana IacobȘerban Pavlu, DRAMĂ, SUB: EN, distribuit de: HI FILM PRODUCTIONS, AG
20:00 – colectiv, 2019, România, 109’, r: Alexander Nanau, cu: Narcis Hogea, Cătălin Tolontan, Mirela Neag, Răzvan Luțac, Camelia Roiu, Mariana Oprea, Vlad Voiculescu, DOCUMENTAR, distribuit de: BAD UNICORN, AP-12
 
Luni, 9 martie
ZI LIBERĂ
 
Marți, 10 martie
18:00 – NOSTALGIA DICTATURII, 2019, România, 90’, r: Marius Th Barna, cu: Cristian Pârvulescu, Vasile Ernu, Marius Oprea, Mihaela Miroiu, Dorel Vișan, VO: Victor Rebengiuc, DOCUMENTAR, SUB: EN, distribuit de: PARADOX FILM, AG
20:00 – MIZERABILII / LES MISÉRABLES, 2019, Franța, 104’, r: Ladj Ly, cu: Damien Bonnard, Alexis Manenti, Djibril Zonga, Issa Perica, DRAMĂ, distribuit de: INDEPENDENȚA FILM, N-15
 
Miercuri, 11 martie
18:00 – MICUL JOE / LITTLE JOE, 2019, Austria-Marea Britanie-Germania, 105’, r: Jessica Hausner, cu: Emily Beecham, Ben Whishaw, THRILLER, SF, distribuit de: VOODOO FILMS, AP-12
20:00 – BALANȚA, 1992, România, 105’, r:  Lucian Pintilie, cu: Maia MorgensternRăzvan Vasilescu, DRAMĂ, distribuit de: TRANSILVANIA FILM, AP-12, versiune restaurată în format digital 4K
 
 Joi, 12 martie
15:00 – MARIA, REGINA ROMÂNIEI, 2019, România, 110’, r: Alexis Sweet Cahill, cu: Roxana Lupu, Daniel Plier, Adrian Titieni, DRAMĂ, distribuit de: ABIS STUDIO, AP-12
17:15 – TRĂDĂTORUL / IL TRADITORE, 2019, Italia, 152’, r: Marco Bellocchio, cu: Pierfrancesco Favino, Maria Fernanda Cândido, Luigi Lo Cascio, BIOGRAFIC, DRAMĂ, distribuit de: INDEPENDENȚA FILM, N-15
20:00 – TIPOGRAFIC MAJUSCUL, 2020, România, 128’, r: Radu Jude, cu: Bogdan Zamfir, Șerban Lazarovici, Ioana Iacob, Șerban Pavlu, DRAMĂ, SUB: EN, distribuit de: HI FILM PRODUCTIONS, AG
 
Vineri, 13 martie
15:15 – PARAZIT / PARASITE, 2019, Coreea de Sud, 134’, r: Bong Joon Ho, cu: Kang-ho Song, Sun-kyun Lee, Woo-sik Choi, COMEDIE NEAGRĂ, distribuit de: INDEPENDENȚA FILM, N-15
17:45 – colectiv, 2019, România, 109’, r: Alexander Nanău, cu: Narcis Hogea, Cătălin Tolontan, Mirela Neag, Răzvan Luțac, Camelia Roiu, Mariana Oprea, Vlad Voiculescu, DOCUMENTAR, distribuit de: BAD UNICORN, AP-12
20:00 – PREMIERĂ IVANA CEA GROAZNICĂ / IVANA THE TERRIBLE, 2019, România-Serbia, 89’, r: Ivana Mladenović, cu: Ivana Mladenović, Luka Gramić, Gordana Mladenović, Miodrag Mladenović, Kosta Mladenović, Zivka Sorejević, Andrei Dinescu, Anca Pop, DRAMĂ, distribuit de: HI FILM PRODUCTION, AP-12
 
Sâmbătă, 14 martie
10:45 – NOMINALIZAT LA PREMIILE GOPO PENTRU CEL MAI BUN FILM EUROPEAN APUSUL / SUNSET, 2018, Ungaria-Franța, 142’, r: Laszlo Nemes, cu: Vlad Ivanov, Juli Jakab, DRAMĂ, distribuit de: VOODOO FILMS, AP-12
13:30 – TIPOGRAFIC MAJUSCUL, 2020, România, 128’, r: Radu Jude, cu: Bogdan Zamfir, Șerban Lazarovici, Ioana Iacob, Șerban Pavlu, DRAMĂ, SUB: EN, distribuit de: HI FILM PRODUCTIONS, AG
16:00 – IVANA CEA GROAZNICĂ / IVANA, THE TERRIBLE, 2019, România-Serbia, 89’, r: Ivana Mladenović, cu: Ivana Mladenović, Luka Gramić, Gordana Mladenović, Miodrag Mladenović, Kosta Mladenović, Zivka Sorejević, Andrei Dinescu, Anca Pop, DRAMĂ, SUB: EN, distribuit de: HI FILM PRODUCTION, AP-12
18:00 – URMA / LEGACY, 2019, România, 105’, r: Dorian Boguță, cu: Marin Grigore, Teodor Corban, Mădălina Ghenea, Irina Rădulescu, DRAMĂ, SUB: EN, distribuit de: TRANSILVANIA FILM, N-15
20:00 – colectiv, 2019, România, 109’, r: Alexander Nanău, cu: Narcis Hogea, Cătălin Tolontan, Mirela Neag, Răzvan Luțac, Camelia Roiu, Mariana Oprea, Vlad Voiculescu, DOCUMENTAR, distribuit de: BAD UNICORN, AP-12
 
Duminică, 15 martie
13:45 – MICUL JOE / LITTLE JOE, 2019, Austria-Marea Britanie-Germania, 105’, r: Jessica Hausner, cu: Emily Beecham, Ben Whishaw, THRILLER, SF, distribuit de: VOODOO FILMS, AP-12
15:45 – colectiv, 2019, România, 109’, r: Alexander Nanău, cu: Narcis Hogea, Cătălin Tolontan, Mirela Neag, Răzvan Luțac, Camelia Roiu, Mariana Oprea, Vlad Voiculescu, DOCUMENTAR, distribuit de: BAD UNICORN, AP-12
18:00 – IVANA CEA GROAZNICĂ / IVANA, THE TERRIBLE, 2019, România-Serbia, 89’, r: Ivana Mladenović, cu: Ivana Mladenović, Luka Gramić, Gordana Mladenović, Miodrag Mladenović, Kosta Mladenović, Zivka Sorejević, Andrei Dinescu, Anca Pop, DRAMĂ, SUB: EN, distribuit de: HI FILM PRODUCTION, AP-12
20:00 – URMA / LEGACY, 2019, România, 105’, r: Dorian Boguță, cu: Marin Grigore, Teodor Corban, Mădălina Ghenea, Irina Rădulescu, DRAMĂ, SUB: EN, distribuit de: TRANSILVANIA FILM, N-15

Detalii: Cinema Union FB // Eventbook
(08.03.2020)


Galerie Foto

Cuvinte cheie: cinema union program, colectiv film, ivana cea groaznica film, tipografic majuscul film, urma film

Opinii: