În cadrul acestei ediții s-au acordat două premii de excelență pentru întreaga activitate profesională și didactică profesorului universitar doctor Cristina Ionescu și profesorului universitar doctor Florin Mihăilescu, oferite de Uniunea Cineaștilor din România (UCIN).
Premiile au fost acordate de membrii celor trei jurii ale competițiilor de ficțiune, documentar (Andrei Dăscălescu, Nicolae Cabel, Cornel Mihalache) și de animație (Matei Branea, Laurențiu Brătan, Octavian Frecea).
Lista câștigătorilor
MARELE PREMIU oferit de CNC
RAZOR (VGIK, Rusia), regia: Alexei Belyakov
PREMIUL SPECIAL AL JURIULUI oferit de CNC și Castel Film
BIRTHDAY PRESENT (University for Music and Performing Arts, Austria), regia: Guy Lichtenstein
PREMIUL DE REGIE „CRISTIAN NEMESCU” oferit de CNC și ABIS Studio
Alexandru Badea pentru regia filmului: TOATE FLUVIILE CURG ÎN MARE (UNATC, România)
PREMIUL PREȘEDINTELUI UCIN
Ana-Maria Comănescu pentru filmul TE MAI UIȚI ȘI LA OM (UNATC, România)
PREMIUL RECTORULUI UNATC ex-aequo
MATEI (UNATC, România) regia: Andreea Simion
SHELL 55 (UNATC, România) regia: Thomas Maitec
PREMIUL DE SCENARIU „CĂTĂLIN COCRIȘ” oferit de HBO și CNC
MATEI (UNATC, România), scenariul: Andreea Simion și Ioana Sărăcilă
PREMIUL CRITICII – oferit de UCIN
TE MAI UIȚI ȘI LA OM (UNATC, România), regia: Ana-Maria Comănescu
PREMIUL DE IMAGINE „CINELAB” PENTRU FILM ROMÂNESC
Tudor Platon pentru imaginea filmului: TOATE FLUVIILE CURG ÎN MARE (UNATC, România)
PREMIUL „ROMANIAN SOCIETY OF CINEMATOGRAPHERS” (RSC)
Adrian Drăgan Hașu pentru imaginea filmului: WHAT GOD WANTS, GOD GETS, GOD HELP US ALL (UNATC, România)
PREMIUL DE INTERPRETARE MASCULINĂ oferit de BDR Associates și CNC
Vasile Onica, pentru rolul din filmul: PRĂJITORUL DE PÂINE (UNATC, România)
PREMIUL DE INTERPRETARE FEMININĂ oferit de BDR Associates și CNC
Shira Wise, pentru rolul din filmul: WOLF (Tel Aviv University, Israel)
PREMIUL DE MONTAJ oferit de CNC
Norbet Kottmann pentru montajul filmului DRIVEN (ZHdK, Elveția)
PREMIUL DE SUNET „ANDREI (OTTO) TONCU” oferit de MDV Audio Studio, CNC și familia Elena și Horia Toncu
Olle Sjöström pentru coloana sonoră a filmului ALL WE SHARE (Valand Academy Göteborg, Suedia)
PREMIUL „VIORICA BUCUR” oferit de Asociația „Make a Point”
Maria Cârstian (UNATC, România)
PREMIUL PENTRU PRODUCȚIE DE FILM ROMÂNESC - oferit de CNC
Ioana Lascăr pentru producția filmului: BLACK FRIDAY (UNATC, România)
PREMIUL PENTRU FILM DOCUMENTAR „PAUL CĂLINESCU” oferit de HBO și CNC
CHAT WITH ALICE (UNATC, România) scenariul, regia și imaginea: Isabela Țenț
MENȚIUNE SPECIALĂ PENTRU FILM DOCUMENTAR
STORIES IN TEA CUPS (UNATC, co-producție România-China) regia: Mirona Radu
PREMIUL PENTRU REGIE DE FILM DOCUMENTAR „ION BOSTAN” oferit de HBO și CNC
TRACES OF ABSENCE (ESCAC, Spania) regia: Ana Monras
PREMIUL „VICTOR ILIU” PENTRU FILM DOCUMENTAR - oferit de regizorul Nicolae Cabel
BĂBICIU (UNATC, România) regia: Dorian Negrilă
PREMIUL „NINA BEHAR" oferit de VLADIMIR ELI - ex-aequo
Adina Savin pentru filmul REFLEXII ASUPRA REFLEXIILOR (UNATC, România)
Vera Surățel pentru filmele FELIN & SELENE și FABULA „CORBUL ȘI VULPEA" (UNATC, România)
PREMIUL PENTRU FILM DE ANIMAȚIE oferit de CNC
OPOSSUM (Filmakademie Baden-Würtemberg, Germania) regia: Paul Chicon
PREMIUL PENTRU FILM EXPERIMENTAL oferit CNC
IN THE PARK (Le Fresnoy, Franța) regia: RANDA MAROUFI
PREMIUL „ION TRUICĂ” PENTRU FILM ROMÂNESC DE ANIMAȚIE oferit de Digital Cube și CNC
Juriul acordă premiul pentru îmbinarea tehnicilor de animație cu un rezultat grafic ludic și modern.
LOOP (UNARTe, România) regia: CLAUDIA ILEA
PREMIUL PENTRU CONCURS DE SCENARII DE SCURT-METRAJ oferit de CNC
Andrei Timofte (UNATC, România) pentru scenariul SUB SEMN
PREMIUL PENTRU AFIȘ „CINEMAIUBIT” 2016 oferit de Fundația CineMAiubit și CNC
ANDREEA ȘERPE (UNATC, România)
PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN AFIȘ DE FILM AFLAT ÎN CONCURS oferit de CNC
EDUARD MILITARU (Universitatea de Arhitectură și Urbanism "Ion Mincu") pentru afișele filmelor FLUX REFLUX și 10:34 TO BELGRADE
PREMIUL FOTO oferit de CNC
DOINA COJOCARU (UNARTe, România)