REVISTĂ ONLINE EDITATĂ DE UNIUNEA CINEAȘTILOR DIN ROMÂNIA

Premiul pentru publicistica 2015 al Asociatiei Criticilor de Film

Caravana filmului românesc la Oneşti, 3-9 august 2015


     „Caravana filmului românesc – capodopere ale cinematografiei naţionale” ajunge la Oneşti în perioada 3-9 august 2015.

     Proiecţiile vor avea loc în aer liber, pe platoul din faţa primăriei, şi în interior, la Biblioteca Municipală „Radu Rosetti”. Accesul publicului este liber la toate filmele.
     Programul cuprinde 25 de titluri, producţii clasice şi contemporane, printre care Mihai Viteazul, Ciuleandra, Nea Mărin miliardar, Nunta mută, Live, Doar cu buletinul la Paris şi Cel ales.
     Evenimentul îi are ca invitaţi pe Dorel Vişan, Mircea Diaconu, Horaţiu Mălăele, Bogdan Stanoevici, Nicodim Ungureanu şi pe regizorul Şerban Marinescu.
     „Caravana filmului românesc” este iniţiată şi derulată de Asociaţia CineCultura şi MDV Audio Studio, la Oneşti fiind organizată împreună cu Primăria Municipiului Oneşti. Proiectul are sprijinul CNC – Centrul Naţional al Cinematografiei, UCIN – Uniunea Cineaştilor din România, ANF – Arhiva Naţională de Filme și DACIN SARA – Drepturi de Autor în Cinematografie şi Audiovizual – Societatea Autorilor Români din Audiovizual.
Detalii: Caravanafilm.ro




Programul Caravanei filmului românesc
Oneşti, 3 – 9 august 2015

Proiecţii în aer liber – Platoul din faţa Primăriei:

Luni, 3 august, ora 21.00: Mihai Viteazul
Regia: Sergiu Nicolaescu; Scenariul: Titus Popovici
Cu: Amza Pellea, Ilarion Ciobanu, Florin Piersic, Ion Besoiu, Mircea Albulescu, Ioana Bulcă, Irina Gărdescu, Olga Tudorache
Marţi, 4 august, ora 21.00: Ciuleandra
Regia: Sergiu Nicolaescu; Scenariul: Anusavan Salamanian, Sergiu Nicolaescu;
Cu: Ion Riţiu, Anca Nicola, Ştefan Iordache, Gheorghe Cozorici, Gilda Marinescu
Miercuri, 5 august, ora 21.00: Nea Mărin miliardar
Regia: Sergiu Nicolaescu; Scenariu: Vintilă Corbul, Eugen Burada, Amza Pellea
Cu: Amza Pellea, Draga Olteanu Matei, Jean Constantin, Ştefan Mihăilescu Brăila, Sebastian Papaiani, Stela Popescu, Ștefan Bănică, Puiu Călinescu, Hamdi Cerchez, Petre Lupu, Mihai Mălaimare, Rodica Mandache, Camelia Zorlescu, George Paul Avram, Rudi Rosenfeld, Victor Ștrengaru, Colea Răutu, Mircea Albulescu, Vladimir Găitan, Gil Dobrică, Alexandru Dobrescu, Dan Tufaru
Joi, 6 august, ora 21.00: Live
Regia: Vlad Păunescu; Scenariul: Mihai Mănescu, Vlad Păunescu
Cu: Rodica Lazăr, Tudor Chirilă, Crina Tofan, Ioana Blaj, Constantin Chiriac, Catrinel Dumitrescu, Adrian Titieni, Doru Ana, Claudiu Bleonț, Mircea Badea, Andrei Huțuleac, Valentin Teodosiu, Vladimir Găitan, Alexandru Bindea, Mihai Dinvale
Vineri, 7 august, ora 21.00: Doar cu buletinul la Paris
Regia: Şerban Marinescu; Scenariul: Şerban Marinescu, Denis Dinulescu
Cu: Mircea Diaconu, Dorel Vişan, Răzvan Vasilescu, Florin Zamfirescu, Nicodim Ungureanu, Adrian Titieni, Rodica Lazăr, Anca Sigartău, Cecilia Bârbora
Sâmbătă, 8 august, ora 21.00: Nunta mută
Regia: Horaţiu Mălăele; Scenariul: Adrian Lustig, Horaţiu Mălăele
Cu: Victor Rebengiuc, Meda Victor, Tamara Buciuceanu, Valentin Teodosiu, Alexandru Potocean, Luminița Gheorghiu, Dan Condurache, George Mihăiță, Ovidiu Niculescu, Șerban Pavlu, Anca Sigartău, Gabriel Spahiu, Doru Ana, Tudorel Filimon, Dana Dogaru, Mariana Mihuț, Marius Chivu, Alexandru Bindea, George Ivașcu, Ioana Anastasia Anton, Vasile Albineț
Duminică, 9 august, ora 21.00: Cel ales
Scenariul şi regia: Cristian Comeagă;
Cu: Bogdan Stanoevici, Laura Cosoi, Nicodim Ungureanu, Olimpia Melinte

Proiecţii în interior – Biblioteca Municipală „Radu Rosetti”:

Marţi, 4 august, ora 10.00: Un saltimbac la Polul Nord
Regia: Elisabeta Bostan; Scenariul: Vasilica Istrate;
Cu: Octavian Cotescu, Carmen Galin, Aurel Iosefini, Adrian Vâlcu, Gina Patrichi, Violeta Andrei, Dem Rădulescu, Rudy Rosenfeld, George Mihăiţă, Angela Moldovan
Ora 12.00: Primăvara bobocilor
Regia: Mircea Moldovan; Scenariul: Petre Sălcudeanu
Cu: Dem Rădulescu, Tamara Buciuceanu-Botez, Horaţiu Mălăele, Anda Onesa, Tora Vasilescu, Ovidiu Schumacher, Paul, Lavric, Ana Ciontea, Aristide Teică
Ora 18.00: Felix şi Otilia
Regia: Iulian Mihu; Scenariu: Ioan Grigorescu
Cu: Sergiu Nicolaescu, Gheorghe Dinică, Julieta Szönyi, Gina Patrichi, Clody Bertola, Ovidiu Schumacher
Miercuri, 5 august, ora 10.00: Amintiri din copilărie
Regia şi scenariul: Elisabeta Bostan
Cu: Ştefan Ciobotăraşu, Ion Bocancea, Corina Constantinescu, Emanoil Petruţ, Nicolae Veniaş, Mircea Constantinescu, Costache Sava, Eliza Petrăchescu
Ora 12.00: Liceenii în alertă
Regia: Mircea Plângău; Scenariul: George Şovu, Mihai Opriş
Cu: Oana Sârbu, Mihai Constantin, Cesonia Postelnicu, Dana Măgdici, Tamara Buciuceanu, Gheorghe Dinică, Emil Hossu, Marian Râlea, Vasile Muraru, Cosmin Şofron
Ora 18.00: Adela
Scenariul şi regia: Mircea Veroiu
Cu: Adrian Pintea, Valeria Seciu, Nataşa Raab, George Motoi, Ştefan Sileanu, Florina Luican, Marina Procopie, Jeana Gorea, Florina Lucian
Joi, 6 august, ora 10.00: Tinereţe fără bătrâneţe
Regia şi scenariul: Elisabeta Bostan
Cu: Emanoil Petruţ, Anna Széles, Mircea Breazu, Carmen Stănescu, Ion Tugearu, Nicolae Secăreanu, Nicolae Brancomir
Ora 12.00: Titanic Vals
Regia: Paul Călinescu; Scenariul: Paul Călinescu, Tudor Muşatescu
Cu: Grigore Vasiliu-Birlic, Kitty Gheorghiu-Muşatescu, Coca Andronescu, Mihai Fotino, Ion Dichiseanu, Mitzura Arghezi, Ion Finteşteanu, Constantin Rauţchi, Horia Căciulescu, Tamara Buciuceanu-Botez, Ştefan Mihăilescu-Brăila, Ion Lucian, Bogdan Muşatescu, Ion Iancovescu, Dinu Ianculescu
Ora 18.00: Domnişoara Aurica
Regia: Şerban Marinescu; Scenariul: Eugen Barbu
Cu: Marga Barbu, Marcel Iureş, Gheorghe Visu, Dan Condurache, Dorel Vişan, Olga Tudorache, Valentin Uritescu
Vineri, 7 august, ora 10.00: Mihail, câine de circ
Regia: Sergiu Nicolaescu; Scenariul: Dumitru Carabăţ, Rudiger Bahr
Cu: Karl Michael Vogler, Ernest Maftei, Sergiu Nicolaescu, Ilarion Ciobanu, Amza Pellea, Ion Besoiu, Vladimir Găitan, Colea Răutu, Mircea Albulescu, Ileana Popovici
Ora 12.00: Ştefan cel Mare – Vaslui 1475
Regia: Mircea Drăgan; Scenariul: Constantin Mitru, Mircea Drăgan
Cu: Gheorghe Cozorici, Gheorghe Dinică, Violeta Andrei, Toma Dimitriu, Geo Barton, Florin Piersic, Ana Széles, Iurie Darie, Sebastian Papaiani, Emanoil Petruţ, Dina Cocea, Colea Răutu, Ioana Drăgan, George Motoi, Draga Olteanu-Matei, Ştefan Velniciuc, Marcel Anghelescu
Ora 18.00: Tudor
Regia: Lucian Bratu; Scenariul: Mihnea Gheorghiu
Cu: Emanoil Petruţ, George Vraca, Al. Giugaru, Amza Pellea, Lica Gheorghiu, Fory Etterle, Geo Barton, Olga Tudorache, A. Pop Marţian
Sâmbătă, 8 august, ora 10.00: De ce are vulpea coadă?
Regia: Cornel Diaconu; Scenariul: Ion Băieşu
Cu: Florin Zamfirescu, Magda Catone, Geo Costiniu, Valentin Uritescu, Rodica Mandache
Ora 12.00: Cenaclul Flacăra – Te salut generaţie în blugi (documentar)
Regia: Cornel Diaconu
Ora 18.00: Cuibul de viespi
Regia şi scenariul: Horea Popescu
Cu: Tamara Buciuceanu, Coca Andronescu, Ovidiu Iuliu Moldovan, Raluca Zamfirescu, Gheorghe Dinică, Ileana Stana Ionescu, Marin Moraru, Maria Ploae, Tora Vasilescu, Viviana Alivizache, Constantin Diplan, Virginia Mirea, Vasile Muraru, George Constantin, Mircea Albulescu, Alexandru Repan, Aimée Iacobescu, Simona Bondoc
Duminică, 9 august, ora 10.00: Întâmplări cu Alexandra
Regia: Cornel Diaconu; Scenariul: Alexandru Chiriacescu, Cornel Diaconu
Cu: Mircea Diaconu, Geo Costiniu, Ioana Crăciunescu, Ana Diaconu, Radu Panamarenco
Ora 12.00: Ciprian Porumbescu
Regia şi scenariul: Gheorghe Vitanidis
Cu: Vlad Rădescu, Sebastian Papaiani, Gheorghe Cozorici, Mircea Albulescu, Toma Caragiu, Ion Besoiu, Alexandru Repan, Emanoil Petruţ, Clody Bertola
Ora 18.00: Despre alte mame
Regia: Mihai Ionescu, Tiberiu Iordan; Scenariul: Tiberiu Iordan, Silviu Geamãnu, Mihai Ionescu
Cu: Silviu Geamănu, Gavril Pătru, Marius Cordoş, Mihai Baranga, Robert Radoveneanu



Galerie Foto

Cuvinte cheie: caravana filmului romanesc la onesti 2015, cel ales film, doar cu buletinul la paris film, horatiu malaele, mircea diaconu, nunta muta film, sergiu nicolaescu

Opinii: