Caravana filmelor pentru copii ajunge în localitățile fără cinematograf din Gorj, Olt și Mehedinți, în perioada 27 septembrie și 12 octombrie.
Intrarea este liberă.
Asociația Enkidu, Administrația Fondului Cultural Național, Ambasada Regatului Norvegiei, Ambasada Regatului Danemarcei, Autonom Rent a Car și Ford Plusauto Craiova au făcut posibilă organizarea acestui proiect.
Filmele care vor rula în cadrul caravanei sunt:
Villads (regia Frederik Meldal Nørgaard, 78'),
Lașul (regia Siri Rutlin Harildstad),
Cei mai duri din curtea școlii (regia Christian Lo) și
Ploddy, mașina de poliție la datorie (regia Rasmus A. Sivertsen, Rune Spaans).
Villads este despre un băiețel de șase ani care intră deseori în necazuri cu jocurile sale care ignoră regulile adulților, iar
Lașul este o poveste despre frica de întuneric a unei fetițe de șapte ani.
Cei mai duri din curea școlii spune povestea lui Modulf, un băiat de 11 ani, care crede că este un
super erou. Pentru că el este agresat zilnic de băieții răi din școală, alți copii nu vor fi. Această stare de fapt este tulburată când în școală se mută o nouă fată, care îi pune la îndoială teoria.
Ploddy, mașina de poliție la datorie trebuie să păzească cele mai mari atracții ale parcului din Bodo – o mamă vultur și oul ei. Când mama vultur este furată, Ploddy trebuie să ia în grija lui puiul de vultur.
Program Cinema pentru copii
27 septembrie – 12 octombrie 2018 – județele Gorj, Mehedinți și Olt
27.09.2018 ora 09:00 si 11:15 – Voineasa, județul OLT – Școala Generală Voineasa
27.09.2018 ora 15:00 – Dobrun, județul OLT – Sala de sport – Școala Dobrun
28.09.2018 ora 10:00 – Falcoiu, județul OLT – Cămin cultural
28.09.2018 ora 14:00 – Parscoveni, județul OLT – Cămin cultural
01.10.2018 ora 10:00 – Slatioara , județul OLT – Cămin cultural
01.10.2018 ora 14:00 si 16:00 – Curtisoara, județul OLT – Școala Curtișoara
02.10.2018 ora 09:00 și 11:00 – Poboru, județul OLT – Casa de cultură
02.10.2018 ora 15:30 – Perieti , județul OLT – Cămin cultural
03.10.2018 ora 10:00 – Movileni , județul OLT – Casa de cultură
03.10.2018 ora 15:00 – Stoicanesti , județul OLT – Cămin cultural
04.10.2018 ora 11:00 – Rusanesti, județul OLT – Cămin cultural
04.10.2018 ora 15:00 – Visina , județul OLT – Cămin cultural
05.10.2018 ora 10:00 si 12:00 – Drobeta Turnu Severin, județul Mehedinti – Palatul Culturii
05.10.2018 ora 11:00 – Salcia, județul Mehedinti – Cămin cultural
08.10.2018 ora 10:00 – Vrata, județul Mehedinti – Cămin cultural
08.10.2018 ora 13:00 – Garla Mare , județul Mehedinti – Cămin cultural
09.10.2018 ora 10:00 – Pristol, județul Mehedinti – Cămin cultural
09.10.2018 ora 14:00 – Burila Mare , județul Mehedinti – Cămin cultural
10.10.2018 ora 14:00 – Patulele, județul Mehedinti – Cămin cultural
10.10.2018 ora 10:00 – Gruia, județul Mehedinti – Cămin cultural
11.10.2018 ora 14:00 – Ponoarele, județul Gorj – Cămin cultural
11.10.2018 ora 9:00 – Isverna, județul Gorj – Cămin cultural
12.10.2018 ora 11:00 – Obarsia Closani , județul Gorj – Cămin cultural