Programul cinematografului Union în perioada 17-26 ianuarie 2020:
Vineri, 17 ianuarie
16:00 –
CU DRAG, VAN GOGH / LOVING, VINCENT, 2017, Marea Britanie-Polonia, 94’, r: Hugh Welchman, Dorota Kobiela, cu: Douglas Booth, Jerome Flynn, Saoirse Ronan, Chris O’Dowd, ANIMAȚIE, DRAMĂ, distribuit de: ASOCIAȚIA FOLLOW ART, AP-12
18:15 –
DRAGOSTE 2. AMERICA, 2018, România, 75’, r:
Florin Şerban, cu:
Igor Babiac, Emöke Pál, Constantin Dogioiu, DRAMĂ, SUB: EN, distribuit de: EARLYBIRD, AP-12
20:00 –
DISTANȚA DINTRE MINE ȘI MINE, 2018, România, 89’, r:
Mona Nicoară,
Dana Bunescu, cu: Nina Cassian, DOCUMENTAR, SUB: EN, distribuit de: ROLLERCOASTER PR, AG
Sâmbătă, 18 ianuarie
14:00 –
TIMEBOX, 2019, România, 75’, r:
Nora Agapi, cu: Matei Ioan Agapi, DOCUMENTAR, SUB: EN, distribuit de: MANIFEST FILM, AG
15:30 –
PARADISUL, PROBABIL / IT MUST BE HEAVEN, 2019, Franța-Qatar-Germania-Canada-Turcia-Teritoriile Palestiniene, 102’, r: Elia Suleiman, cu: Gael Garcia Bernal, Elia Suleiman, Grégoire Colin, Vincent Maraval, COMEDIE, distribuit de: INDEPENDENȚA FILM, AP-12
17:30 –
COPILUL-PROBLEMĂ / SYSTEMSPRENGER, 2019, Germania, 121’, r: Nora Fingscheidt, cu: Helena Zengel, Albrecht Schuch, Lisa Hagmeister, DRAMĂ, distribuit de: BAD UNICORN, N-15
20:00 –
PARAZIT / PARASITE, 2019, Coreea de Sud, 134’, r: Bong Joon Ho, cu: Kang-ho Song, Sun-kyun Lee, Woo-sik Choi, COMEDIE NEAGRĂ, distribuit de: INDEPENDENȚA
FILM, N-15
Duminică, 19 ianuarie
14:00 –
DISTANȚA DINTRE MINE ȘI MINE, 2018, România, 89’, r: Mona Nicoară, Dana Bunescu, cu: Nina Cassian, DOCUMENTAR, SUB: EN, distribuit de: ROLLERCOASTER PR, AG
16:00 –
MARIA, REGINA ROMÂNIEI, 2019, România, 110’, r: Alexis Sweet Cahill, cu: Roxana Lupu, Daniel Plier,
Adrian Titieni, DRAMĂ, distribuit de: ABIS STUDIO, AP-12
18:00
– PARADISUL, PROBABIL / IT MUST BE HEAVEN, 2019, Franța-Qatar-Germania-Canada-Turcia-Teritoriile Palestiniene, 102’, r: Elia Suleiman, cu: Gael Garcia Bernal, Elia Suleiman, Grégoire Colin, Vincent Maraval, COMEDIE, distribuit de: INDEPENDENȚA FILM, AP-12
20:00
– CU DRAG, VAN GOGH / LOVING, VINCENT, 2017, Marea Britanie-Polonia, 94’, r: Hugh Welchman, Dorota Kobiela, cu: Douglas Booth, Jerome Flynn, Saoirse Ronan, Chris O’Dowd, ANIMAȚIE, DRAMĂ, distribuit de: ASOCIAȚIA FOLLOW ART, AP-12
Luni, 20 ianuarie
ZI LIBERĂ
Marți, 21 ianuarie
18:00
– CĂLĂTORIA FANTASTICĂ A MARONEI / L’EXTRAORDINAIRE VOYAGE DE MARONA, 2019, Franța-România-Belgia, 92’, r:
Anca Damian, cu: Lizzie Brocheré /
Olimpia Melinte,
ANIMAȚIE, SUB: RO, distribuit de : APARTE, AG
20:00 –
MO, 2019, România, 76’, regia: Radu Dragomir, cu:
Dana Rogoz,
Mădălina Craiu, DRAMĂ, SUB: EN, distribuit de: BAD UNICORN, N-15
Miercuri, 22 ianuarie
18:00 –
DUMNEZEU EXISTĂ ȘI NUMELE LUI E PETRUNIJA / GOSPOD POSTOI, IMETO I’ E PETRUNIJA, 2019, Macedonia de Nord-Belgia-Franța-Croația-Slovenia, 100’, r: Teona Strugar Mitevska, cu: Zorica Nusheva, Labina Mitevska, Stefan Vujisic, DRAMĂ, distribuit de: BAD UNICORN, AP-12
20:00 –
DRAGOSTE 2. AMERICA, 2018, România, 75’, r: Florin Șerban, cu: Igor Babiac, Emöke Pál, Constantin Dogioiu, DRAMĂ, SUB: EN, distribuit de: EARLYBIRD, AP-12
Joi, 23 ianuarie
16:00 –
CU DRAG, VAN GOGH / LOVING, VINCENT, 2017, Marea Britanie-Polonia, 94’, r: Hugh Welchman, Dorota Kobiela, cu: Douglas Booth, Jerome Flynn, Saoirse Ronan, Chris O’Dowd, ANIMAȚIE, DRAMĂ, distribuit de: ASOCIAȚIA FOLLOW ART, AP-12
18:00 –
PARADISUL, PROBABIL / IT MUST BE HEAVEN, 2019, Franța-Qatar-Germania-Canada-Turcia-Teritoriile Palestiniene, 102’, r: Elia Suleiman, cu: Gael Garcia Bernal, Elia Suleiman, Grégoire Colin, Vincent Maraval, COMEDIE, distribuit de: INDEPENDENȚA FILM, AP-12
20:00 –
PARAZIT / PARASITE, 2019, Coreea de Sud, 134’, r: Bong Joon Ho, cu: Kang-ho Song, Sun-kyun Lee, Woo-sik Choi, COMEDIE NEAGRĂ, distribuit de: INDEPENDENȚA FILM, N-15
Vineri, 24 ianuarie
15:45 –
MARIA, REGINA ROMÂNIEI, 2019, România, 110’, r: Alexis Sweet Cahill, cu: Roxana Lupu, Daniel Plier, Adrian Titieni, DRAMĂ, distribuit de: ABIS STUDIO, AP-12
18:00 –
CARDINALUL, 2019, România, 95’, r:
Nicolae Mărgineanu, cu:
Cristian Iacob,
Maria Ploae, Radu Botar,
Bogdan Nechifor, DRAMĂ, SUB: EN, distribuit de: AGER FILM, AP-12
20:00 –
PREMIERĂ – MIZERABILII / LES MISÉRABLES, 2019, Franța, 102’, r: Ladj Ly, cu: Damien Bonnard, Alexis Manenti, Djibril Zonga, Issa Perica, DRAMĂ, distribuit de: INDEPENDENȚA FILM, N-15
Sâmbătă, 25 ianuarie
13:45 –
DISTANȚA DINTRE MINE ȘI MINE, 2018, România, 89’, r: Mona Nicoară, Dana Bunescu, cu: Nina Cassian, DOCUMENTAR, SUB: EN, distribuit de: ROLLERCOASTER PR, AG
15:30 –
COPILUL-PROBLEMĂ / SYSTEMSPRENGER, 2019, Germania, 121’, r: Nora Fingscheidt, cu: Helena Zengel, Albrecht Schuch, Lisa Hagmeister, DRAMĂ, distribuit de: BAD UNICORN, N-15
17:45 –
DURERE ȘI GLORIE / DOLOR Y GLORIA, 2019, Spania, 113’, r: Pedro Almodovar, cu: Antonia Banderas, DRAMĂ, distribuit de: INDEPENDENȚA FILM, N-15
20:00 –
MIZERABILII / LES MISÉRABLES, 2019, Franța, 102’, r: Ladj Ly, cu: Damien Bonnard, Alexis Manenti, Djibril Zonga, Issa Perica, DRAMĂ, distribuit de: INDEPENDENȚA FILM, N-15
Duminică, 26 ianuarie
14:00 –
PREMIERĂ – NOSTALGIA DICTATURII, 2019, România, 90’, r:
Marius Th Barna, cu: Cristian Pârvulescu, Vasile Ernu, Marius Oprea, Mihaela Miroiu,
Dorel Vișan, VO:
Victor Rebengiuc, DOCUMENTAR, distribuit de: PARADOX FILM, AG
16:00 –
PARADISUL, PROBABIL / IT MUST BE HEAVEN, 2019, Franța-Qatar-Germania-Canada-Turcia-Teritoriile Palestiniene, 102’, r: Elia Suleiman, cu: Gael Garcia Bernal, Elia Suleiman, Grégoire Colin, Vincent Maraval, COMEDIE, distribuit de: INDEPENDENȚA FILM, AP-12
18:00 –
MIZERABILII / LES MISÉRABLES, 2019, Franța, 102’, r: Ladj Ly, cu: Damien Bonnard, Alexis Manenti, Djibril Zonga, Issa Perica, DRAMĂ, distribuit de: INDEPENDENȚA FILM, N-15
20:00 –
DRAGOSTE 2. AMERICA, 2018, România, 75’, r: Florin Șerban, cu: Igor Babiac, Emöke Pál, Constantin Dogioiu, DRAMĂ, SUB: EN, distribuit de: EARLYBIRD, AP-12
Detalii:
Cinema Union București FB