Programul Cinematecii Eforie – Sala Jean Georgescu pentru luna noiembrie 2019
Vineri, 1 noiembrie
17.30 Săptămâna filmului rus (intrarea liberă):
SUPRAVIEȚUIRE ÎN CONDIȚII DIFICILE / TRUDNOSTI VIZHIVANIA (Rusia / 2019 / 80’ / comedie) – regia: Evgheni Torres – cu: Nikolai Fomenko, Alexandr Samoilenko, Vasili Bricenko, Liza Kononova, Ian Șapnik, Nadejda Sâsoeva – subtitluri în română
19:00 Săptămâna filmului rus (intrarea liberă):
ECHIPAJUL / EKIPAZH (Rusia-Cambodgia / 2016 / 138’ / film de acțiune, dramă) – regia: Nikolai Lebedev – cu: Vladimir Mașkov, Danila Kozlovski, Elena Iakovleva, Katerina Șpița – subtitluri în română
Sâmbătă, 2 noiembrie
12:00 Film la cererea spectatorilor:
YANKEII / YANKS (SUA-RFG-Marea Britanie / 1979 / 132’ / 35 / dramă, film romantic, film de război) – regia: John Schlesinger – cu: Richard Gere, Lisa Eichhorn, Vanessa Redgrave, William Devane, Chick Vennera, Wendy Morgan – subtitluri în română
14:30 Film la cererea spectatorilor:
DEŞERTUL ROŞU / IL DESSERTO ROSSO (Italia-Franța / 1964 / 117’ / dramă) – regia: Michelangelo Antonioni – cu: Monica Vitti, Richard Harris, Carlo Chionetti, Xenia Valderi, Rita Renoir – subtitluri în română
17:00 Săptămâna filmului rus (intrarea liberă):
VIAȚA VEȘNICĂ A LUI ALEXANDR HRISTOFOROV / VECHNAYA ZHIZN ALEKSANDRA KHRISTOFOROVA (Rusia / 2018 / 105’ / comedie) – regia: Evgheni Șeliakin – cu: Alexei Guskov, Oxana Fandera, Igor Ugolnikov, Roman Kurțin Serghei Epișev – subtitluri în română
19:00 Săptămâna filmului rus (intrarea liberă):
SALT / DVIZHENIE VVERKH (Rusia / 2017 / 133’ / dramă) – regia: Anton Megherdicev – cu: Vladimir Mașkov, John Savage, Marat Bașarov, Ivan
Koleșnikov – subtitluri în română
Duminică, 3 noiembrie
12:00 Amedeo Nazzari, 40 de ani de la moarte (5 noiembrie):
COLUMNA (România / 1968 / 134’ / film istoric) – regia:
Mircea Drăgan – cu: Richard Johnson, Antonella Lualdi, Amedeo Nazzari, Ştefan Ciubotăraşu,
Ilarion Ciobanu
14:30 Film la cererea spectatorilor:
CONFLICT CONJUGAL / MR. AND MRS. SMITH (SUA / 1941 / 85’ / 35 / comedie romantică) – regia: Alfred Hitchcock – cu: Carole Lombard, Robert Montgomery, Gene Raymond, Jack Carson – subtitluri în română
16:00 Din Petersburg, cu dragoste:
MICUL RUS / MALCHIK RUSSKII (Rusia / 2019 / 72’ / dramă, film de război) – regia: Alexander Zolotukhin – cu: Mikhail Buturlov, Filipp Diachkov, Serghei Goncharenko – subtitluri în română
17:30 Din Petersburg, cu dragoste:
VIAȚĂ FURATĂ / CHUZHAYA ZHIZN (Rusia / 2017 / 80’ / dramă, thriller) – regia: Victor Tatarski – cu: Daria Lenda, Alexei Mitin, Kirill Kuznețov – subtitluri în română
19:00 Din Petersburg, cu dragoste:
DIN PETERSBURG, CU DRAGOSTE! / PETERBURG. TOLKO PO LYUBVI (Rusia / 2016 / 110’ / comedie dramatică) – regia: Oxana Bicikova, Axinia Gog, Natalia Kudriașova, Renata Litvinova, Natalia Nazarova, Anna Parmas, Dunia Smirnova – cu: Olga Albanova, Gerald Auger, Frol Burimski, Serghei Davidov, Sofia Ernst, Lev Ezov, Erik Kenya – subtitluri în română
Marți, 5 noiembrie
17:00 Ian Nowicki, 80 de ani (5 noiembrie):
BARIERA (Polonia / 1966 / 80’ / 35 / comedie dramatică) – regia: Jerzy Skolimowski – cu: Jan Nowicki, Joanna Szczerbic, Tadeusz Lomnicki – subtitluri în română
Miercuri, 6 noiembrie
18:00 Festivalul filmului japonez (intrare liberă):
IUBIREA EI E CLOCOTITOARE / HER LOVE BOILS BATH WATER / YU WO WAKASUHODO NO ATSUI AI (Japonia / 2016 / 125’ / dramă) – regia: Ryôta Nakano – cu: Rie Miyazawa, Hana Sugisaki, Aoi Itô – subtitluri în română și engleză / Romanian and English subtitles
Joi, 7 noiembrie
18:00 Festivalul filmului japonez (intrare liberă):
TREI POVEȘTI DE IUBIRE / THREE STORIES OF LOVE / KOIBITOTACHI (Japonia / 2015 / 140’ / dramă) – regia: Ryosuke Hashiguchi – cu: Tamae
Andô, Lily Franky, Ryô Ikeda – subtitluri în română și engleză / Romanian and English subtitles
Vineri, 8 noiembrie
17:00 Festivalul filmului japonez (intrare liberă):
CERUL NOPȚII DIN TOKIO /
TOKYO NIGHT SKY IS ALWAYS THE DENSEST SHADE OF BLUE / YOZORA WA ITSUDEMO SAIKÔ MITSUDO NO AOIRO DA (Japonia / 2017 / 108’ / dramă) – regia: Yûya Ishii – cu: Shizuka Ishibashi, Sôsuke Ikematsu, Ryûhei Matsuda – subtitluri în română și engleză / Romanian and English subtitles
19:00 Festivalul filmului japonez (intrare liberă):
DRAGĂ STRĂINE / DEAR ETRANGER / OSANAGO WARERA NI UMARE (Japonia / 2017 / 127’ / dramă) – regia: Yukiko Mishima – cu: Rena Tanaka, Tadanobu Asano, Miu Arai – subtitluri în română și engleză / Romanian and English subtitles
Sâmbătă, 9 noiembrie – Miercuri, 13 noiembrie
Festivalul Internațional de Film pentru Publicul Tânăr KINOdiseea
https://www.kinodiseea.ro
Joi, 14 noiembrie
17:00 Ian Nowicki, 80 de ani (5 noiembrie):
BARIERA (Polonia / 1966 / 80’ / 35 / comedie dramatică) – regia: Jerzy Skolimowski – cu: Jan Nowicki, Joanna Szczerbic, Tadeusz Lomnicki – subtitluri în română
19:00 Seara de Oscar:
INVITATIE LA DANS / SHALL WE DANCE (USA / 1937 / 109’ / comedie) – regia: Mark Sandrich – cu: Fred Astaire, Ginger Rogers, Edward Everett Horton – subtitluri în română
Vineri, 15 noiembrie
17:00 Seara de Cannes:
AL TREILEA OM / THE THIRD MAN (Marea Britanie / 1949 / 105’ / film noir, thriller) – regia: Carol Reed – cu: Joseph Cotten, Alida Valli, Orson Welles, Trevor Howard, Bernard Lee, Paul Hörbiger, Siegfried Breuer – subtitluri în română
Sâmbătă, 16 noiembrie
12:30 Film la cererea spectatorilor:
INVITATIE LA DANS / SHALL WE DANCE (USA / 1937 / 109’ / comedie) – regia: Mark Sandrich – cu: Fred Astaire, Ginger Rogers, Edward Everett Horton – subtitluri în română
14:30 Amedeo Nazzari, 40 de ani de la moarte (5 noiembrie):
COLUMNA (România / 1968 / 134’ / film istoric) – regia: Mircea Drăgan – cu: Richard Johnson, Antonella Lualdi, Amedeo Nazzari, Ştefan Ciubotăraşu, Ilarion Ciobanu
17:00 Oleg Borisov, 90 de ani de la naștere (8 noiembrie):
JURNALUL UNUI DIRECTOR DE ŞCOALĂ / DNEVNIC DIRECTORA SKOLI (URSS / 1975 / 75’ / 35 / dramă) – regia: Boris Frumin – cu: Oleg Borisov, Ilia Savvina, Liudmila Gurcenko – subtitluri în română
19:00 Film la cererea spectatorilor:
ILUZII PIERDUTE / ELVESZETT ILLÚZIÓK (Ungaria / 1983 / 106’ / 35 / dramă) – regia: Gyula Gazdag – cu: Gábor Máté, Dorottya Udvaros, Robert East – subtitluri în română
Duminică, 17 noiembrie
12:30 Amedeo Nazzari, 40 de ani de la moarte (5 noiembrie):
CLUBUL DERBEDEILOR / VILLA DA VENDERE (Italia / 1941 / 84’ / 35 / comedie) – regia: Ferruccio Cerio – cu: Amedeo Nazzari, Vera Carmi, Titina De Filippo, Nicola Maldacea – subtitluri în română
14:30 Seara de Cannes:
AL TREILEA OM / THE THIRD MAN (Marea Britanie / 1949 / 105’ / film noir, thriller) – regia: Carol Reed – cu: Joseph Cotten, Alida Valli, Orson Welles, Trevor Howard, Bernard Lee, Paul Hörbiger, Siegfried Breuer – subtitluri în română
16:30 Oleg Borisov, 90 de ani de la naștere (8 noiembrie):
ATKINS (RDG / 1985 / 94’ / 35 / western) – regia: Helge Trimpert – cu: Oleg Borisov, Peter Zimmermann,
Colea Răutu, Barbara Dittus,
Vasile Niţulescu – subtitluri în română
18:30 Seara culturală romă (în prezența actriței și regizoarei; intrarea liberă):
BILET DE IERTARE (versiune First Cut; scurtmetraj) – regia:
Alina Șerban;
SINGURĂ LA NUNTA MEA /
SEULE À MON MARIAGE (Belgia-România / 2018 / 117’ / dramă) – regia: Marta Bergman – cu: Alina Șerban, Tom Vermeir, Rebeca Anghel, Marie Denarnaud, Marian Șamu – subtitluri în română
Marți, 19 noiembrie
16:30 Istoria filmului universal în capodopere:
EVANGHELIA DUPĂ MATEI / IL VANGELO SECONDO MATTEO (Italia-Franţa / 1964 / 137’ / dramă, film religios) – regia: Pier Paolo Pasolini – cu: Enrique Irazoqui, Margherita Caruso, Susanna Pasolini, Marcello Morante, Mario Socrate – subtitluri în română
19:00 Cineclub Queer (tarif unic: 5 lei):
STUFUL SĂLBATIC / LES ROSEAUX SAUVAGES (Franța / 1994 / 110’ / dramă) – regia: André Téchiné – cu: Élodie Bouchez, Gaël Morel, Stéphane Rideau – subtitluri în română
Miercuri, 20 noiembrie
16:30 Seara marilor autori:
MOARTE LA VENEŢIA / MORTE A VENEZIA (Italia-Franţa / 1971 / 130’ / dramă, adaptare după nuvela omonimă de Thomas Mann) – regia: Luchino Visconti – cu: Dirk Bogarde, Romolo Valli, Mark Burns, Nora Ricci, Marisa Berenson, Björn Andrésen, Silvana Mangano – subtitluri în română
19:00 Cineclub Queer (tarif unic: 5 lei):
CEI CARE MĂ IUBESC POT LUA TRENUL / CEUX QUI M'AIMENT PRENDRONT LE TRAIN (Franța / 1998 / 122’ / dramă) – regia: Patrice Chéreau – cu: Pascal Greggory, Valeria Bruni Tedeschi, Charles Berling – subtitluri în română
Joi, 21 noiembrie
17:00 Seara de Oscar:
ÎN FIECARE ZI E SĂRBĂTOARE / EVERY DAY’S A HOLIDAY (SUA / 1937 / 80’ / comedie, film musical) – regia: A. Edward Sutherland – cu: Mae West, Edmund Lowe, Lloyd Nolan, Charles Butterworth, Louis Armstrong – subtitluri în română
19:00 Cineclub Queer (tarif unic: 5 lei):
NAȘTEREA CARACATIȚELOR / NAISSANCE DES PIEUVRES (Franța / 2007 / 85’ / dramă) – regia: Céline Sciamma – cu: Pauline Acquart, Louise Blachère, Adèle Haenel – subtitluri în română
Vineri, 22 noiembrie
17:00 Seara de Cannes:
OREZ AMAR / RISO AMARO (Italia / 1949 / 104’ / dramă) - Giuseppe De Santis – cu: Vittorio Gassman, Doris Dowling, Silvana Mangano, Raf Vallone – subtitluri în română
19:00 Cineclub Queer (tarif unic: 5 lei):
CĂUTÂND-O PE EVA / SEARCHING EVA (Germania / 2019 / 85’ / documentar) – regia: Pia Hellenthal – subtitluri în română
Sâmbătă, 23 noiembrie
12:30 Film la cererea spectatorilor:
MOARTE LA VENEŢIA / MORTE A VENEZIA (Italia-Franţa / 1971 / 130’ / dramă, adaptare după nuvela omonimă de Thomas Mann) – regia: Luchino Visconti – cu: Dirk Bogarde, Romolo Valli, Mark Burns, Nora Ricci, Marisa Berenson, Björn Andrésen, Silvana Mangano – subtitluri în română
15:00 Oleg Borisov, 90 de ani de la naștere (8 noiembrie):
JURNALUL UNUI DIRECTOR DE ŞCOALĂ / DNEVNIC DIRECTORA SKOLI (URSS / 1975 / 75’ / 35 / dramă) – regia: Boris Frumin – cu: Oleg Borisov, Ilia Savvina, Liudmila Gurcenko – subtitluri în română
16:30 Film la cererea spectatorilor:
EVANGHELIA DUPĂ MATEI / IL VANGELO SECONDO MATTEO (Italia-Franţa / 1964 / 137’ / dramă, film religios) – regia: Pier Paolo Pasolini – cu: Enrique Irazoqui, Margherita Caruso, Susanna Pasolini, Marcello Morante, Mario Socrate – subtitluri în română
19:00 Cineclub Queer (tarif unic: 5 lei):
OBSCURO BARROCO (Franța-Grecia / 2018 / 59’ / documentar) – regia: Evangelia Kranioti – subtitluri în română
Duminică, 24 noiembrie
13:00 Amedeo Nazzari, 40 de ani de la moarte (5 noiembrie):
CLUBUL DERBEDEILOR / VILLA DA VENDERE (Italia / 1941 / 84’ / 35 / comedie) – regia: Ferruccio Cerio – cu: Amedeo Nazzari, Vera Carmi, Titina De Filippo, Nicola Maldacea – subtitluri în română
15:00 Film la cererea spectatorilor:
OREZ AMAR / RISO AMARO (Italia / 1949 / 104’ / dramă) - Giuseppe De Santis – cu: Vittorio Gassman, Doris Dowling, Silvana Mangano, Raf Vallone – subtitluri în română
17:00 Film la cererea spectatorilor:
ILUZII PIERDUTE / ELVESZETT ILLÚZIÓK (Ungaria / 1983 / 106’ / 35 / dramă) – regia: Gyula Gazdag – cu: Gábor Máté, Dorottya Udvaros, Robert East – subtitluri în română
19:00 Cineclub Film Menu: Buster Keaton 35mm (tarif unic: 5 lei):
FILM (SUA / 1965 / 20’ / 35 / film mut) – regia: Samuel Beckett, Alan Schneider – cu: Buster Keaton, Nell Harrison, James Karen – subtitluri în română;
MALEC OPERATOR / THE CAMERAMAN (USA / 1928 / 76’ / 35 / film mut) – regia: Edward Sedgwick, Buster Keaton (necreditat) – cu: Buster Keaton, Marceline Day, Harold Goodwin
Marți, 26 noiembrie
17:00 Film la cererea spectatorilor:
ÎN FIECARE ZI E SĂRBĂTOARE / EVERY DAY’S A HOLIDAY (SUA / 1937 / 80’ / comedie, film musical) – regia: A. Edward Sutherland – cu: Mae West, Edmund Lowe, Lloyd Nolan, Charles Butterworth, Louis Armstrong – subtitluri în română
18:30 Istoria filmului universal în capodopere:
MY FAIR LADY (SUA / 1964 / 170’ / dramă, musical) – regia: George Cukor – cu: Audrey Hepburn, Rex Harrison, Stanley Holloway – subtitluri în română
Miercuri, 27 noiembrie
16:00 Film la cererea spectatorilor:
EASY RIDER (SINGURATICII) / EASY RIDER (SUA / 1969 / 92’ / dramă, film de aventuri) – regia: Dennis Hopper – cu: Peter Fonda, Dennis Hopper, Jack Nicholson – subtitluri în română
18:00 Seara marilor autori:
LUDWIG (Italia-Franţa-RFG-Monaco / 1973 / 238’ dramă, film istoric, film biographic) – regia: Luchino Visconti – cu: Helmut Berger, Romy Schneider, Trevor Howard, Silvana Mangano, Gert Fröbe, Helmut Griem – subtitluri în română
Joi, 28 noiembrie
17:00 Oleg Borisov, 90 de ani de la naștere (8 noiembrie):
ATKINS (RDG / 1985 / 94’ / 35 / western) – regia: Helge Trimpert – cu: Oleg Borisov, Peter Zimmermann, Colea Răutu, Barbara Dittus, Vasile Niţulescu – subtitluri în română
19:00 Seara de Oscar:
MICUL WILLIE WINKIE / WEE WILLIE WINKIE (SUA / 1937 / 100’ / film de aventuri, film de familie, adaptare după Rudyard Kipling) – regia: John Ford – cu: Shirley Temple, Victor McLaglen, C. Aubrey Smith, June Lang, Michael
Whalen, Cesar Romero – subtitluri în română
Vineri, 29 noiembrie
17:00 Seara de Cannes:
OAMENI ÎN HAINE CADRILATE / DIE BUNTKARIERTEN (RDG / 1949 / 100’ / dramă) – regia: Kurt Maetzig – cu: Camilla Spira, Werner Hinz, Liselotte Lieck, Friedrich Gnaß, Carsta Löck – subtitluri în română
19:00 Cineclub FILM (tarif unic: 5 lei):
DUMINICĂ LA ORA 6 (România / 1966 / 78’ / dramă) – regia:
Lucian Pintilie – cu:
Dan Nuţu,
Irina Petrescu,
Graziela Albini,
Eugenia Bosînceanu,
Constantin Cojocaru
Sâmbătă, 30 noiembrie
12:00 Film la cererea spectatorilor:
LUDWIG (Italia-Franţa-RFG-Monaco / 1973 / 238’ dramă, film istoric, film biographic) – regia: Luchino Visconti – cu: Helmut Berger, Romy Schneider, Trevor Howard, Silvana Mangano, Gert Fröbe, Helmut Griem – subtitluri în română
16:30 Film la cererea spectatorilor:
MY FAIR LADY (SUA / 1964 / 170’ / dramă, musical) – regia: George Cukor – cu: Audrey Hepburn, Rex Harrison, Stanley Holloway – subtitluri în română
19:00 Cineclub Film Menu (tarif unic: 5 lei):
EU SUNT CUBA / SOY CUBA (Cuba-URSS / 1964 / 108’ / 35 / dramă, film istoric) – regia: Mihail Kalatozov – cu: Sergio Corrieri, Salvador Wood, José Gallardo – subtitluri în română